SAMSUN SON DAKİKA

Samsunspor'dan flaş açıklama
< >
HaberlerGÜNDEMTitanyum Dioksit Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Titanyum Dioksit Nedir? Nerelerde Kullanılır?

+
-
Titanyum Dioksit Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Titanyum Dioksit Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Titanyum dioksit nanoteknolojide kullanılan nanoteknolojide geniş yer kaplayan maddelerden biridir. Nanoteknolojik boyalarda ve tıbbi ilaçlarda renklendirici ve koruyucu madde olarak kullanılan titanyum dioksit farklı sektörlerde tercih edilen bir üründür.

Titanyum dioksit  yeryüzünde kolayca bulunabilen ve sıklıkla kullanılan elementler arasında bulunur. Doğal olarak oluşan titanyum dioksit doğada saf bir şekilde yer almaz. Titanyum dioksit titanyumun bir atomu ile iki oksijen atomunun birleşmesiyle oluşan titanyum dioksit, kimya alanında “TiO2” olarak bilinmektedir. Bileşiğin özelliklerini artırmak için bazen silika ya da alüminyum ile kaplanarak titanyum dioksit eklenmesi söz konusudur.

Beyaz ve parlak bir toz formunda bulunan titanyum dioksit boya, kaplama, yapıştırıcı, kauçuk, plastik, baskı mürekkepleri, seramikler, çatı kaplama malzemeleri olmak üzere birçok alanda sıklıkla kullanılmaktadır.

Titanyum Dioksit Özellikleri 

Boya kimyasalları  alanında tercih edilen titanyum dioksitin en dikkat çekici özellikleri hem hafif hem de sağlam bir yapıya sahip olmasıdır. Parlak ve opak bir yapıya sahip olması birçok sektörde tercih edilme sebebidir. Dayanma değeri yüksek olan titanyum dioksit beyaz toz şeklinde karşımıza çıkmaktadır. 

Titanyum dioksit kırılma, bükülme ve yorulma gibi koşullara karşı yüksek mukavemete sahiptir. İnsan bedeninde fiziksel veya kimyasal reaksiyonlara girmemektedir. Titanyum dioksitin bir diğer özelliği ise UV ışınlarının etkisinde kaldığı durumlarda renginin solmamasıdır.

Titanyum Dioksit Kullanım Alanları 

Titanyum dioksitin en bilinen özelliği pigment olması şartıyla hem boya ve kaplama hem de plastik, kâğıt, mürekkep, beyazlık ve donukluk özelliğinin bulunmasıdır. Oldukça yüksek refraktif indeksi bulunan titanyum dioksit boya, plastik ve kâğıt endüstrilerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Titanyum dioksit, fotokataliz etkisi nedeniyle de tercih edilmektedir. Titanyum dioksit ışık ile gerçekleşen kimyasal reaksiyonları hızlandırıcı etkiye sahiptir. Organik bileşiklerle reaksiyona girdiğinde su ve karbondioksit bileşikleri oluşmaktadır. Bu özelliği sebebiyle nanoteknolojik boyaların içinde kullanılan titanyum dioksit, organik bileşiklerle tepkime vererek onların parçalanmasına sebebiyet vermektedir. Kendi kendini temizleyen bir boya ve kumaş meydana gelmektedir.

Kimteks’te yer alan titanyum dioksit ürünleri RC 833, RC 86, RC 823, RC 84, RC 82’dir.

Yüksek kalite titanyum dioksit ürünleri sektörle bir araya getiren Kimteks, boya veyapı kimyasalları  temininde Türkiye’nin öncü firmalarından biridir. Argon Kimya, Lamirsa, Omya Türkiye ve Cinkarna bu alanda güçlü partnerleridir. Detaylı bilgi almak için www.kimteks.org  adresini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER