SON DAKİKA

Samsun'da mezarcılar birbirine girdi: 6 yaralı
<>
HaberlerSamsun Samsun'da doktor tasarladı! Meslektaş acısı bunu yaptırdı

Samsun'da doktor tasarladı! Meslektaş acısı bunu yaptırdı - Samsun Haberleri

Samsun Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Mustafa Seven, meslektaşlarını korona virüsünden(Kovid-19) korumak için bir proje geliştirdi.

+
-
 Samsun'da doktor tasarladı! Meslektaş acısı bunu yaptırdı
Samsun'da doktor tasarladı! Meslektaş acısı bunu yaptırdı

Korona virüsü  ile mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına üzülen Başhekim Opr. Dr. Mustafa Seven , geliştirdiği proje ile sağlık çalışanlarını virüsten koruyan kabin tasarladı.

Türkiye’de de etkili olan ve virüsle en ön safta çarpışan sağlık çalışanlarını korumak amacıyla aklına böyle bir tasarım geldiğini ve projelendirerek bu modelin üretimini sağladığı kabinin, Kavak Devlet Hastanesi ’nde kullanılmaya başlandığını söyleyen Başhekim Seven, “Kendi canlarını adeta feda ederek hastalıkla mücadele eden meslektaşlarım artık daha güvende olacak” dedi.

Hastaların muayeneleri esnasında kullanılan cam kabinin virüsün doktor ve sağlık çalışanlarına bulaşmasını önleme konusunda koruyucu kalkan görevi gördüğünü söyleyen Dr. Mustafa Seven, “Hekim arkadaşlarımız ve sağlık çalışanlarımızın muayene esnasında, enfeksiyonel bulaşmayı engelleyici olarak tasarladığımız bu aparat, uzun çalışmaların ardından ortaya çıktı. Sağlık çalışanlarımızın yaptıkları ve en çok bulaşma riskinin olduğu entübasyon esnasında, sürüntü almada veya korona virüs testi alınması gibi işlemler sırasında bulaş riskinden korumak amaçlı yaptığımız bu örnek teçhizata henüz bir isim de vermedik. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de bir benzeri de bulunmayan bu aparata, bulaş engelleyici, bulaş önleme bariyeri veya bulaşmanın havaya yayılma riskinin en yüksek olduğu ambulama durumunda kullanılabilecek olması hasebiyle entübasyon ambu koruma kabini gibi isimler de verilebilir” diye konuştu.

YORUMLAR3 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Namık Toraman Bahçelievle172 gün önce
Yaman sın sayın hocam. Allah yar ve yardımcınız olsun. Selam ve dua ile
Gurur duyuyorum Allah’ım172 gün önce
Gurur duyuyorum Allah’ım yolunu açık etsin zaten çok başarılı bir doktor böyle güzel şeylere imza attığı için de ayriyeten çok teşekkür ediyorum
Hikmet Başar172 gün önce
Tebrikler Hocam
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER