SON DAKİKA

Samsun'da dev operasyon: 11 tutuklama
<>
Haberlerİşsizlik MaaşıMaaşlar da 575 TL fark olacak

Maaşlar da 575 TL fark olacak - İşsizlik Maaşı Haberleri

Ücretsiz izne çıkarılan işçilere İşsizlik Sigortası Fonu'ndan günlük 39,24 TL olmak üzere aylık 1177 lira ödeme yapılacak.

+
-
Maaşlar da 575 TL fark olacak
Maaşlar da 575 TL fark olacak

Koronavirüs tüm dünyada iş hayatını derinden etkiledi ve ülkeler farklı tedbirler alarak iş hayatının devam etmesi için yoğun bir çalışma içerisinde. İŞKUR'un açıkladığı kısa çalışma ödeneği çalışanların işyerlerinin başvurusu üzerine İŞKUR’a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.

ÜCRETSİZ İZİNDE AYLIK 1.177 TL 
Dün hükümet tarafından açıklanan Kanun teklifine göre işten çıkarmalar 3 ay süreyle yasaklanacak. Bu süre içerisinde ücretsiz izin uygulanacak ve ücretsiz izne çıkarılan işçilere İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 39,24 TL olmak üzere aylık 1177 lira ödeme yapılacak.

KISA ÇALIŞMADA EN DÜŞÜK 1752 TL 
Ücretsiz izin yerine çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden yararlanırlarda en düşük ücret 1.752 TL olup brüt maaş göre en fazla da 4.380 TL maaş alabilmektedirler. Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez. Bu kapsamda 1.752,40 TL ile 4.380,99 TL aralığında kısa çalışma ödeneği ödenebilmektedir.

KISA ÇALIŞMADA SGK BİLDİRİMİ VAR 
Kısa çalışma uygulaması süresince çalışılmayan günler için primler SGK’ya nasıl bildirilir?

Kısa çalışma ödeneği ödenen dönemde, prim yatırılan günler için ödeme yapılma imkanı bulunmamaktadır. Kısa çalışma uygulanan işçiler adına çalışılmayan günler için SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesinin “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirilmesi gerekmektedir.

ÜCRETSİZ İZİNDE SGK PRİMİ ÖDENMİYOR 

Ücretsiz izine çıkarılan çalışanın sosyal güvenlik primleri ödenmez.

Bir de kısa çalışma ödeneği alan işçiye ayda minimum 1700 lira kadar ödeme yapılıyordu. Ücretsiz izine çıkarılan işçiye ise 1177 lira ödenecek. Yani en düşük maaşta 575 TL fark ve SGK bildirimi eksik oluyor.

AVANTAJLARI NEDİR 
15 Mart 2020’den sonra işten çıkarılan ve yasal olarak işsizlik maaşı alamayanlara da günlük aynı tutarda ödeme yapılacak. Burada işsizlik maaşı alma koşullarını tamamlayamayanlara da devlet 1177 TL ödeme yapmış olacak.

Kısa çalışma kapsamına alınmış olan personelden işsizlik sigortasına hak kazanma şartlarını taşımayan personel kısa çalışma ödeneğinden faydalanamaz. Fakat yeni kanun taslağı ile ücretsiz izin hakkı ile 1177 TL alabilecektir.

ŞARTLARA GÖRE KONUM BELİRLENMELİ 
Gerek kısa çalışma ödeneği gerekse de ücretsiz izin hakkında çalışanlar şartlara göre en yüksek maaşı alabilecekleri düzenlemeden faydalanma talebinde bulunmaları gerekir.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER