HaberlerManisaSalihli Ovası'nda makineli domates hasadı

Salihli Ovası'nda makineli domates hasadı - Manisa Haberleri

Manisa'nın Salihli ilçesi Çapaklı Mahallesinde salçalık domates hasadı, son teknoloji makineyle toplandı.

+
-
Salihli Ovası'nda makineli domates hasadı

Fabrikalara verilmek üzere makineyle toplanan salçalık domatesin hasadına Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç da katıldı. Yalvaç, hasat sırasında incelemelerde bulunarak, tarla sahibi Hüseyin Kavas ve Necati Kavas'tan bilgi aldı. 80 dekarlık alanda salçalık domates üretimi yapan Hüseyin Kavas, '80 dekarlık bir alanda, üç parça şeklinde salçalık domates üretimi yapıyoruz. Bir bölgeyi topladık, şimdi bu bölgede domateslerimizi makineyle topluyoruz. Makineyle toplandığında domatesin tarlada çürümesi engelleniyor. İşçiyle 10 günde toplayacağımız domatesi makineyle 1 günde topluyoruz. Makinelerimiz gerçekten çok güzel, topaç ayırıcılar var, sensörlerle yeşil domatesleri ayırma özelliği var. Salça fabrikaları için fire vermeden domatesi işleme imkanımız var. Biz sanayi domatesiyle bölgenin erkenciliğini yakalamaya çalışıyoruz. Salihli bölgesinde Nisan ayının başından Mayıs ayı sonuna kadar domates çiçeklenmeyi bitiriyor. O arada sıcaklıklar 27-28 derece. 26-27 derece sıcakta domates ne kadar sularsanız sulayın mildiyöye yakalanmıyor. Bu şekilde salçalık domatesimizin üretimine başlıyoruz' dedi.
Çapaklı Mahallesindeki üreticilerden Hüseyin Kavas'ı salçalık domates hasadında ziyaret ettiklerini belirten Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç ise 'Salçalık domates birçok bölgede işçiyle toplanırken Hüseyin Kavas toplama makinesiyle hasadını gerçekleştiriyor. Salihli'de 15 bin 560 dekar salçalık domates ekiliyor. Salihli ovası çok bereketli bir ova. Allah bize böyle güzel bir toprak vermiş, biz de çalışarak, alın terimizle karşılığını veriyoruz. Salçalık domates üretilen diğer bölgelerden daha iyi olduğumuzu biliyoruz. Hüseyin Kavas'a bereketli bir hasat dönemi diliyorum' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Fındığı yerden toplama ürün kalitesini yükseltiyorEKONOMİ
Fındığı yerden toplama ürün kalitesini yükseltiyor
681 aileye kurban eti yardımı yapıldıEKONOMİ
681 aileye kurban eti yardımı yapıldı
Şanlıurfa'ya büyük sanayi yatırımıEKONOMİ
Şanlıurfa'ya büyük sanayi yatırımı
Almanya'nın kararı turizmcileri sevindirdiEKONOMİ
Almanya'nın kararı turizmcileri sevindirdi

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Valiliği'nden korona uyarısı! Samsun Valiliği'nden korona uyarısı!Samsun'da göç idaresine akın ettiler Samsun'da göç idaresine akın ettilerSaviçeviç 94. Yabancı Saviçeviç 94. YabancıSamsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var? Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var?Samsunspor'da İkinci Kamp Başladı Samsunspor'da İkinci Kamp Başladı5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar? 5 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları ne kadar?Erciş'te trafik kazası:1 ölü , 2 yaralı Erciş'te trafik kazası:1 ölü , 2 yaralıRekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı... Rekor üstüne rekor! Bugünkü altın fiyatı...Dolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatları Dolar kuru bugün ne kadar? 5 Ağustos 2020 dolar ve euro fiyatlarıSamsun hava durumu 5 Ağustos Çarşamba Samsun hava durumu 5 Ağustos Çarşamba
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER