SAMSUN SON DAKİKA

6 yıl erken emeklilik şansı
< >
HaberlerEKONOMİSamsun'da ev fiyatları ne kadar arttı?

Samsun'da ev fiyatları ne kadar arttı?

+
-
Samsunda ev fiyatları ne kadar arttı?
Samsun'da ev fiyatları ne kadar arttı?

Samsun genelinde satılık ev fiyatları son bir yılda yüzde 31,1 oranında artış gösterdi. Ev fiyatlarının en çok artış gösterdiği ilçe ise 19 Mayıs oldu. Samsun 19 Mayıs'ta satılık ev fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39,7 oranında arttı.

Samsun genelinde satılık ev fiyatları son bir yılda yüzde 31,1 oranında artış gösterdi. Ev fiyatlarının en çok artış gösterdiği ilçe ise 19 Mayıs oldu. Samsun 19 Mayıs'ta satılık ev fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39,7 oranında arttı.


Nisan ayı konut satışları ülke genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 124,1 oranında artış kaydederek 95 bin 863 oldu. Yılın ilk dört aylık döneminde gerçekleşen toplam konut satış rakamı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 oranında azalma göstererek 358 bin 913 adede geriledi. Aynı dönemde gerçekleşen sıfır konut satışları geçen senenin rakamlarına göre yüzde 10,4 oranında azalarak 109 bin 582 oldu.


Samsun konut fiyatları 


Samsun’da konut fiyatları yıllık olarak yüzde 31,1 oranında artış sergiledi. Nisan ayında Samsun’da 1.384 konut satılırken, yılın ilk dört ayında satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 oranında azalarak 5 bin 591 adede geriledi. Sıfır konut satışlarında ise düşüş yüzde 19,7’yi buldu. Emlak arama motoru Flatfy’ın Türkiye genelindeki bölgesel konut fiyatlarına ilişkin hazırladığı rapora göre Samsun’un en çok konut satılan ilçesi de olan Atakum’da satılık daire  fiyatları son bir yılda yüzde 34,5 oranında artış gösterdi. Atakum ilçesinde 3+1 dairelerin Nisan ayı ortalama satış fiyatı 375.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. Merkez ilçe İlkadım’da satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 27,4 artış sağlarken 3+1 daireler için Nisan ayı ortalama satış fiyatı 268.000 TL düzeyinde seyretti. Canik’te konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 25,8 oranında artış kaydetti. Canik’te 3+1 dairelerin Nisan ayı fiyatları ortalama 262.500 TL şeklinde oluştu. Bafra’da apartman dairesi fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 33,9 artış gösterirken 3+1 dairelerin Nisan ayı ortalama satış fiyatı 257.500 TL seviyelerinde gerçekleşti. Çarşamba satılık daire fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 29,1 oranında artış sağladı. Samsun Çarşamba’da 3+1 daireler için Nisan ayı ortalama satış fiyatı 288,750 TL düzeyinde oluştu.


Samsun genelinde kiralık ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 19,2 oranında artış sağladı. Kiraların en çok artış gösterdiği ilçe Çarşamba oldu. Çarşamba’daki kiralık ev fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 19,8 oranında artış kaydetti.İlkadım’da kiralık ev  fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 12,4 oranında artış gösterirken Atakum’da kiralık evlerin fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 19,5 seviyelerine ulaştı. Canik kiralık ev fiyatları geçen seneye göre yüzde 18,7 düzeyinde artış sergiledi.


Global emlak arama motoru Flatfy, kiralık veya satılık ev arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek havuzu sunmasının yanında periyodik olarak emlak sektöründeki fiyat değişimlerine ilişkin raporlar yayımlıyor. Flatfy tarafından sunulan bu raporlar dönemsel dalgalanmaları, trend analizlerini içeriyor ve ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor.

YORUMLAR2 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Adnan T.6 gün önce
Atakumdaki fiyatlara İstanbulda bile ev almak mümkün İşin suyu çıktı iyice
Sıla11 gün önce
Samsun'da ev fiyatları diğer Karadeniz illerine göre daha uygun görünüyor
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER