HaberlerSamsunFındıkta rekolte düşük

Fındıkta rekolte düşük - Samsun Haberleri

Karadeniz'de fındık üreticisi, fındık hasadının yaklaşmasıyla devletten fındığa verilecek fiyatı dört gözle bekliyor.

+
-
Fındıkta rekolte düşük

Karadeniz Bölgesi 'nin en gözde geçim kaynaklarının başında gelen fındık  için bu aylarda fiyat verilirken, herhangi bir fiyat açıklamasının yapılmaması üreticiyi düşündürdü.

Buna bağlı olarak hem üreticinin hem de tüccarların gözü kulağı Toprak Mahsulleri Ofisinin vereceği fiyatta. Son sezonda fiyatın 25 TL civarlarında görülmesi üreticiyi heyecanlandırsa da, bu işin içinde olan tüccarlar ise bu sene fındığın 20 TL'nin çok fazla üstüne çıkmayacağını söylediler.


Çarşamba  Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hacı Toraman fındık fiyatlarına ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, 'Bu sene mayıs ayında 25 lirayı gören fındık, en son devlet eliyle 24 liraya satıldı. Şu anki durumda fındık 19-20 TL'lerde seyrediyor. Geçen dönem, devlet sezondan önce fındığa fiyat verince şuanda da üretici fındığa verilecek yeni bir fiyat için beklentiye girdi. Geçen seneye oranla yüzde 20 rekolte eksikliği ile bu sene sezonu açacak olan fındık, ortalama 20 TL'lerde ilerleyeceğe benziyor' dedi.
Birçok esnaf, devletin bu sene fındığı köylüden 20,50 ile 21 TL'den almasını beklediğini söylediler. Esnaflar, devletin köylüden ortalama 22 TL'ye fındık alacaklarını düşündüklerini belirtirken, bu sene taban fiyatlarının 20 TL'den aşağıda olmayacağını beklediklerini, en yüksek 25-26 TL'yi görmek istediklerine vurgu yaparak, 'Karadeniz'in tek geçim kaynağı olan fındığa daha çok sahip çıkılmalı' ifadelerini kullandılar.


Öte yandan bu seneki rekolteden de söz eden tüccarlar, geçen seneye oranla bu sene rekoltede azalma olduğunu söylediler. Eskiye oranla fındık üretimi yapan çiftçilerin daha bilinçlendiğine de vurgu yapan tüccarlar, devletin de destek vermesi ile ve ziraat mühendisleriyle ortaklaşa çalışma yapılmasının fındığa çok katkı sağladığına dikkat çektiler.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Samsun ovalarını suyla buluşturan milyonluk projelerSAMSUN HABER
Samsun ovalarını suyla buluşturan milyonluk projeler
SÜNNET CERRAHİ ORTAMDA YAPILMALISAMSUN HABER
SÜNNET CERRAHİ ORTAMDA YAPILMALI
Hamamlarda ve konaklama tesislerinde korona önlemleriSAMSUN HABER
Hamamlarda ve konaklama tesislerinde korona önlemleri
Haftanın Kitabı - SultanmuratSAMSUN HABER
Haftanın Kitabı - Sultanmurat

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bıçaklı saldırı: 3 yaralı Samsun'da bıçaklı saldırı: 3 yaralıSamsunspor'da Aztopal Sıkı Çalışıyor Samsunspor'da Aztopal Sıkı ÇalışıyorFatsa'da kamyon işyerine girdi Fatsa'da kamyon işyerine girdiCihat Arslan play-off kararını değerlendirdi Cihat Arslan play-off kararını değerlendirdiAntalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralı Antalya-Konya yolunda feci kaza: 2 ölü, 4 yaralıOsmaniye'de trafik kazası:1 yaralı Osmaniye'de trafik kazası:1 yaralıHamamlarda ve konaklama tesislerinde korona önlemleri Hamamlarda ve konaklama tesislerinde korona önlemleriTekerlekli sandalyeler şehit isimleriyle hediye edildi Tekerlekli sandalyeler şehit isimleriyle hediye edildiEl-Bab'da patlama: 4 yaralı El-Bab'da patlama: 4 yaralıSÜNNET CERRAHİ ORTAMDA YAPILMALI SÜNNET CERRAHİ ORTAMDA YAPILMALI
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER