SAMSUN SON DAKİKA

Samsun'da 2 kişiyi silahla vuran kadın tutuklandı
< >
HaberlerGÜNDEMAbiye Elbise Nasıl Yıkanır

Abiye Elbise Nasıl Yıkanır

+
-
Abiye Elbise Nasıl Yıkanır
Abiye Elbise Nasıl Yıkanır

Bir davet ya da düğünde çok güzel vakit geçirdik, çok eğlendik ama eve geldiğimizde bir baktık ki o dünyanın parasını verdiğimiz elbisemiz lekelenmiş.

Bu konuda birçok insan panikler ve lekeyi çıkarmak adına yanlış işlemler yapar sonrasında bu durum geri döndürülemez hale gelir. O yüzden bu durumu yaşamamanız adına sizlere abiye  elbiselerdeki lekeler adına ufak bilgilendirmeler yapacağız.

Yıkama Talimatlarına Uyun 

Leke olsun ya da olmasın bir kıyafetin zarar görmemesini istiyorsanız eğer o zaman mutlaka ve mutlaka o kıyafetin yıkama talimatlarına uymanızdır. Çoğu abiye elbisenin iç etiketinde nasıl yıkanması, kaç derece sıcaklıkta yıkanması gerektiği gibi bilgiler yer alır. Eğer bu bilgiler yazmıyorsa elbisenizi satın alırken öncelikle o mağazadaki yetkili birine danışın. Çünkü her kumaş türü standart yıkama programında yıkanmaz ya da her elbiseyi de çamaşır makinesinde yıkayamazsınız o yüzden yıkamadan önce mutlaka bu bilgilere hakim olmanız gerekmektedir.

Lekenin Türüne Göre Ön İşlem Uygulayın 

Eğer abiye elbise nizdeki lekenin türü alkol, yağ, gibi inatçı lekeler ise o zaman makineye atmadan önce, lekenin kumaşa daha da işlememesi adına bazı ön işlemler uygulayabilirsiniz. Bunlar; lekenin bulunduğu kısma tuz döküp hafifçe ovalamak, deterjan yardımıyla hafifçe çitilemek gibi küçük ön işlemlerdir. Bunları yaptıktan sonra yine elbisenin yıkama talimatına uygun bir şekilde makineye atabilirsiniz.

İşlemeli, Pullu ve Boncuklu Modellere Dikkat 

Eğer abiye elbisenizde taşlar, pullar ya da hassas işlemeler mevcutsa o zaman makinede yıkamanız halinde bu işlemelere zarar verebilirsiniz. O zaman yine üstte bahsettiğimiz gibi bir ön işlem yapıp elinizde, hassas bir şekilde yıkamaya çalışabilirsiniz. Ama nazik olun yoksa hem kumaşa hem de bu işlemelere zarar verebilirsiniz. Bizce makinede yıkamaya uygun olmayan her türlü hassas elbisenin daha deneyimli ellere yani kuru temizlemecilere verilmesi daha uygun olacaktır. Onlar, hali hazırda sizin evde uygulayamayacağınız teknikler ile elbiselerinizi pırıl pırıl hale getireceğine emin olabilirsiniz. Tabi ki kendi kafanıza göre işlemler uygulayıp, elbiseye zarar vermezseniz. Aksi takdirde bazen bu durumdaki abiye elbise modelleri için onların bile yapabileceği bir şey kalmıyor.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER