SON DAKİKA

Samsun'da korona virüsten ölenlerin sayısı
<>
HaberlerBingölGömlek dikerken, tuluma döndüler siparişe yetişemiyorlar

Gömlek dikerken, tuluma döndüler siparişe yetişemiyorlar - Bingöl Haberleri

Bingöl'ün Solhan ilçesinde bir süre önce hizmete giren 220 kişinin çalıştığı tekstil atölyesinde, 100 bin adetten fazla korona virüs nedeniyle tek kullanımlık tulum istenince günlük üretim 7 bin adete çıktı. Gömlek üretimini bırakan atölyede siparişlerin yetiştirilmesi için yoğun mesai harcanıyor.

+
-
Gömlek dikerken, tuluma döndüler siparişe yetişemiyorlar

Solhan ilçesinde istihdama katkı sağlanması için yakın zamanda faaliyete giren tekstil atölyesinde yoğun mesai harcanıyor. 220 kişinin istihdam edilmesiyle çalışmaya başlayan atölyede daha önce askeri gömlek ve kamuflaj üretimi yapılırken, şu anda ise sadece korona virüs için tek kullanımlık tulum üretimi gerçekleştirilmeye başlandı. 100 bin adet tulum siparişi için 220 kişinin mesai yaptığı atölyede günlük 7 bin tulum üretilmeye başlandı. İstihdama da katkı sağlayan üretim nedeniyle, 220 kişilik çalışan sayısının 500-700'e çıkarılmasının düşünüldüğü belirtildi.
Korona virüs tulumlarından önce piyasa gömlekleri ve askeri kamuflaj ürettiklerini belirten Üretim Müdürü Fahri İmga, 'Önce gömlek üretiyorduk. Korona nedeniyle tek kullanımlık tulum istekleri çoğalınca fabrikamızın bütün kapasitesi tamamen tek kullanımlık tuluma çevrildi. Yaklaşık günlük 7 bin adet üretiyoruz. Bu görünüyor ki bu kapasitemize yetersiz. Şu an tek üretimimiz Bingöl merkez olarak çalışıyoruz. İlk başladığımızda bizden 10-15 bin adet istenirken bu sayı arttı 100 binleri aştı. Haftalık kapasitemiz 100 bin adet olsa bile yine yetersiz kalacağımızı görüyoruz. Bu demek ki 2020 yılı boyunca günlük tulum üretimi isteğinin daha fazla olacağını ön görüyoruz' dedi.

220 kişi çalışıyor hedef 700 istihdam
Solhan'ın istihdam bölgesi olduğunu aktaran İmga, 'Ciddi bir genç nüfusuna sahip bir yer. Hedefimiz burada 500-700 kişiye iş imkanı sağlamak. Usta olarak ekip olarak tamamen yeterliyiz. Başka fabrikaların da bu taraflara gelmesini canı gönülden istiyoruz. İş başvurularımıza baktığınız zaman şu an mevcudumuz 220 kişi ama başvuru sayımız 750 kişi o da bir ay için geçerli başvurular. Bu bölgede ciddi bir iş açığı bulunmaktadır. Buranın kışı şartları soğuk olabilir ama buranın insanları gerçekten sıcaktır ve sahipleniyor. Ben aslen Vanlı olarak İstanbul'dan gelmeyim. Bu şehirde nasıl yaparım nasıl üretim sağlarım endişesiyle gelmedim. Keşke 10 sene önce bu bölgeye tesisimi kursaydım. Hem kendim başarılı olurdum hem de bu halka hizmet eder onur duyardım' ifadelerini kullandı.
Tekstil firmasının ilçe için büyük bir şans olduğunu aktaran çalışanlar ise aile ekonomilerine ciddi bir katkı sağladıklarını aktardı.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Marmarabirlik'ten 100 milyon TL ödemeEKONOMİ
Marmarabirlik'ten 100 milyon TL ödeme
Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik sigortası ödemeleri başlıyor!EKONOMİ
Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik sigortası ödemeleri başlıyor!
BTSO, 'Akademi' projesini dijitl platforma taşıdıEKONOMİ
BTSO, 'Akademi' projesini dijitâl platforma taşıdı
Altın fiyatları ne kadar 4 Nisan çeyrek ve gram altın fiyatlarıEKONOMİ
Altın fiyatları ne kadar? 4 Nisan çeyrek ve gram altın fiyatları

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da babasını tüfekle öldürdü Samsun'da babasını tüfekle öldürdüSamsun'da araç giriş çıkışı durduruldu Samsun'da araç giriş çıkışı durdurulduSamsun'da toplu taşıma araçlarına maskesiz yolcu alınmayacak Samsun'da toplu taşıma araçlarına maskesiz yolcu alınmayacakTürkiye'de bulunan Cezayir vatandaşları Samsun üzerinden ülkelerine gönderildi Türkiye'de bulunan Cezayir vatandaşları Samsun üzerinden ülkelerine gönderildiSamsun'da korona virüse böyle önlem aldı Samsun'da korona virüse böyle önlem aldıAyşegül Asal'ın kaleminden...CIA VE FACEBOOK PAKTI Ayşegül Asal'ın kaleminden...CIA VE FACEBOOK PAKTIMASKEYİ KİMLER, NASIL KULLANMALI? MASKEYİ KİMLER, NASIL KULLANMALI?Başkan Ersan Aksu'dan elektrik ve doğal gaz açıklaması Başkan Ersan Aksu'dan elektrik ve doğal gaz açıklamasıİller arasında seyahat yasağı için denetimler başladı İller arasında seyahat yasağı için denetimler başladı4 Nisan Cumartesi Samsun'da namaz saatleri 4 Nisan Cumartesi Samsun'da namaz saatleri
SIRADAKİ HABER