HaberlerSaskiSamsun şebeke sularında sorun yok

Samsun şebeke sularında sorun yok - Saski Haberleri

Samsun'da geçtiğimiz ay gündemden inmeyen Samsun şebeke suları içilir mi? Sorusuna net açıklama geldi.

+
-
Samsun şebeke sularında sorun yok

SAMÇEP Samsun şebeke sularında sorun olduğunu söylemişi. SASKİ bu iddialar yalanladı Samsun içme sularında sorun yok demişti.

Bugün yapılan açıklamada SAMÇEP 'te SASKİ 'ye hak verdi ve şu açıklamalarda bulundu.

"Değerli basın mensupları,

Samsun şebeke suyunda Alüminyum ve Bulanıklık değerlerinin ilgili yönetmeliklere uygun olmadığı konusunda tespit ve açıklamalarımızı 25 Şubat ve 2 mart tarihli basın açıklamalarımızda duyurmuştuk. 2 mart tarihinden buyana yaptığımız takiplerde Samsun şehir şebeke suyunun ilgili mevzuata uygun nitelikte olduğunu duyuran açıklamamız ektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla"

MEVZUAT AÇIKLAMASI 

 

Samsun şehir şebeke suyunu güvenle kullanabilirsiniz

Samsun şehir şebeke suyu ile ilgili 02.03.2020 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında sudaki Alüminyum ve Bulanıklık değerlerinin yüksek olduğunu ve bir an önce 17.02.2005 tarihli 25730 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun suyun şebekeye verilmesi gerektiğini belirtmiştik.

02.03.2020 tarihinden bu güne kadar şehir şebeke suyununun Alüminyum ve Bulanıklık  parametreleri üzerinden takibini sağladık. İzlemeler neticesinde şehir şebeke suyunun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun olduğu görülmektedir. 

Samsun’da yaşayan vatandaşlar olarak ücretini ödeyerek satın aldığımız suyun yukarıda belirttiğimiz yönetmeliğe uygun olmasını istemek, arıtma ve atık su süreçlerininin takibini yapmak en doğal hakkımızdır. Bu konulardaki izlemelerimiz devam edecektir.

Dünya genelinde pandemi olarak kabul edilen COVİD-19 ile mücadeledenin en kritik sürecini yaşadığımız şu günlerde;

 Her yer değiştirmede, zorunlu olarak dışarı çıkıldığında, her eve dönüşte, aynı yerde iki saate bir, ellerin en az yirmi saniye sabunla yıkanmasını, sabun ve su olmayan yerlerde dezenfektan sprey veya jeller kullanmasını,  Mümkünse evden çıkılmamasını, zorunlu olarak evden çıkıldığında, olanaklı ise toplu taşıma araçlarının kullanılmamasını, sosyal yaşamda insanlarla araya en az 1-2 metre mesafe konulmasını,  Sağlık Bakanlığı ve Tabip Odamız başta olmak üzere yetkili ve uzman kuruluş ve STK’ların talimat ve önerilerine titizlikle uyulmasını bu vesileyle ifade etmek isteriz.

Kamu oyuna saygıyla duyururuz.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER