SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da 2 kişiyi silahla vuran kadın tutuklandı
< >
HaberlerGÜNDEMTÜRKLER, BULGARİSTAN'DA İSTİKRARA KATKI SAĞLAYABİLİR

TÜRKLER, BULGARİSTAN'DA İSTİKRARA KATKI SAĞLAYABİLİR

+
-
TÜRKLER, BULGARİSTANDA İSTİKRARA KATKI SAĞLAYABİLİR
TÜRKLER, BULGARİSTAN'DA İSTİKRARA KATKI SAĞLAYABİLİR

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu Bulgaristan'da yapılan seçimleri değerlendirdi.

Komşu ülke Bulgaristan’da 4 Nisan 2021 tarihinde yapılan genel seçimlerde sandıktan istikrar çıkmadı. Son yıllarda giderek artan kutuplaşma, seçim sonuçlarına da yansıdı ve kalıcı bir hükümet kurulmasını zorlaştıran bir siyasi tablo ortaya çıktı.

Ülkedeki nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan Türk ve Müslüman soydaşların 240 üyeli Bulgar Parlamentosunda 30’dan fazla milletvekili ile temsil edileceği belirtiliyor.

Türkiye’deki Balkan kökenlilerin kurduğu sivil toplum örgütlerinin çatı örgütü niteliğindeki Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’nun Genel Başkanı Sabri Mutlu, Bulgaristan’da oluşan siyasi tablo hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Borisov’un liderliğindeki GERB’in %25 dolayında oy alarak tek başına hükümet kurmasına yetecek sonuçları elde edemediğine dikkat çeken Sabri Mutlu, kısa süre içinde yeni bir erken seçimin sürpriz olmayacağını ifade etti.

Türk kökenlilerin ağırlıkta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin yüzde 10’un üstünde bir oy alarak parlamentoda güçlü biçimde temsil edilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirten Sabri Mutlu, “Gönül ister ki Bulgaristan’da yaşayan veya çifte vatandaş olarak Türkiye’de yaşayan soydaşların siyasi birliği daha güçlü biçimde sağlanabilsin. Bu seçim sonuçları açıkça gösteriyor ki soydaşlar birlik içinde hareket ederlerse daha güçlü biçimde Bulgaristan Türklerinin hak ve hukukları korunabilir.” dedi.

“Zaman Mekan Makinesi” isimli youtube kanalına konuşan Sabri Mutlu, çifte vatandaş olan Türklerin seçime katılım oranının düşük kaldığına dikkat çekerek, Bulgar makamlarına yaptıkları başvurulara rağmen Türkiye’de seçmen sayısına göre çok az sayıda sandık konulması ve pandemi koşullarında oluşan kuyrukların katılımı düşürdüğünün altını çizdi.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER