SON DAKİKA

Samsunspor-Ümraniyespor maç sonucu: 3-0
<>
HaberlerGÜNDEMDoğa ve Teknolojinin Uyumu: Elektrikli Arabalar

Doğa ve Teknolojinin Uyumu: Elektrikli Arabalar

2012 yılından bu yana seri üretimlerle piyasada kendine yer bulan elektrikli otomobiller, kısa sürede geniş bir alıcı kitlesine kavuşuyor.

+
-
Doğa ve Teknolojinin Uyumu: Elektrikli Arabalar
Doğa ve Teknolojinin Uyumu: Elektrikli Arabalar

Diğer yakıtlara oranla çok daha çevre dostu bir teknolojik donanıma sahip olan bu araçlar, elektrik enerjisini de temiz bir enerji olarak kullanıyor, böylece karbon emisyonunda ortaya çıkabilecek %30 düşüş ve sera gazı etkisinin azalması sayesinde çok daha güvenilir bir geleceğin kapılarını aralıyor. Üstelik sağladığı güçlü ve dengeli hızlanma sayesinde bu otomobiller, sürüş keyfinizden bir an bile bir şey kaybetmemenizi sağlıyor.Elektrikli araba , günümüzde dikkat çekmeye başlasa da aslında ilk olarak 19. yüzyılda üretimine başlanan bu araçlar, daha sonra içten yanmalı motorların ve ucuzlayan petrol fiyatlarının etkisiyle geri planda kalmasına neden oluyor. Şu anda ise ilk tercihler arasında bulunan otomobiller arasından birkaç seçeneği sıralayabiliriz.

Tesla Model S 

Tesla Motors’un “elektronik otomobillere geçiş” sürecini hızlandırmak için ürettiği bu otomobil, hem tasarımı hem de teknik donanımı ile oldukça dikkat çekiyor. %100 elektrikli olarak tasarlanan bu otomobil Sedan tarzına sahip olsa da Hatchback çizgisine de sahiptir. Estetik görünümünün yanı sıra teknik donanımı ile de dikkat çeken bu araç, otomobilin birçok akıllı donanıma sahip olması sayesinde yeni çağın öncüsü olarak görülmesi sağlanıyor. Lithium-ion piller sayesinde çalışan bu araç, yüksek performans sağlayan bu araçta oldukça yüksek bir hızlanma gücü verirken aynı zamanda motorun konumu ile üstün bir sürüş keyfi yaşamanıza da olanak tanıyor.

Mitsibushi i-MiEV 

Mini sınıf araç kategorisinde bulunan Mitsibushi i-Miev, dünyanın ilk modern seri elektrikli otomobili olarak kayıtlara geçiyor. Sıfır emisyonlu araç olarak bilinen bu otomobil, çevreye saygı konusunda oldukça büyük bir adım attığı söylenerek tanıtımı yapılıyor. Benzinli olarak çalışan emsalleri yıllık 1,4 ton karbondioksit salınımı yaparken bu aracın 0,4 ton gibi oldukça düşük bir salınım ile çalışabilmesi tercih edilebilirlik düzeyini artırıyor. Tam şarj ile 160 kilometre gidebilen bu araç, üstün sürüş keyfini de ufak boyutları ile bir araya getiriyor.

Renault Fluence Z.E. 

Renault Fluence modelinde Z.E serisi ile birlikte sunduğu elektrikli seçeneği ile kullanıcılarına hem dinamik hem de çevreci bir alternatifi bir araya getiriyor. 213 kilometre kesintisiz sürüş sağlayan bataryalar, aynı zamanda güçlü teknik donanım ile farklı bir deneyim sunuyor. Sıklıkla yapılan güncellemeler ile otomobilin performansının da artırılması sayesinde motorların elektrik gücünü maksimum verimde kullanılması sağlanıyor. Duvara monte edilebilen Wallbox adı verilen şarj ünitesi ile 6 - 8 saat arası tam dolum sağlanabiliyor. Bu sayede kesintisiz güce kolaylıkla ulaşılabilirken hızlı şarj ile de 30 dakikada %80’e varan şarj olabilme kapasitesine sahip. Üstelik üstün motor çekiş gücü ile sınıfındaki en iyi otomobillere dahil olan bu araç ile hem çevreyi koruyabilir hem de sürüş keyfinizi sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Citroen C-Zero 

Küçük araba sınıfında dikkat çeken tasarımı ile Citroen C-Zero, elektrik tüketimi ile de kullanıcılarını memnun ediyor. Saatte 126 kilometre hıza çıkabilen bu otomobil, kullanıcılarını gün içerisinde gitmek istedikleri mesafe konusunda da ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanıyor. Tam dolum şarj ile 150 kilometre mesafe alabilen bu otomobiller, aynı zamanda 8 yıl ve 100.000 kilometre garantiye sahip pillerle sunuluyor. İki farklı priz ile farklı şarj ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanıyor. 30 dakikada %80’e varan dolum oranı ile hızlı şarjı da bulunan bu araç ile kesintisiz bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER