SON DAKİKA

Samsun'da bir belediye başkanı daha korona virüse yakalandı
<>
HaberlerSAMSUNSPORTFF'nin aldığı küme düşmenin kaldırılması kararı Samsunspor'a yarıyor

TFF'nin aldığı küme düşmenin kaldırılması kararı Samsunspor'a yarıyor

TFF'nin aldığı profesyonel liglerde küme düşmenin kaldırılması kararı futbol kamuoyunda farklı tepkilere sebep oldu. Samsunspor cephesinde ise bu bir avantaj olarak görülüyor.

+
-
TFF'nin aldığı küme düşmenin kaldırılması kararı Samsunspor'a yarıyor
TFF'nin aldığı küme düşmenin kaldırılması kararı Samsunspor'a yarıyor

TFF'nin aldığı profesyonel liglerde küme düşmenin kaldırılması kararı futbol kamuoyunda farklı tepkilere sebep oldu. Samsunspor cephesinde ise bu bir avantaj olarak görülüyor.

Türkiye Futbol Federasyonu, Gençlik Spor Bakanlığı ile bir araya gelerek Kulüpler Birliği'nin tavsiye ettiği, 'bu sezon liglerde küme düşme olmasın' kararını değerlendirdi. Toplantının ardından sürpriz bir şekilde küme düşmenin kaldırıldığı açıklandı. Açıkçası bu pek beklenen bir durum değildi. Hatta yayıncı kuruluş bile "madem böyle bir karar alınacaktı, bize bilgi verilmeliydi" diyerek gelişmenin çok ani ve sürpriz olduğunu ifade etti. Evet, Türk futbol kamuoyu açısından bu, gerçekten de sürpriz ve bir anda gündeme gelen bir karardı; kararın gerekçesinde pandemi süreci ve covid-19 salgını ön plana çıkarıldı. Ancak işin doğrusu bu pek tatmin edici bir gerekçe değildi. Çünkü ligler zaten oynatılmıştı ve alınan kararın anlamsız, saçma ve sıradışı olduğu net bir şekilde ortadaydı. Hatta hukukun bile zorlandığı söylenebilir. Üstelik kararın siyasi ve popülist tarafları da bir hayli baskın görünüyor. Daha 5-6 gün öncesine kadar kıyasıya bir kümede kalma mücadelesi vardı bazı takımlar mutlu sona ulaşırken ligde kalmak adına büyük bir mücadele verilmişti. Fakat bütün bu çabalar bir anda boşa çıkarıldı ve pek çok kesimi mutlu edecek, son derece popülist bir karar alındı. Aslına bakarsanız Türkiye'de her sezonun sonunda "küme düşme olmasın" teklifi gelirdi. Hatta Samsunspor olarak bizim de ligden düşme sezonlarda benzer teklifler ve söylentiler ortaya konulmuştu ancak Türkiye Futbol Federasyonu'nun bugüne kadar aldığı hiç bir karar bizim lehimize olmadığı gibi çoğu zaman hakkımız da gasp edilmişti. Dolayısıyla, örneğin iki sene önce böyle bir karar alınmadı ve Samsunspor, tarihinde ilk defa TFF 2.lige düştü. Samsunspor'un mağdur edildiği sezonlarda hiçbir şekilde onun lehine karar çıkmamıştı. Süper Lig'de yer aldığımız son sezon olan 2011-12 sezonunda da, bir daha emsali görülmeyecek hızlandırılmış bir lig oynatılmış ve play-off sistemi getirilmişti. Ancak ne hikmetse, küme düşme de play out oynatılmamıştı.

Özetle bunun gibi pek çok haksızlık ve rutin uygulama Samsunspor'a hiçbir zaman fayda sağlamadı. Bu sene de yine biz bileğimizin hakkıyla şampiyon olduk. Şu ana kadar bahsettiklerimiz, söz konusu kararın tam bir popülizm örneği olduğu ve siyasi bir beklentiye dayandığını ortaya koyuyor.

Ancak işin Samsunspor boyutuna baktığımızda şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki, bu karar bize yaradı. Öyle ki, sitemizde daha dün yaptığımız bir haberde Samsunspor'un 17 rakibinin 16'sının belli olduğunu yazmıştık. Geriye sadece Adana Demirspor-Karagümrük maçının mağlubunun belli olması kalmıştı. Lakin dün öğleden sonra alınan karar sonrasında Samsunspor'un rakipleri de değişmiş oldu. Buna göre üst ligden gelmesi beklenen Kayserispor, Yeni Malatyaspor ve Ankaragücü yukarıda kaldılar. Buna karşılık alt lige düşmesi beklenen Osmanlıspor, Adanaspor ve Eskişehirspor ise PTT 1.Lig'de yine mücadele edecekler. Elbette bu bizim lehimize bir durum çünkü güçlü rakipler gelmedi, aksine zayıf rakipler ligde kaldı. Bu sezon play-off oynasa da Bursaspor'un da önümüzdeki sezon düşüş içine geçeceğini tahmin ediyoruz. Dolayısıyla geriye çok fazla kuvvetli, Süper Lig'i zorlayacak rakip kalmayacak gibi görünüyor. Samsunspor'un muhtemel zirve yarışı rakipleri bir anda azalmış oldu, bu nedenle önümüzdeki sezon TFF 1. Lig'in bizim adımıza daha kolay geçmesini bekliyoruz. Oluşturacağımız güçlü kadro ile tıpkı bu yıl İkinci Lig'de yaptığımız gibi yarışın başından sonuna kadar ligi domine etme ihtimalimiz hayli yüksek...

Velhasıl, istemeden de olsa bize iyilik yaptılar.

YORUMLAR1 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Huseyin86 gün önce
Bandirmayikatmiyorsunuzgaliba
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER