HaberlerVan3 bin yıllık Erciş üzümünü yaygınlaştırma çalışması

3 bin yıllık Erciş üzümünü yaygınlaştırma çalışması - Van Haberleri

Van'ın Erciş ilçesine has 3 bin yıllık endemik üzümün yaygınlaştırılması için çileğinden 150 bin adedinin ücretsiz olarak dağıtılacağı belirtildi.

+
-
3 bin yıllık Erciş üzümünü yaygınlaştırma çalışması

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ve Erciş Kaymakamlığının katkılarıyla Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde mühendislerce 150 bin Erciş üzümü çeliği yetiştiriliyor. AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, 3 bin yıllık üzüm bağlarının yok olmaya yüz tuttuğunu belirterek, 'Tespitlerimize göre 15 bin tane kök olan bu bağlarımızı bu sene biz Van Büyükşehir Belediyesi, Erciş Kaymakamlığımız, Van Tarım ve Orman İl Müdürü ve Erciş Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle beraber bir proje başlattık. 150 bine yakın çeliği çiftçilerimize Allah'ın izniyle bedava dağıtacağız. Erciş üzümünün geliştirilmesi ve yaygınlaşması için mücadele ediyoruz. Her yıl bunu inşallah geliştireceğiz, emeği ve katkısı olanlara teşekkür ediyoruz' dedi.
Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu da, 3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan endemik Erciş üzümünün yaygınlaşması projesini hayata geçirmek için yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirterek, 'Bizim en büyük hedefimiz, çok büyük bir ekonomik değer olan ve aynı zamanda kültürel mirasımız olan üzümün yaygınlaşmasıdır. Üzümün daha fazla yaygınlaşması ve ticari bir değer olarak daha çok ön plana çıkmasını istiyoruz' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SunExpress, 4 haziranda iç hat uçuşlarına başlıyorEKONOMİ
SunExpress, 4 haziranda iç hat uçuşlarına başlıyor
Acar Grup Başkanı Erdinç Acar: 'Konutta tam fırsat dönemi'EKONOMİ
Acar Grup Başkanı Erdinç Acar: 'Konutta tam fırsat dönemi'
ATO Başkanı Baran'dan Ramazan Bayramı mesajıEKONOMİ
ATO Başkanı Baran'dan Ramazan Bayramı mesajı
Çiftçilerin tarlada bayram mesaisiEKONOMİ
Çiftçilerin tarlada bayram mesaisi

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bu ürünün kilosu 8 bin TL Samsun'da bu ürünün kilosu 8 bin TLSultanbeyli'de husumetli iki aile arasında bıçaklı kavga: 2'si ağır 6 yaralı Sultanbeyli'de husumetli iki aile arasında bıçaklı kavga: 2'si ağır 6 yaralıEhliyetine önceden el konulan alkollü sürücü kaza yaptı, polisten kaçarken tarla Ehliyetine önceden el konulan alkollü sürücü kaza yaptı, polisten kaçarken tarlaBahçede alkol alan komşusunu bıçakladı, firar etti Bahçede alkol alan komşusunu bıçakladı, firar ettiBBP Genel Başkanı Destici şehitliği ziyaret etti BBP Genel Başkanı Destici şehitliği ziyaret ettiBAYRAM ve SÜLEYMANİYE BAYRAM ve SÜLEYMANİYEBayram şekeri Kızılay'dan Bayram şekeri Kızılay'danKayserispor kaptanı Silviu Lung: 'Çifte bayram yaşamak istiyoruz' Kayserispor kaptanı Silviu Lung: 'Çifte bayram yaşamak istiyoruz'Kayserispor'un 4 maçlık hedefi Kayserispor'un 4 maçlık hedefiBellona Kayseri üvey evlat olmak istemiyor Bellona Kayseri üvey evlat olmak istemiyor
SIRADAKİ HABER