SON DAKİKA

Samsunlu asker hayatını kaybetti
<>
HaberlerKorona VirüsSamsun'da korona vakaları artıyor mu? Bakan Koca açıkladı

Samsun'da korona vakaları artıyor mu? Bakan Koca açıkladı - Korona Virüs Haberleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Peki Samsun'da korona virüs vakaları ne durumda? Bakan Koca il il açıkladı.

+
-
Samsun'da korona vakaları artıyor mu? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  Bilim Kurulu toplantısı sonrası  önemli açıklamalar yaptı. Samsun 'da korona virüs  vakaları artıyor mu? yoksa düşüşe mi geçti? Bakan Koca il il  korona vakalarını açıkladı. 

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

6 ayı geride kalan salgın insanlığın gündemindeki ciddiyetini koruyor.

Türkiye tüm dünyada takdir toplamıştır.

Tedavi başarımız yüzde 2.57'ye kadar düşen ölüm oranımız tedbirlere uyum kabiliyeti dünyanın takdir nedenlerinden bazılarıdır.

Yeni vaka sayılarımızda binin altına inme başarısından sonra yakın günlerdeki artışlarla bazı tedirginlikler yaşamaya başladık.

Vaka sayılarındaki artışlar kolaylıkla kontrol altına alabilecek artışlardır.

Yapmamız gereken gündelik hayatımızda tedbire uygun seçenekleri aramaktır. Salgınla mücadele bizlerden imkansız olanı istemiyor.

Covid 19 salgınına karşı bilinçli davranan herkes bugünün şartlarında hayat kurtaran kahramanlardan biridir.

Artışı kontrol altına alabilir. Hastalığın gündemden düşmesi mümkün.

Yanlış bilinen bazı noktalar var. Virüsün yayılma hızının azaldığı düşüncesi yanıltıcıdır.

Maske ve mesafe konusunda da yanlış kanılar bulunmaktadır. Virüsü belirtisiz şekilde taşıyorsak haberimizde olmadan hastalığı başkalarına bulaştırırız.

Maskenin zorunlu olduğu il sayımız 60'ın üzerindedir.

Günlük maskeler ertesi gün koruyucu özelliklerini kaybetmektedirler tekrar kullanılmamalıdır.

Maskemizi takarak kazandığımız üstünlüğü mesafeden ödün vererek kaybetmemeliyiz.

Ülkemizdeki toplam vaka sayısı 199 bin 906'dır. Vakaların yüzde 53,74'ü tüm şehirlerle irtibat halinde olan İstanbul'da tespit edilmiştir.

Son iki hafta içinde Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır'da günlük vaka sayılarında dikkat çekici düzeyde artış olmuştur.

Salgın boyunca nüfusa kıyasla vaka sayıların en düşük olduğu iller Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın.

İstikrarlı şekilde azalma gösteren 5 ilimizi anmak istiyorum; Tekirdağ iki hafta içinde yüzde 31.35 oranında azaltmıştır. Balıkesir yüzde 21.72, Samsun  yüzde 20.42, Kırşehir yüzde 20.27, Düzce yüzde 19,91 oranında azaltmıştır. Gümüşhane'de iki hafta hiç vaka görülmemiştir.

Verdiğim illerin ayrıntılarını yarından itibaren bakanlığımızın web sitesinde bulabilirsiniz. Mecbur kalmadıkça toplu tören ve kutlamalardan uzak kalmalıyız. Düğün törenleri, hasta ziyaretleri, asker uğurlamaları ancak tedbirlere tavizsiz bir şekilde uyularak düzenlenebilir. Alışverişimizi kalabalık ortamlardan yapmak yerine başka seçenekler geliştirilmelidir. Tatil için kalabalıktan uzak yerler seçilmelidir.

Son bir ayda pozitif çıkanların yaş ortalamasındaki düşüş dikkat çekiyor.

Entübe hastaların yaş ortalaması yükseliyor. Son bir ayda Kovid-19 pozitif çıkan vakaların yaş ortalamasında düşüş eğilimi göze çarpıyor. En fazla vaka 25-45 yaş arasında görülüyor.

GÜNLÜK CORONA VİRÜS TABLOSU 

Bugünkü vaka sıyımız 1192, vefat edenlerin sayısı 19, iyileşen hasta, 2311 yani vaka sayısından epey yüksek olduğunu görüyoruz. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayımız 1035.

Bugünkü test sayımız 52 bin 312

Son dakika haberi: Bakan Koca dikkat çekici artış oldu diyerek corona virüste son durumu açıkladı


SORU CEVAP

Yarın için bildiğiniz gibi Hem Dışişleri hem Kültür ve Turizm bakanımız hem de bakan yardımcımız Almanya'ya gitmiş olacaklar. Tedaviyle ilgili bizim bildiğimiz gibi Bilim Kurulu'nun uyguladığı bir rehber var. Bu rehber çerçevesinde erken dönemde uyguladığımız ilacımız var. Biz bu ilacı dünyadan farklı uyguladık. Bütün dünya entübe olan hastada kullandı biz ise bu ilacı çok iyi bildiğimiz için erken dönemde kullanılmasının faydalı olduğunu söylüyoruz.

Kendi yayınlarımızı kendi vakalarımızla elde ettiğimiz sonuç erken dönemde bu ilacın faydalı olduğu.

OKULLAR AÇILACAK MI? 

Okulların açılmasına zamanımız var bilim kurulunda bu konu bugün için gündeme gelmemiş oldu. Önümüzdeki haftalar salgının seyrine göre bilim kurulunda tartışılır. Bu anlamda alınması gereken öneri olursa zaten bunu da paylaşmış oluruz. Okulun açılmamasına yönelik bir yaklaşım olmadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER