HaberlerAydınKiraz üreticisi dert toplamaya başladı

Kiraz üreticisi dert toplamaya başladı - Aydın Haberleri

Aydın ve İzmir illerinin yayla köylerinde bolca yetişen ve binlerce kişinin geçim kaynağı olan kiraz bu yıl üreticisini üzdü. Sezona ürünlerinin kilosunu 10 TL'den satarak başlayan kiraz üreticisi fiyatların 3,5 TL'ye düşmesi ile üretim maliyetini değil toplama maliyetini bile karşılayamaz hale geldi.

+
-
Kiraz üreticisi dert toplamaya başladı

Aydın'da yıllık yaklaşık 750 bin kilogram kiraz üretimi gerçekleştiğini belirten Yukarıkayacık Muhtarı Ersöz Özcan, 'Kiraz üretiminin en yoğun olduğu bölgelerden birisi de bizim köyümüz. Sadece bizim köyden yaklaşık 250 bin kilogram kiraz üretimi olur. Bizler kendimiz alıp satmamıza rağmen kendi bahçelerimizdeki kirazları satıştan elde edilen gelirle işçi maliyetini karşılayamadığımız için ağacında bıraktık' dedi.
Eski yıllarda hasat sezonunda kiraz festivali düzenlediklerini de belirten Muhtar Özcan, 'Maalesef bu yıl kiraz üreticisinin hiç tadı kalmadı. En verimli yıllardan birini yaşayan kiraz üreticisi ürün para etmeyince hayal kırıklığı yaşadı' diye konuştu.
Bölgenin en önemli kiraz tüccarlarından ve aynı zamanda Ödemiş Ovacık Yaylası'nda kiraz üretimi de yapan Metin Yağcı ise kendi yöresinde 25 TL ile başlayan kiraz fiyatının düşe düşe 3.5 TL'ye kadar indiğini belirterek üreticinin fiyatlarla birlikte ciddi bir sıkıntıya düştüğünü söyledi. Yağcı, 'Bu yıl ürün bol ve rekolte iyi ancak pazar yok denecek kadar az. Şu anda tarladan toplayıp pazara götürülen ürün işçi maliyetlerine kurtarmayacak duruma düştü. İlaç ve gübrenin pahalı olması ürünün para etmemesi çiftçiyi zor durumda bıraktı. Devletimizin pazar konusunda yapacak bir şeyi olmayabilir ama üretim yapılan bahçelerin yollarının çok kötü olması üretici için ayrı bir sorun. Yaşadığımız yol sorunu ürünün pazara çıkmasına da engel oluyor. Devletimizden istediğimiz girdi maliyetlerini düşürüp üretim alanlarındaki yol sorununu çözmesidir' diye konuştu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Kayıtlı seyyar satıcılar geliyorEKONOMİ
Kayıtlı seyyar satıcılar geliyor
Yıldırım Belediyesi 30 zabıta memuru alacakEKONOMİ
Yıldırım Belediyesi 30 zabıta memuru alacak
Vanlı balıkçılar 90 gün sonra 'vira bismillah' dediEKONOMİ
Vanlı balıkçılar 90 gün sonra 'vira bismillah' dedi
Özel Cevizli ekmek üretti ünü ülke sınırlarını aştıEKONOMİ
(Özel) Cevizli ekmek üretti ünü ülke sınırlarını aştı

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çekti 15 Temmuz anısına pehlivanlar peşrev çektiUşak Üniversitesinde 15 Temmuz paneli düzenlendi Uşak Üniversitesinde 15 Temmuz paneli düzenlendiGebze'de feci kaza: 2 ölü Gebze'de feci kaza: 2 ölüKent protokolü 15 Temmuz Şehitler Anıtını ziyaret etti Kent protokolü 15 Temmuz Şehitler Anıtını ziyaret etti(Özel) 15 Temmuz gecesi nöbet tuttu, şimdi şehit ailelerine ücretsiz hizmet veri (Özel) 15 Temmuz gecesi nöbet tuttu, şimdi şehit ailelerine ücretsiz hizmet veriSamsun Hava Durumu 15 Temmuz Çarşamba Hava Durumu Samsun Hava Durumu 15 Temmuz Çarşamba Hava DurumuOzan Kaan Özdemir imzayı attı Ozan Kaan Özdemir imzayı attı15 Temmuz şehitlerinin isimleri hatıra ormanında yaşatılacak 15 Temmuz şehitlerinin isimleri hatıra ormanında yaşatılacakSamsunspor'da Kamp Yeri ve Programı Değişti Samsunspor'da Kamp Yeri ve Programı DeğiştiHak-İş'ten 15 Temmuz şehitlerine ziyaret Hak-İş'ten 15 Temmuz şehitlerine ziyaret
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER