SAMSUN SON DAKİKA

6 yıl erken emeklilik şansı
< >
HaberlerSAMSUN HABERSamsun'un 2 ilçesinde korona vakaları artıyor!

Samsun'un 2 ilçesinde korona vakaları artıyor!

+
-
Samsunun 2 ilçesinde korona vakaları artıyor!
Samsun'un 2 ilçesinde korona vakaları artıyor!

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda alınan kararlar sayesinde il bazında başarılı sonuçlar elde ettiklerini ancak halen bazı yerlerde vaka artış trendinin sürdüğünü, bu yerlerden vaka artış hızıyla en çok dikkat çeken bölgelerin ise Vezirköprü ve Havza ilçeleri olduğunu söyledi.

Koronavirüse karşı Samsun Valiliği öncülüğünde etkin bir mücadele yürüttüklerini söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda alınan kararlar sayesinde il bazında başarılı sonuçlar elde ettiklerini ancak halen bazı yerlerde vaka artış trendinin sürdüğünü, bu yerlerden vaka artış hızıyla en çok dikkat çeken bölgelerin ise Vezirköprü ve Havza ilçeleri olduğunu söyledi.

 


Vezirköprü ve Havza ilçelerinde vaka sayısının önceki aylara oranla yaklaşık iki kat artış hızı gösterdiğini belirten Sağlık İl Müdürü Oruç, bunun en büyük nedeninin, kişilerin tüm bilgilendirme ve uyarı çalışmalarına rağmen, hastalığın etkisine inanmamaları, aile içinde bir vaka çıkana kadar maske ve sosyal mesafe kurallarına uymadan hayatlarını sürdürmeleri olduğunu ifade etti.

 


Filyasyon ekiplerinin Samsun’un tamamında olduğu gibi bu ilçelerde de sabah saat 09:00’dan gece saat 23:00’e kadar temaslı ve karantinada olması gereken pozitif hasta takibi yaptıklarını söyleyen Sağlık Müdürü Oruç, sağlık ekiplerinin gösterdiği bu özverili mesaiye ve bilgilendirme çalışmalarına rağmen maalesef bazı ilçe sakinlerinin hala Covid – 19 olduğunu bildikleri hastalara bile geçmiş olsun ziyaretine giderek kalabalık gruplar halinde bir araya gelmeye devam ettiğini, bu davranış şeklinin de bulaş oranının artmasından başka bir sonuç doğurmadığını belirtti.

 


Pandeminin ilk gününden beri bana nasılsa bir şey olmaz, akrabamdan yakınımdan virüs bulaşmaz düşüncesinin ne kadar hatalı bir yaklaşım olduğunu ve bu durumun vaka sayının artırmaktan başka bir işe yaramayacağını anlattıklarını ifade eden Oruç, Vezirköprü ve Havza’da yaşayan vatandaşlarında, daha kötü sonuçlar ortaya çıkmadan önce köy merkez ayrımı yapmadan, önlemlere daha sıkı sarılması ve maske, mesafe, el hijyeni kurallarına koşulsuz uyum göstermesi gerektiğini hatırlattı.

BAZI İLÇELERDE OLUMLU DÖNÜŞ OLUYOR 


Sağlık İl Müdürlüğü olarak pandeminin ildeki seyriyle ilgili belirli aralıkla bilgilendirme yapmaya özen gösterdiklerini, bu çerçevede daha önce İlkadım, Çarşamba ve Bafra ilçeleriyle ilgili yaptıkları uyarılara halk tarafından olumlu bir geri dönüş aldıklarını belirten Oruç, Vezirköprü ve Havzalılardan da kendileri, sevdikleri ve çevrelerindekilerin sağlığı için benzer bir davranış beklediklerini, tedbirlere ancak birlikte uyum gösterilirse ve sorumluluk alınırsa virüsün etkisinin azaltılabileceğini aksi durumda herkesin üzüleceği tabloların ortaya çıkacağını vurguladı.

YORUMLAR3 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
ŞAHMERAN269 gün önce
BAFRADA HERKES SOKAKTA KÖYLÜ ŞEHİRDE KİMSE HİÇBİRŞEYDEN VAZGEÇMİYOR KİŞİ ÖLDÜKDEN SONRA EYVAH PARA ETMİYOR MAALESEF
Ali fuat acar269 gün önce
Sayın yetkililer yurtları karantina yapmayı nezaman düşüneceksiniz.Bunun evde olmayacağını düşünüyorum. Umarım okursunuz
Tülay269 gün önce
Aynen akrabam deyip komşum deyip hatır deyip görüşmeler rahatça devam edilip görüşüldüğü sürece hem virüsun varlığı unutuluyor hemde rahatça görüşülüyor bilinçsiz ve cahil düşünen kesimler olduğu sürece vuruşu yaymak çok kolay olur tedbirler alindikca insanlar biraz olsun dize geliyor
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER