HaberlerEdirneBükreş Üniversitesi heyetinden, Trakya Üniversitesi'ne ziyaret

Bükreş Üniversitesi heyetinden, Trakya Üniversitesi'ne ziyaret - Edirne Haberleri

Trakya Üniversitesi'nin daimi genel sekreterliğini yaptığı Balkan Üniversiteler Birliği'nin (BUA) 2020 dönem başkanlığı görevini yürüten Bükreş Üniversitesi heyeti, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nu makamında ziyaret ederek, 21-23 Nisan 2020 tarihleri arasında Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılacak olan Balkan Üniversitele

+
-
Bükreş Üniversitesi heyetinden, Trakya Üniversitesi'ne ziyaret

Balkan Üniversiteler Birliği'nin 2020 dönem başkanlığını üstlenen Bükreş Üniversitesi'nin önceki dönem rektörü Prof. Dr. Mircea Dumitru ve Bükreş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sorin Costreie'nin Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'na yaptığı ziyarette, Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden Öğr. Gör. Nurgül Sarsılmaz hazır bulundu.
21-23 Nisan 2020 tarihleri arasında Bükreş Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Balkan Üniversiteler Birliği altıncı toplantısının konsepti ve toplantı ana başlıklarının değerlendirildiği görüşmelerde, Balkan Üniversiteler Birliği'nin kuruluş misyonuna dikkat çekilerek toplantının ana gündeminin 'Balkan Çalışmaları' olması konusunda hemfikir kalındı. Bükreş Üniversitesi heyeti ana başlığın; tarih, dil, coğrafya ve ekonomi gibi alt başlıklarla desteklenmesiyle bu alanda geniş bir perspektif sunmayı planlandıklarını ifade etti. 'Balkan Çalışmaları'nın yanı sıra, 'Tıpta İnsan Bilimleri' ve 'Balkan Üniversiteler Birliği'nin Diğer Uluslararası Ağlarla İş Birliğinin Sağlanması' başlıklarının da toplantının ana gündemine ilave edilmesine karar verildi. Görüşmede ayrıca Bükreş Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek altıncı toplantıda, ilgili alanlardaki yetkin kişilerin bilgilerinden faydalanılması da planlandı.
Hâlihazırdaki üye sayısı 80 olan Balkan Üniversiteler Birliği'nin üye sayısının, Romanya'da, Bükreş Üniversitesi'nde yapılacak altıncı toplantıda 100'e çıkarılması hedefi de görüşmeler sırasında değerlendirildi. Bükreş Üniversitesi'nin bu hedefe ulaşmak amacıyla adımlar atacağı, birliğin genişlemesi ve güçlenmesi yönünde ilgili üniversitelere davet yazısı göndereceği ifade edildi.
Toplantıda son olarak Balkan Üniversiteler Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı'nın Mart ayı içinde Trakya Üniversitesi çatısı altında yapılması kararlaştırıldı.
Toplantı sonrasında Romanya'dan gelen heyet Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu önderliğinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Selimiye Camii başta olmak üzere Trakya Üniversitesi bünyesindeki Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi ve Karaağaç Yerleşkesi gibi tarihi ve turistik mekânları gezdi.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
VANTB Başkanı Süer: 'Doğuya özel yüzde 10 prim desteğiyle şimdi pancar daha çok GÜNDEM
VANTB Başkanı Süer: 'Doğuya özel yüzde 10 prim desteğiyle şimdi pancar daha çok
Tarihi caddede dönüşüm başladıGÜNDEM
Tarihi caddede dönüşüm başladı
AK Parti'li Tomakin'den darbe söylentilerine sert tepkiGÜNDEM
AK Parti'li Tomakin'den darbe söylentilerine sert tepki
Sayacabaşı kamp yapmak isteyenlerin adresiGÜNDEM
Sayacabaşı kamp yapmak isteyenlerin adresi

EN ÇOK OKUNANLAR

Profesyonel liglerin en golcüsü Bahattin Köse Profesyonel liglerin en golcüsü Bahattin Köse18 Şubat Salı Samsun fındık fiyatları ne kadar? Güncel fındık fiyatları 18 Şubat Salı Samsun fındık fiyatları ne kadar? Güncel fındık fiyatlarıYargıtay'dan kamu çalışanları için emsal karar Yargıtay'dan kamu çalışanları için emsal karar18-25 Şubat Samsun'un etkinlik programı 18-25 Şubat Samsun'un etkinlik programı18 Şubat Salı Samsun hava durumu 18 Şubat Salı Samsun hava durumuSamsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var? Samsun BİM ve A101 aktüel ürünler kataloğunda bu hafta neler var?18 Şubat Salı Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar? 18 Şubat Salı Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar?18 Şubat Salı Samsun'da namaz saatleri 18 Şubat Salı Samsun'da namaz saatleriSinoplu sporcudan büyük başarı Sinoplu sporcudan büyük başarıAv. Tufan Akcagöz'ün kaleminden...PAZARA AKŞAM ÇIKIN Av. Tufan Akcagöz'ün kaleminden...PAZARA AKŞAM ÇIKIN
SIRADAKİ HABER