SON DAKİKA

Samsunlu polis memuru Atakan Arslan şehit oldu
<>
HaberlerBitlisBitlis'teki Nazik ve Aygır göllerine 70 bin yavru balık bırakıldı

Bitlis'teki Nazik ve Aygır göllerine 70 bin yavru balık bırakıldı - Bitlis Haberleri

Bitlis'in Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinde bulunan Nazik ve Aygır göllerine Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 70 bin yavru sazan balığı bırakıldı.

+
-
Bitlis'teki Nazik ve Aygır göllerine 70 bin yavru balık bırakıldı

Göllerde balık türlerini koruyarak, çeşitliliği artırmak için çalışma yaptıklarını belirten Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisi nedeniyle çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları en aza indirerek, üretim sağlamalarının önünü açmaya çalıştıklarını söyledi. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın destekleri ile iç sularda balık türlerinin artırılması için başlatılan çalışmalarda Antalya Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü'nde üretilen 70 bin sazan cinsi yavru balık Bitlis'e getirilerek Ahlat sınırları içerisinde bulunan Nazik Gölü ile Adilcevaz'da bulunan Aygır Gölü'ne bırakıldı. Yapılan çalışmayla göllerdeki balık miktarını artırmayı hedeflediklerini belirten Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, yavrulama döneminde bilinçsiz avlanmanın yapılmaması için bölgedeki balıkçılık yapan köylülere de çağrıda bulundu. Bitlis ve bölgesinde yıllık 200-250 ton kültür balıkçılığı yapıldığını da sözlerine ekleyen Çelik, 'Dünya geneli pandemiye dönüşen Covid-19 salgını ülkemizi de olumsuz etkiledi. Pandemi süresince ülkemizdeki 82 milyon insanımızın doyması, yeterli gıdanın üretimi, üretilen gıdanın arzı, sofraya ulaştırana dek Cumhurbaşkanımızın, Tarım ve Orman Bakanlığımızın, Valimiz Oktay Çağatay'ın talimatlarıyla bizlerde Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak mühendislerimizle, veterinerlerimizle ve ilgili personellerimizle sahadayız. Üretim olsun diye sürekli çiftçi ve üreticimizin yanındayız' dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün uygulamakta olduğu 'İç Sularda Balıklama Projesi' kapsamında 2 ayrı göle 70 bin yavru sazan balığı bıraktıklarını hatırlatan Çelik, 'Bakanlığımız tarafından Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü'nde üretilen 70 bin sazan cinsi yavru balık bize gönderildi. Ahlat ilçemizde bulunan Nazik Gölü'ne 40 bin adet atacağız. 30 bin adette Adilcevaz ilçemizde bulunan Aygır Gölü'ne bırakacağız. Bu projenin amacı tarım ve hayvancılıkta sürekliliğin sağlanması. Malumunuz su ürünlerinde balık önemli bir gıdadır ilimizde ve ülkemizde. Sürdürülebilir tarımsal üretimin devamı için balıklama faaliyetini bu şekilde yapıyoruz' diye konuştu.
Bölgede geçimini balıkçılıkla sürdüren vatandaşlara uyarılarda bulunan Çelik, bırakılan yavru balıkların en az bir yıl avlanmaması gerektiğinin altını çizerek, 'Su ürünleri Bitlis ekonomisine yıllık 4 milyon TL girdi sağlıyor. İlimizde 7 adet su ürünleri üretim tesisimiz var. Her yılı yaklaşık 200-250 ton arasında kültür balıkçılığı yapılmaktadır. Su ürünlerinin ilimize gayri safi milli hasıla anlamında yaklaşık 4 milyon TL ekonomiye katkı sunmaktadır. Biz bu pandemi sürecinde çiftçilerimizin, insanlarımızın evde kalarak sağlıklarını korumalarını diliyoruz. Biz onların yerine sürekli sahadayız ve çalışmalarımız devam ediyor' şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Sanmar, Umman'dan aldığı siparişlerin ilkini teslim ettiEKONOMİ
Sanmar, Umman'dan aldığı siparişlerin ilkini teslim etti
AK Parti İl Başkan Yardımcısı Sabuncu, 2020 yılı 1 çeyrek büyüme oranlarını değEKONOMİ
AK Parti İl Başkan Yardımcısı Sabuncu, 2020 yılı 1. çeyrek büyüme oranlarını değ
GTO meclisinde gündem korona virüs anketiEKONOMİ
GTO meclisinde gündem korona virüs anketi
Kayserililer evde kaldı, doğalgaz kullanımı arttıEKONOMİ
Kayserililer evde kaldı, doğalgaz kullanımı arttı

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korona virüsü pozitif çıktı! Onlarca kişi karantinaya alındı Samsun'da korona virüsü pozitif çıktı! Onlarca kişi karantinaya alındıSamsun'da araç şarampole yuvarlandı! Çok sayıda yaralı Samsun'da araç şarampole yuvarlandı! Çok sayıda yaralıKorona virüs Samsun'da bir can daha aldı Korona virüs Samsun'da bir can daha aldıSamsun'da cinayet zanlıları adliyede Samsun'da cinayet zanlıları adliyedeSamsunlu polis memuru Atakan Arslan şehit oldu Samsunlu polis memuru Atakan Arslan şehit olduSamsun'da kazada yaralanan kadın hayatını kaybetti Samsun'da kazada yaralanan kadın hayatını kaybettiSamsun yolunda korkunç kaza! Samsun yolunda korkunç kaza!Karadeniz'de vahşi cinayet! Karadeniz'de vahşi cinayet!Samsun'da botanik bahçesi gibi teras Samsun'da botanik bahçesi gibi terasUyuşturucuları 'Ozon' yakaladı Uyuşturucuları 'Ozon' yakaladı
SIRADAKİ HABER