SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da 2 kişiyi silahla vuran kadın tutuklandı
< >
HaberlerSAMSUN HABERSamsun'da vaka artışı sürüyor! İşte artış görülen 5 ilçe

Samsun'da vaka artışı sürüyor! İşte artış görülen 5 ilçe

+
-
Samsunda vaka artışı sürüyor! İşte artış görülen 5 ilçe
Samsun'da vaka artışı sürüyor! İşte artış görülen 5 ilçe

Samsun'da pandeminin ildeki genel seyri ve vaka dağılımı hakkında güncel bilgiler paylaşıldı.

Samsun ’da pandemi nin ildeki genel seyri ve vaka dağılımı hakkında bilgi veren Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç  şunları söyledi:

“İlimizde maalesef geçtiğimiz hafta da vaka sayımızdaki artış devam etti. Bu artışın hastanelerimizde oluşturduğu yük gün geçtikte artıyor. Son haftaya ait Covid 19 verilerini de dikkate alarak bir projeksiyon yaptığımızda, il olarak vaka artış trendimizin zirvesine doğru adım adım ilerlediğimizi ve yoğun bakım doluluğunda %70’in üzerinde rakamlara doğru tırmandığımızı görüyoruz.

Samsun’da halen 17 ilçemizin 12’sinde vaka artışı sürüyor. İl olarak insidans hızımız yüz binde 508 ama Ondokuzmayıs ilçemizde bu oran yüz binde 837, Asarcık ilçemizde 766, Bafra ilçemizde 642, Terme ilçemizde 606, , İlkadım ilçemizde ise yüz binde 599.

Her ilçemiz kendi içinde koronavirüse karşı büyük bir mücadele gösterdiği gibi, etrafına hastalığı yeniden yayma riski nedeniyle de, aynı zamanda çevresi için bir risk unsuru haline geliyor. 

Bu tablo bize Samsun olarak bir karar sürecine girdiğimizi; önümüzdeki 15 günün Samsun için koronavirüs le mücadelede ne kadar önemli hale geldiğini anlatıyor.

Bu 15 günde şehir olarak, tüm bireylerimizle, küçüğümüzden büyüğümüze tüm insanlarımızla bir karar vereceğiz.

Maske, Sosyal Mesafe, El Hijyeni kurallarına uyup yoğun bakım ve yatan hasta oranlarımızı makul seviyelere çekip, sevdiklerimizi mi koruyacağız ya da önlemleri boş verip vaka sayımızı artırıp onların hayatını tehlikeye mi atacağız.

Vereceğimiz karar aslında bu kadar basit. 

İlimizde şu ana kadar 285 bin doz aşı yapıldı. Bu da şehrimizdeki insanların önemli bir kısmının aşı sürecine dâhil olduğu anlamına geliyor. Her geçen gün artacak olan bu rakam, koronaya karşı kazanacağımız zaferde en büyük gücümüz olacak.

Bu nedenle bir yıldır insanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın, kamu görevlilerimizin gösterdiği özverileri daha değerli kılmamız, aşı çalışmalarına zaman tanımak için doğru kararı vermemiz gerekiyor. Bu kararı hiç tereddüt etmeden tüm Samsunluların vereceğine inanıyorum.

İlimizde vakaların azalması ve hedefimiz olan maviye ulaşmak ancak bizim elimizde.

İnşallah Samsun Valiliğimizin koordinasyonu ve yönlendirmesiyle el birliğiyle ilimizdeki vaka sayısını, vakalar hastanelerimizdeki yükü daha fazla artırmadan önce durduracağız.”

YORUMLAR3 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Hulisi25 gün önce
Ya boş işler ceza yaz camlarda bahanbahane arıyorlar yapsınlar ne bulup da alacaklar da alacaklar ben günde 6 kerecezayedim gelip alsinlar
Hüsami25 gün önce
Yalan kovit olsa ankara da kongre yapmazdı cumhurbaşkanı
Beyhan25 gün önce
Peki gariban halk bunu yaparken kongreleri napcaz
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER