SAMSUN SON DAKİKA

Milyonlarca emekliye güzel haber! Maaşlara yeni zam
< >
HaberlerGÜNDEMCOVID-19 SONRASI BESLENME NASIL OLMALI?

COVID-19 SONRASI BESLENME NASIL OLMALI?

+
-
COVID-19 SONRASI BESLENME NASIL OLMALI?
COVID-19 SONRASI BESLENME NASIL OLMALI?

Covid-19 enfeksiyonu geçirenlerin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği'nden Diyetisyen Hilal Yazıcı, düzenli beslenmenin bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olduğunu vurguladı.

Covid-19 sonrasında vücudun içerisinde bulunduğu stres sürecini toparlayabilmek için beslenme desteğinin çok önemli olduğunu söyleyen Dyt. Hilal Yazıcı, “Yapım ve onarımdan sorumlu protein kaynakları gün içerisinde yeterli miktarda mutlaka alınmalıdır. Enfeksiyon sürecinde hızlı kilo kaybı yaşanmışsa gerçekleşen kas kaybını göz önünde bulundurarak kişinin beslenme tedavisi düzenlenmelidir. Yapılan bilimsel çalışmalar, günlük ortalama kilogram başı 1-1,3 gram protein alımını önermektedir. Her sabah kahvaltıda 1 haşlanmış yumurta, kalsiyum ve protein zengini peynir çeşitleri, öğle ya da akşam yemeğinde 90-150 gram arası et, tavuk ya da balık mutlaka tüketilmelidir. Kızartma gibi oksidatif stresi artırarak enflamasyonu artıran besinlerden kaçınılmalıdır. Izgara, haşlama ve fırın gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir“ diye konuştu.


Mevsim sebze ve meyveleri tercih edilmeli 

Vücudu belirli yiyeceklerle beslemenin bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olduğunu söyleyen Dyt. Hilal Yazıcı, “Enfeksiyonlarla mücadele için gerekli olan besin öğeleri A, C, D ve E vitamini, selenyum ve çinko mineralleridir. Ara öğünlerde selenyum, E vitamini, çinko kaynağı olan ceviz, badem, fındık gibi kabuklu yemişler günlük 1 avuç tüketilmelidir. Ceviz bitkisel Omega-3‘ten oldukça zengindir. C vitamini kaynaklarından portakal, greyfurt, mandalina ve kivi ile bağışıklık sistemi desteklenmelidir. Mevsim sebze ve meyveleri tercih edilmelidir. Bağırsak florası bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Özellikle Covid-19 enfeksiyonu sonrası bağırsak florasındaki faydalı mikroorganizmalar azalır ve patojen mikroorganizmalar artar, ishal, gaz ve distansiyon şikayetleri görülebilir. Bağırsak mikroflorasını beslemek için diyet lifi içeriğine sahip gıdaları daha çeşitli şekilde tüketmek önemlidir. Daha fazla bitkisel kaynak içeren sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tam tahıllı yiyecekler, kuru baklagiller gibi yiyeceklerin tüketimi bağırsak florası açısından daha iyidir. Bağırsak florası lif, bakliyat ve fermente yiyecekleri sever. Kefir, yoğurt, turşu fermente yiyecekler arasında yer almaktadır. Ayrıca sarımsak, soğan gibi prebiyotikler de yemeklerden eksik edilmemelidir“ şeklinde konuştu.

D vitamini ihmal edilmemeli 

Hamur işi ve tatlıların tüketiminin kan şekeri dengemizi olumsuz yönde etkileyerek bağırsak florasının iyileşmesini geciktireceği uyarısında da bulunan Dyt. Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: 


“Egzersiz yapmak kortizol gibi stres durumunda ortaya çıkan hormonların düşmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için evde spor yapmak ihmal edilmemeli, D vitamini seviyesini artırmak için de günlük 20 dakika balkonda dahi olsa günışığı alınmalıdır. Öte yandan gece 6 saatten az uyuyan kişilerin kardiyovasküler hastalık riski altında olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Stres durumunda kaliteli uyku uyuyabilmek için melisa, papatya ve rezene çayı tüketilebilir.“

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER