SAMSUN SON DAKİKA

Pitbull dehşeti
< >
HaberlerGÜNDEMSarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

+
-
Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?
Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Görme sorunları arasında yer alan sarı nokta hastalığı esas olarak kişinin görme yetisinin tamamen ortadan kalkmasına neden olmaz.

Çeşitli nedenlerden dolayı gözde bulunan makula tabakasının bozulması nedeni ile bu sorunlar karşımıza çıkar.

Sözü edilen sarı nokta hastalığında hastaların görme ile ilgili en büyük sorunlarının başında ayrıntıları görme sorunları gelir. Kişi görüntü anlamında bir sorun yaşamaz. Fakat ayrıntıları görmekte ve odaklanmakta zorlanır.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür? 

Birçok insanda görülebilen sarı nokta hastalığı esas olarak 65 yaş üstü insanların dörtte birinde ortaya çıkar. Yine bu tür nedenlere bağlı olarak bu hastalığın genetik kökenleri de bulunur.

Aynı zamandasarı nokta hastalığı  bir gözünde bu hastalığı geçirmiş kişilerde tekrarlayabilir. Hipertansiyon hastalarında da ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Son zamanlarda genetik nedenlerin yanı sıra aynı zamanda güneşe fazla çıkma nedenlerinden dolayı da ortaya çıkar.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Gelişir? 

Görme sorunlarına neden olan sarı nokta hastalığı aynı zamanda hastaların kendi başına sokağa çıkma gibi işleri yapmasına engel olur. Çoğunlukla bu hastalığın yaşlılık ile birlikte ortaya çıkması durumu görülür. Bunun dışında genetik nedenlerden dolayı da ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Retina Dekolmanı Nedir? 

Göz hastalıklarının çeşitli nedenleri bulunur ve retina dekolmanı denilen durum yırtıklar ile kendini belli eder. Aynı zamanda söz konusu hastalıkta retina tabakasının göz küresinden ayrılması durumu ortaya çıkar. Normal şartlar altında retina dokusu göz küresine yapışık halde bulunur.

Normalde göz küresine yapışık olan retina zamanla bu yapıdan uzaklaşır. Bu ayrılma kendini çatlaklar ve yırtılmalar ile belli eder. Tam ayrılma durumu ortaya çıkar. Retina dekolmanı bu tür ayrılma sonucunda ortaya çıkan göz rahatsızlıklarına verilen isimdir.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir? 

Önemli bir göz hastalığı olanretina dekolmanı  sorunun ortaya çıkmasında bazı detaylar ön plana çıkar. Söz gelimi, ışık çakması, yırtıkların meydana getirdiği diğer sorunlar, kırık görme ve cisimleri olduğundan büyük ya da küçük görme sorunları başta gelir.

Önemli bir sağlık sorunu olan retina dekolmanı eğer tedavi edilmez ise körlüğe kadar giden sonuçlar ortaya çıkar. Bu aşamada sağlık merkezlerinde uygulanan lazer yöntemi ile hastalarda başarı elde edilir.

Görme kusurlarına neden olan Retina dekolmanı aynı zamanda hastaların beklentilerini karşılayan lazer çözümleri ile ortadan kaldırılır. Söz konusu yöntemler çeşitli sağlık merkezlerinde uygulanır.

Vitrektomi Ameliyatının Amacı Nedir? 

Göz yapısını oluşturan göz tabakası ve sıvısının bir denge içerisinde olması gerekir. Bu amaçla vitrektomi tedavisi uygulanır. Bu tedavide amaç göz dengesinin sağlanması ve gözde oluşan kanama ya da iltihap etkenlerinin ortamdan uzaklaştırılmasıdır.

Söz konusu yöntem sayesinde gözün arka kısmında bulunan jelimsi tabakanın boşaltılması sağlanır. Aynı zamanda vitrektomi yöntemi sayesinde bu jel kısımda bulunan yabancı maddelerin alınması da mümkün olur.

Vitrektomi Hangi Göz Hastalıklarında Tercih Edilir? 

Göze kaçak yabancı cisimler ve kanamalar jel yapısında bozulmalara neden olduğundan dolayı vitrektomi tedavi yöntemi ile göz sağlığının korunması mümkün olur.

Genellikle retina yırtığı, dekolmanı ya da benzeri anatomik sorunlar olan hastalardavitrektomi  kullanılarak başarılı bir tedavi sağlanır. Aynı zamanda hastanın göz yapısının mevcut halinin korunması amacı ile tercih edilen yöntemlerdendir.

Günümüzde sağlık merkezlerinde uygulanan bu yöntemler sayesinde hastaların göz yapılarında ortaya çıkan kanama ya da çatlakların giderilmesi mümkün olur. Görme kusurlarının giderilmesi aşamasında ön plana çıkan bu tür yöntemler sayesinde vitrektomi ile göz kusurlarından kurtulmak mümkün olur.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER