SON DAKİKA

Samsunlu asker hayatını kaybetti
<>
HaberlerÇanakkaleÇilek tarlasında okuduğu türkülerle işçileri motive ediyor

Çilek tarlasında okuduğu türkülerle işçileri motive ediyor - Çanakkale Haberleri

Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesinde çilek hasadı devam ediyor. Çilek tarlasının sahibi Sefer Yılmaz, okuduğu türkülerle işçilere motivasyon kaynağı oluyor. Kazdağları eteklerinde bulunan Kalkım'da günde yaklaşık 100-150 ton arası çilek toplanıyor.

+
-
Çilek tarlasında okuduğu türkülerle işçileri motive ediyor

Çanakkale'nin Kalkım beldesinde çilek hasadı, bu yıl hava şartları sebebiyle 15 Haziran'da başladı. Beldede günlük 100-150 ton arasında çilek toplanırken, ihracat, iç piyasa ve reçellik olarak üç farklı kategoriye ayrılıyor. Vatandaşlar diğer bölgelere göre Kazdağları'nın eteklerinde yetişen ve lezzeti, aroması ve kokusuyla fark oluşturan Kalkım çileklerini tercih ediyor.

'Bu yıl verim düşük'
Kalkım'da 6 yıldır çilek yetiştiriciliği yapan Ramazan Yılmaz, bu yıl verimin üçte bir düştüğünü ve hasadın bir ay geç başladığını belirtti. Bundan ötürü fiyatların biraz arttığını kaydeden Yılmaz, 'Çilek hasadı bu yıl Haziran ayının 15'inde başladı. Önceki senelerde Mayıs'ın 15'inde yapıyorduk. Hava şartlarından dolayı bu sene geç başladık. Verim bu yıl yağışlardan dolayı çok düşük. Üçte bir kadar düşüş oldu' dedi.

'Yevmiye ücretleri bu yıl 20 lira arttı'
Yeni tip korona virüsün (Covid-19) üretimi etkilemediğini, ancak işçi bulma konusunda sıkıntı çektiklerini anlatan Yılmaz, 'İhracat, piyasa ve reçel olmak üzere toplam üç farklı kategoride hasat yapıyoruz. İhracat ürünlerini tahta kasaya, piyasayı şale dediğimiz kutulara ve reçellikleri de düz topluyoruz. Fiyatlar bu yıl 5 ile 7,5 lira arası değişiyor. Yevmiyeler bu sene 100 lira. Geçen yıl 80 lira idi. Maliyet artınca ücretlerde de biraz artış oldu. Korona virüs üretimimizi etkilemedi. Devamlı üretim yapıyoruz ama işçi konusunda epey bir sıkıntı çektik. Her yıl 10 lira artan yevmiyeler bu yıl pandemiden dolayı 20 lira arttı' diye konuştu.
Çilek tarlasının sahibi Ramazan Yılmaz'ın babası Sefer Yılmaz da, okuduğu türkülerle tarlada çalışan işçilere moral veriyor.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Yılda 110 bin ton bal üretiyoruz, 80 binini tüketiyoruzEKONOMİ
Yılda 110 bin ton bal üretiyoruz, 80 binini tüketiyoruz
Esnafta KDV indirimi memnuniyetiEKONOMİ
Esnafta KDV indirimi memnuniyeti
Ev ve araba alacaklar dikkat! DeğiştiEKONOMİ
Ev ve araba alacaklar dikkat! Değişti
Kepez Belediyesinden kadın girişimciler için bilgilendirme çalışmasıEKONOMİ
Kepez Belediyesinden kadın girişimciler için bilgilendirme çalışması

EN ÇOK OKUNANLAR

9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar? 9 Ağustos Pazar fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu Samsun'da bir polis memuru kovalamacada şehit oldu9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleri 9 Ağustos Pazar Samsun namaz saatleriSamsun'da girdiği denizden sağ çıkamadı Samsun'da girdiği denizden sağ çıkamadıKaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit olduValilikten şehit polis için açıklama Valilikten şehit polis için açıklamaSamsun'da imamın talihsiz ölümü Samsun'da imamın talihsiz ölümüSamsun şehidine ağladı Samsun şehidine ağladıAltın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatları Altın fiyatları düşer mi? 9 Ağustos altın fiyatlarıSamsun'da 'Güvenli ulaşım' Samsun'da 'Güvenli ulaşım'
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER