HaberlerKorona VirüsKorona virüs belirtileri var ne yapmalıyım? İşte cevabı

Korona virüs belirtileri var ne yapmalıyım? İşte cevabı - Korona Virüs Haberleri

Korona virüs belirtileri nelerdir, Korona virüs belirtisi olanlar ne yapmalı, Korona virüsten nasıl korunmalıyız? Tüm sorularınızın cevabı haberimizin detaylarında.

+
-
Korona virüs belirtileri var ne yapmalıyım? İşte cevabı

Korona Virüsü  dünya genelinde bir salgın olarak artarak devam ediyor. Virüsün Çin'den sonra en çok etkilediği ülkelerden biri olan İtalya'da ise kritik tablo artarak devam ediyor.

Dünya genelinde corona virüsüne yakalanan vaka sayısı 198.155 olurken hayatını kaybeden hastaların sayısı 7.954 kişiye ulaştı. Corona Virüsü'nden kurtulan kişilerin sayısında ise artış görülürken 81.960 kişi virüsten kurtuldu. Son verilere göre Çin'de 81.086 vaka bulunurken, İtalya'da vaka sayısı 31.500'ü buldu. Ülkemizde ise 98 kişi Corona Virüsü'ne yakalanırken, 1 vatandaşımız hayatını kaybetti.

KORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Kuru öksürük:  Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş:  Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı:  Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.

Nefes darlığı:  Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki en büyük etkenlerden biri de oluşturduğu nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalar, virüs nedeniyle artan nefes darlığına bağlı olarak yaşamlarını yitirebiliyor.

Yorgunluk:  Virüsün vücutta oluşturduğu genel tablo nedeniyle hasta kendisini yorgun hissedebilir, kas ve eklem ağrıları yaşayabilir.

Baş ağrısı:  Üst solunum yollarına etki eden virüsün nefes darlığı, boğaz ağrısı ve diğer belirtiler nedeniyle oluşturduğu etki dönem dönem baş ağrısıyla da baş gösterebiliyor.

Nezle ve ishal:  Virüsün en az görülen belirtileri ise nezle ve ishal. Bu belirtiler çok az sayıda hastada ortaya çıkıyor.

KORONA VİRÜSTEN NASIL KORUNMALIYIZ? 

Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.

Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.

Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.

Öksürüğünüzü kapatın veya bir mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.

Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

KORONA VİRÜS BELİRTİLERİ VARSA NE YAPMALIYIZ? 

Korona virüs belirtileri olan kişiler ilk olarak panik yapmadan sakin davranmaları gerekir.

Korona virüsü belirtilerinin olduğunu düşünüyorsanız bundan emin olmak için hastaneye gitmeden önce "ALO 184" Korona Danışma Hattı arıyarak detaylı bilgiyi alabilirsiniz"

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER