HaberlerSamsunOsman Kaymak: 'Asıl engel insanların kafasındadır'

Osman Kaymak: 'Asıl engel insanların kafasındadır' - Samsun Haberleri

'3 Aralık Dünya Engelliler Günü' nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katılan Samsun Valisi Osman Kaymak, 'Asıl engel insanların kafasında olan engeldir' diyerek tüm görevlileri engellilerin hayatlarını kolaylaştırıcı çalışmalar içinde bulunmaya davet etti.

+
-
Osman Kaymak: 'Asıl engel insanların kafasındadır'

Samsun 'da 3 Aralık Engelliler Günü  nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. İlk olarak Samsun Valisi Osman Kaymak  ve beraberindeki protokol üyeleri Samsun Engelli Kadınlar Derneği 'ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret sonrasında Vali Kaymak ve protokol üyeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve engelli sivil toplum kuruluşları iş birliğinde düzenlenen farkındalık yürüyüşüne katıldı.

İstiklal Caddesi  üzerinde bulunan Verem Savaş Dispanseri önünde başlayarak Atatürk Parkı'ndaki Onur Anıtı'nda yapılan çelenk koyma töreni ile sonlandı.

 

Yürüyüşte Samsun Valisi Osman Kaymak ve İl Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün yürüme engelli bir vatandaşın tekerlekli sandalyesini iterek destek mesajları verdi.

Samsun Engelli Kadınlar Derneğine gerçekleştirilen ziyarete Samsun Valisi Osman Kaymak, Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin Balcı, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser katıldı. Ziyarette dernek başkanı Selma Gündoğdu'dan yapılan faaliyetlerle ilgili bilgi alan Kaymak, 4 yıl önce valilik tarafından hediye edilen dokuma tezgahlarının burada nasıl kullanıldığını yerinde inceledi.

Vali Osman Kaymak 'a bilgi veren Selma Gündoğdu, 'Kadınların bu tür işlerle aile hayatına ve kendi kişiliğini geliştirmeye faydası olduğunu düşündüğüm için arkadaşlarımızla engelli çocukları olan, kardeşi olan veya ailesinde olan ya da kendinde olan kadın grubu kurduk. Bu derneği kurduğumuzda Türkiye'de bu alanda kurulmuş ikinci dernektik. Genç kızlara ailelere nasıl faydalı olabiliriz diyerek yola çıktık. Samsun Valiliğinin ve sizin desteklerinizle 4 yıl önce aldığımız dokuma tezgahları ile bu çalışmaları yaptık. Bu tezgahlarda kilim ve şal üretiyoruz' şeklinde konuştu.

Dokuma tezgahlarında engelli bireylerin yaptığı ürünleri inceleyerek yapılan çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Kaymak, 'Alın terinden daha önemli daha güzel bir şey yoktur. İnsan için en kıymetli şey alın teridir. Emek çok kutsal bir şey bu anlamda bizde sizlere bundan sonra destek olacağız' ifadelerini kullandı.


Ziyaret sonrası Vali kaymak ve beraberindeki protokol üyeleri engelli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yapılan farkındalık yürüyüşüne katıldı.

Yürüyüşte Engelliler Günü'nün önemine dair açıklamalarda bulunan Vali Kaymak şunları söyledi: 'Engelliler Günü'nde onlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstermek adına bu yürüyüşe katıldık. Engellilik kimsenin istediği bir durum değildir ancak bir sonuçtur o yönüyle bizlerin onlarla dayanışma içerisinde olması ve onların hayatlarını kolaylaştırıcı çalışmalar içinde bulunmamız gerek. Asıl engel insanların kafasında olan engeldir. Bütün görevlileri engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırıcı çalışmalar hizmetler yapmaya davet ediyorum.'

Yürüyüşte Topçu Albay Recep Ali Üstün ile önlerindeki engelli bireyin tekerlekli sandalyesini iten Vali Kaymak daha sonra düzenlenecek diğer programlara katılmak üzere yürüyüşten ayrıldı.

Farkındalık yürüyüşü Atatürk Parkı'nda bulunan Onur Anıtı'nda sonlanarak yapılan çelenk sunumu ile devam etti. 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Samsun'da feci kaza! Yaralılar var SAMSUN HABER
Samsun'da feci kaza! Yaralılar var
Başkan Kılıç: 'Genç Bafralıların yardımı yüz güldürecek'SAMSUN HABER
Başkan Kılıç: 'Genç Bafralıların yardımı yüz güldürecek'
Nevşehir Belediyespor Kadın voleybol takımı, Samsun Anakent'i ağırlayacakSAMSUN HABER
Nevşehir Belediyespor Kadın voleybol takımı, Samsun Anakent'i ağırlayacak
Samsun'da doktorları hayrete düşüren vaka!SAMSUN HABER
Samsun'da doktorları hayrete düşüren vaka!

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 1922 Konyaspor maçı canlı yayın nasıl izlerim? Samsunspor 1922 Konyaspor maçı canlı yayın nasıl izlerim?Samsunspor'un Muhtemel 11'i Samsunspor'un Muhtemel 11'i14 Aralık Cumartesi Samsun'da hava durumu 14 Aralık Cumartesi Samsun'da hava durumu Samsunspor tribünlerinden anlamlı pankart Samsunspor tribünlerinden anlamlı pankartYüksel Yıldırım Samsunspor Store 55 'i ziyaret etti Yüksel Yıldırım Samsunspor Store 55 'i ziyaret ettiSamsunspor 1922 Konyaspor maçı canlı anlatım Samsunspor 1922 Konyaspor maçı canlı anlatımSamsunspor Sahnede Samsunspor SahnedeMinikler ilk kez Samsunspor'u izleyecek Minikler ilk kez Samsunspor'u izleyecekSamsun'da doktorları hayrete düşüren vaka! Samsun'da doktorları hayrete düşüren vaka!14 Aralık Samsun Nöbetçi Eczaneler, İlkadım, Atakum nöbetçi eczane 14 Aralık Samsun Nöbetçi Eczaneler, İlkadım, Atakum nöbetçi eczane
SIRADAKİ HABER