HaberlerKorona VirüsHasta bir kişi korona virüsü kaç kişiye bulaştırabilir?

Hasta bir kişi korona virüsü kaç kişiye bulaştırabilir? - Korona Virüs Haberleri

University College London'dan yoğun bakım uzmanı Prof. Hugh Montgomery, koronavirüse yakalanan bir hastanın virüsü 59 bin kişiye bulaştırabileceğini söyledi.

+
-
Hasta bir kişi korona virüsü kaç kişiye bulaştırabilir?

University College London'dan yoğun bakım uzmanı Prof. Hugh Montgomery , dünyayı kasıp kavuran korona virüsü n bir kişide görülmesi halinde 59 bin kişiye bulaşabileceğini söyledi.

University College London 'dan, yoğun bakım uzmanı Prof. Montgomery, ortaya koyduğu yeni verilerle, bir kişinin potansiyel olarak kaç kişiye virüs bulaştırabileceğini hesapladı ve ortaya çıkan sonuçla birlikte bir kez daha, salgının yavaşlatılması için evde kalmanın ne denli hayati bir öneme sahip olduğu ortaya çıktı.


University College London İnsan Sağlığı ve Performans Enstitüsü Müdürü Profesör Hugh Montgomery, İngiliz basınına yaptığı açıklamada, koronavirüsün gripten üç kat daha bulaşıcı olduğunu ve bu nedenle çok daha geniş bir alana, çok daha hızlı bir şekilde yayıldığını söyledi.


Bir kişi 59 bin 58 kişiye bulaştırabilir 


Montgomery'e göre, normal bir grip enfeksiyonuna sahipsek, bunu ortalama 1.3 kişiye bulaştırabiliriz. Bu, onların da gribi aynı sayıda kişiye bulaştırabileceği anlamına gelir. Bu 10 defa gerçekleştiğinde çıkan sonuç 13.786'dır (1.310). Oysa koronavirüs normal gripten 3 kat daha bulaşıcıdır ve bir kişi virüsü 3 kişiye bulaştırma potansiyeli taşır. Bu 10 defa gerçekleştiğinde ise çıkan sonuç 59.059'dir (310).
Türkiye de dahil olmak üzere Çin, Güney Kore, Fransa, İtalya, İngiltere, ABD ve İspanya hükümetleri vatandaşlarına koronavirüsün yayılmasını durdurmak için evde kalmalarını ve kendilerini dış dünyadan mümkün olduğunca tecrit etmelerini tavsiye etti. Koronavirüsün neden olduğu ölümlerin çoğu yaşlılarda ve kalıcı sağlık sorunları olanlarda gözlendi.


'Griple asla kıyaslanmamalı' 


Profesör Montgomery insanları ayrıca, koronavirüsün herkesi ilgilendiren bir problem olduğunun altını çizerek insanları sorumlu davranmaya davet etti.


Dünya Sağlık Örgütü genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus da, toplum üzerindeki etkileri açısından grip ve koronavirüsün asla kıyaslanmaması gerektiğinin altını çizdi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER