SAMSUN SON DAKİKA

6 yıl erken emeklilik şansı
< >
HaberlerGÜNDEMSinema, tiyatro gibi sosyal alanlarda 'normalleşme' tedbirleri açıklandı

Sinema, tiyatro gibi sosyal alanlarda 'normalleşme' tedbirleri açıklandı

+
-
Sinema, tiyatro gibi sosyal alanlarda normalleşme tedbirleri açıklandı
Sinema, tiyatro gibi sosyal alanlarda 'normalleşme' tedbirleri açıklandı

'Normalleşme' sürecinde kültür ve sanat tesislerinde alınması gereken önlemlere ilişkin genelge yayınladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Covid-19 ’la mücadelede ‘normalleşme’ sürecinde kültür ve sanat tesislerinde alınması gereken önlemlere ilişkin genelge yayınladı.


‘Kültür ve sanat tesislerinde kontrollü normalleşme süreci’ genelgesinde alınması gereken tedbir ve önlemler şöyle sıralandı:

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ’nun Covid-19 salgın yönetimi ve çalışma rehberi esas alınarak tesisin bünyesinde bulunan tüm bölümlere ilişkin temizlik/hijyen uygulamaları ve süreçleri,

ziyaretçi/seyirci/katılımcı/personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde ulaşılacak/yönlendirilecek kişi/kurumları, hastalık belirtileri gösteren ziyaretçi/seyirci/katılımcıya personelin yaklaşımını ve bu kapsamda alınacak önlemleri belirlemek üzere ‘eylem planı’ hazırlanacak.


İşletme genelinde plan düzenli aralıklarla değerlendirilecek, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenecek. İşletmeler, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ziyaretçi/seyirci/katılımcı kabulü yapacak.

‘Maske zorunlu’ 

Salonlar ile fuaye alanları, yeme içme üniteleri, satış üniteleri gibi genel kullanım alanları ile geri hizmet ünitelerinin kullanımına ve sıra bekleme olasılığı olan her yere ilişkin ‘sosyal mesafe planı’ hazırlanacak ve plana uygun düzenlemeler yapılacak.

Ziyaretçi/seyirci/katılımcılara, girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulanacak, 38 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde, işletmeye alınmayarak bir sağlık kuruluşuna başvurması için uyarılacak.


Ziyaretçi/seyirci/katılımcıların tesise maske ile girmeleri ve içeride bulundukları süre boyunca maske takmaları sağlanacak. Bununla ilgili yazılı ve sesli uyarılar/anonslar yapılacak. Maskesi olmayanlara, girişte verilmek üzere maske bulundurulacak.

‘Biletler çevrimiçi‘ 

Bilet işlemleri mümkün olduğunca çevrimiçi yapılacak, ziyaretçilerin bilet çıktısı olmadan giriş yapabilmeleri sağlanacak ve temassız ödeme alınacak. Temaslı pos cihazı kullanılması halinde her kullanımdan sonra cihazın en az yüzde 70 alkol içeren malzemelerle temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak.

‘Dört metrekareye bir kişi’ 

Fuaye alanlarında oturma grupları seyrekleştirilerek ve araları açılarak yerleştirilecek. Sergi, fuaye, fuar alanlarında kapasite her dört metrekareye bir kişi olacak şekilde belirlenecek.


Toplantı düzeninde oturum alanı iki kişi arası 1 metre mesafe bırakılacak şekilde düzenlenecek. Kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak önlemler alınacak.

‘İki koltuk boş bırakılacak’ 

Tiyatro ve sinemalarda seyirci koltuklarında kişiler arası her yönden bir koltuk boşluk bırakılarak, salon kapasitesinin yüzde 60’ını aşmamak kaydıyla sosyal mesafe planına uygun oturum düzeni sağlanacak.
Seyirci salon içerisinde su haricinde içecek ve yiyecek tüketimine izin verilmesi durumunda yeme-içme sırasında maske çıkarılacağından izleyiciler arası sosyal mesafenin her yönden iki koltuk boş bırakılarak artırılması sağlanacak. Sosyal mesafe ve oturma düzeni olacak

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER