SON DAKİKA

Samsun'da dev operasyon: 11 tutuklama
<>
HaberlerSamsunTürkiye'nin en büyüğü Samsun'a yapılacak!

Türkiye'nin en büyüğü Samsun'a yapılacak! - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir, 'Müthiş manzaraya sahip Canik bölgesine Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak' dedi.

+
-
Türkiye'nin en büyüğü Samsun'a yapılacak!
Türkiye'nin en büyüğü Samsun'a yapılacak!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir , 'Mahalle Buluşmaları' kapsamında İlkadım ilçesinde Hançerli Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi.

Mahalle halkının sorunların dinleyen Başkan Demir, 'Kentsel dönüşüm, ulaşım ve otopark sorunu çözdüğümüzde İlkadım ilçemiz nefes alacak' diye konuştu.

2020'de kentsel dönüşüm başlıyor 

Kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarına vurgu yapan Başkan Demir, 'Samsun'da aşağı yukarı 15-20 yıldır kentsel dönüşüm noktasında ciddi bir beklenti vardı. Cedit bölgesinden Canik ilçesinin sınırları içerisinde kalan Samsun'un asıl ana merkezi olan alanda neredeyse tüm mahallelerde ciddi bir kentsel dönüşüm ihtiyacı vardı. Biz özellikle Canik'te Gaziosmanpaşa, Soğuksu Mahalleleri, İlkadım'da Hastanebaşı, Zeytinlik, Anadolu, Kökçüoğlu, Saitbey, Kadıköy ve Fatih Mahallelerine varana kadar o bölgeyi kapsayacak çalışmalarımızı tamamladık. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum da seçim çalışması döneminde buralarda incelemelerde bulunmuştu. Bunun akabinde zor olan o çalışmaları tamamladık, bakanlığımızla mutabakata vardık. Bakanlık da firmayı belirledi, firma da Samsun'a geldi. Fen işlerinin eski şantiyesinin bulunduğu alanda şantiyesini kurdu. Şu anda çalışmaya başladı. Rezerv alan çalışmalarında oluşturulan projeyi de şubat ayı içerisinde 1200 konutu ihale edeceğiz. Samsun'un 20 yıldır beklediği kentsel dönüşümü de böylece başlamış oldu. Fiili olarak da proje ihalesini de 2020 yılının başında gerçekleştireceğiz' şeklinde konuştu.Ulaşımı çözeceğiz 

Kenti içindeki toplu ulaşım sorunu çözmeye yönelik çalışmalara başladıklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, 'Doğruyu yapmanın önünde engel yok. Toplu ulaşım noktasındaki sorunları birinci önceliğimiz olan halkımızın huzuru, güvenliği ve rahatı doğrultusunda çözeceğiz. En az zahmetle ve en uygun maliyetle insanlarımızı nasıl taşırız konusunda çalışacağız. Toplu ulaşım araçlarına ilişkin sistem doğru kurgulanmadığı için maliyet yüksek. Halk otobüslerinde kalite düşmüş. Onları çağırıp konuşacağız. Doğru olana herkes 'evet' demek zorunda. Eskisi gibi yaptım oldu demeyeceğiz. Adaletli bir şekilde istişare ile çözeceğiz' sözlerine yer verdi.

Trafik ve otopark sorunu kalmayacak 

Minibüs terminalinde uygulama projesinin bittiğini vurgulayan Başkan Demir şunları söyledi:
'Minibüs ve hususi araçları nisan ayına kadar sayacağız. Çünkü trafiği ona göre düzenleyeceğiz. O zaman Samsun, eski cıvıl cıvıl haline geri dönecek. Otoparkla ilgili Subaşı'nın orda projemiz bitmek üzere. Asansör kısmı bitti inşaat kısmı hazırlanıyor. Katkı otoparkı biran önce kazandırmak istiyoruz. Eski tarihi bir çeşme varmış zamanında, onu yapacağız. Anakent İş Merkezinin kamulaştırma çalışmalarını başlattık. Orayı yıkıp katlı otopark yapacağız. Otopark sorunun çözeceğiz. İlkadım Belediye binasının yazısını yazdık. Orayı alıp yıkıp, alttan ve üstten girilecek şekilde otopark yapacağız. Yaptığımızda o bölge rahatlayacağız. Ayrıca çiftlik bölgesinde tespitlerimizi yapıyoruz. Adaları kamulaştırıp yıkıp otopark yapacağız. Çiftliğin trafiğe açılıp açılmamasıyla ilgili anket çalışmasına bu hafta sonu başlıyoruz. İnsanlarımızın çoğu trafiğe açın derse açacağız. Açmayın derse açmayacağız. Akıllı trafik yönetimleri üzerinde çalışıyoruz. 4 kavşakta uygulama projelerine başlayacağız. Ufak göbekleri kaldıracağız. Optik okuyucular araç trafiği sayacak ve ışıkları ona göre ayarlayacak. Sistem yeşil ışığı kendisi ayarlayacak. Dolayısıyla trafik bayağı rahatlayacak.'

'Canik'e Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız' 

Ticareti ve turizmi canlandırmaya yönelik çalışmalardan da bahseden Başkan Demir, 'Saathane esnafı ile anlaştık. Yeni proje meclise gelecek. Oraya tarihi iki katlı doku yapacağız. Eski kapalı çarşı gibi harika olacak. Büyükşehir belediye binasını yıkınca orası tam bir ticaret merkezine dönüşecek. Turizm konusunda Ladik'te, Kapıkaya'da, Vezirköprü'de, Ayvacık'ta çalışmalarımız devam ediyor. Teleferik le ilgili ön tespit raporu geldi. Müthiş manzaraya sahip Canik bölgesine Türkiye'nin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak' ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR1 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Ergin289 gün önce
Teleferike yapılan milyon dolar lar ile bir iki fabrika kurasnız bence de bin ikibin kişi ekmek yese daha iyi olmazmı
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER