SAMSUN SON DAKİKA

Çivisiz ahşap caminin Maliye Hazinesi adına kayıtlı olduğu ortaya çıktı
< >
HaberlerSAMSUN HABERSivrisinek, karasinek, böcek ve keneler korona bulaştırır mı?

Sivrisinek, karasinek, böcek ve keneler korona bulaştırır mı?

+
-
Sivrisinek, karasinek, böcek ve keneler korona bulaştırır mı?
Sivrisinek, karasinek, böcek ve keneler korona bulaştırır mı?

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu sivrisinek, karasinek, böcek ve keneler korona bulaştırır mı? sorusuna cevap verdi.

Hapşırma, aksırma yoluyla bulaşan korona virüs nedeniyle temas ettiğimiz heryerden şüphe duyar olduk. Ama herhangi bir korona taşıyıcısına temas eden ve sonra bize temas edebilecek sivrisinek, karasinek, böcek ve keneler bizlere Covid 19  bulaştırır mı?

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu  bu soruya yanıt vererek; "COVID-19 sivrisinek, karasinek, böcek ve keneler ile bulaşmamaktadır. Bugüne kadar bu şekilde bir bulaş bildirilmemiştir. Virüs hapşırma, aksırma yoluyla bulaşmaktadır. Ayrıca virüs bulaşmış yüzeylere elle dokunulması ve daha sonra elin, yüze, buruna, göze teması ile COVD-19 bulaşabilir. Svirisineklerle sıtma, sarıhumma, Dang ateşi, Zika ve Batı Nil virüsü bulaşabilir. Ülkemizde yaz aylarında Batı Nil virüsü enfeksiyonu görülebilmektedir. Genellikle belirtisiz seyreder. Hastalarda baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişlik, bulantı-kusma, şikayetleri olabilir. Kapalı giysilerin giyilmesi, sinek kovucu spreylerin kullanılması sivrisnek sokmalarını önleyebilir" dedi.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında yaşanan artışa da dikkat çeken Leblebicioğlu "Yaz aylarının gelmesi ile birlikte ülkemizde tekrar Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) olguları görülmeye başlandı. Sağlık Bakanlığı verisine göre 16 Haziran itibariyle Türkiye genelinde KKKA vaka sayısı 492’ye ulaşmış ve 18 kişi hayatını kaybetmiştir. Bildirilen bu sayı son yıllarda ki yıllık olgu (2016’da 432, 2017’de 434, 2018’de 479 olgu) sayısından fazladır. Hastalığın temmuz ve ağustos aylarında pik yaptığı göz önüne alındığında olgu sayısında artış riski vardır.Başlıca kene tutunması ile bulaşan KKKA’dan korunmak için özellikle KKKA’nın sık görüldüğü, kırsal bölgede yaşayanların tarla vb. yerlerde çalışırken açık renk giysiler giymeleri önerilir, böylece keneler rahatlıkla fark edilebilir. Ayrıca uzun giysiler giymeleri, pantolon paçalarını çorabın içine sokmaları, sinek/kene kovucu spreyler kullanmaları kene tutunmasını önleyecektir. Tarla mera ve bağ-bahçe dönüşü sonrasında mutlaka vücut kene yönünden kontrol edilmelidir. Duş alınması da henüz tutunmamış kenelerin vücuttan mekanik olarak uzaklaştırılması sağlayacaktır. Kene tutunması fark edildiğinde, kene vakit geçirilmeksizin çıkartılmalıdır. Keneler kesinlikle çıplak elle tutulmamalı, elle ezilmemeli, çıkarılmaya çalışılmamalıdır" ifadelerini kullandı.

samsunsamsun haber maske  koronavirüs hasta  
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER