SON DAKİKA

Samsunlu asker hayatını kaybetti
<>
HaberlerManisaAlaşehir'de salkım güvesine karşı mesajlı uyarı

Alaşehir'de salkım güvesine karşı mesajlı uyarı - Manisa Haberleri

Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, sahada yaptıkları inceleme sonrası üzüm üreticilerinin cep telefonlarına uyarı mesajı göndererek, üzüm bağlarının salkım güvesine karşı korumaları için zirai ilaçlama yapılması gerektiğini bildiriyor.

+
-
Alaşehir'de salkım güvesine karşı mesajlı uyarı

Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 'Erken Uyarı Projesi' kapsamında bağ alanlarında tuzak kurma ve gözlem faaliyetleri sonucu elde ettikleri verileri değerlendirerek, çiftçilerin cep telefonlarına uyarı mesajı gönderiyor. Üreticiler mesajlı uyarı doğrultusunda zirai ilaçlama yapıyor. Alaşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelinin üzüm bağları üzerinde yaptıkları teknik çalışmalar sonucunda, salkım güvesi 3.nesline karşı larva (kurt ) dönemi geldiğini tespit ederek, üreticilerden zirai ilaçlama yapmalarını istediler. Üreticilerin yapılan uyarılar doğrultusunda bağlarında zirai ilaçlama mücadelesi yapmamaları halinde larvaların üzüm verimini olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Güleç, 'Salkım güvesi üzüm bağları üzerinde uçarak, birkaç yüz metre gidebilir. Yumurtasını çiçek tomurcukları, çiçeklere veya saplarına bırakır. Bir dişi ortalama 60-70 yumurta bırakabilir, hatta bazen bu sayı 100'e kadar ulaşabilir. Yeni çıkan larva tomurcuk veya çiçek içine girerek beslenir. Büyüyen larvalar üzüm tanelerine zarar verebilir. Böylece üzüm asmasında verimi olumsuz yönde düşürür. Üreticilerimizin teknik ekibimizin uyarılarını dikkate alarak, zirai ilaç mücadelesi yapmaları gerekmektedir. Zirai ilaçlama ile ilgili teknik bilgileri müdürlüğümüzden ücretsiz olarak alabilirler. Teknik elemanlarımız sürekli sahada incelemeler yapıyorlar. Hangi dönemde hangi ilaçlama yapılacağını, nasıl mücadele yapılacağını üreticilerimize cep telefonlarına mesaj olarak gönderiyoruz' dedi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Yükümlülere 'İş makinesi operatörlüğü eğitimi' verilecekEKONOMİ
Yükümlülere 'İş makinesi operatörlüğü eğitimi' verilecek
Başkan Soyer domates hasadı yaptıEKONOMİ
Başkan Soyer domates hasadı yaptı
Kızıltepe'nin saklı cenneti Ğurs Vadisi incirleri çarşı pazardaEKONOMİ
Kızıltepe'nin saklı cenneti Ğurs Vadisi incirleri çarşı pazarda
İran, iş birliği için Bursa'ya geldiEKONOMİ
İran, iş birliği için Bursa'ya geldi

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kanlı infaz Samsun'da kanlı infazSamsun'da vakalar artıyor mu? Bakan Fahrettin Koca Samsun'a bağlandı Samsun'da vakalar artıyor mu? Bakan Fahrettin Koca Samsun'a bağlandıSamsunspor'a Hollandalı Golcü Samsunspor'a Hollandalı GolcüSamsun'da korona testi kuyruğu Samsun'da korona testi kuyruğuSamsunspor'da hedef süper lig Samsunspor'da hedef süper ligSamsun'da başından vurulan bir kişi öldü Samsun'da başından vurulan bir kişi öldüTunceli'de motosiklet kazası: 2 yaralı Tunceli'de motosiklet kazası: 2 yaralıZincirleme kazaya karışan kadın sürücü kendini görüntüleyen gazeteciye saldırdı Zincirleme kazaya karışan kadın sürücü kendini görüntüleyen gazeteciye saldırdıKendi düğünü için Muş'a gidiyordu, kazada hayatını kaybetti Kendi düğünü için Muş'a gidiyordu, kazada hayatını kaybettiKorona testi kuyruğu Korona testi kuyruğu
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER