HaberlerSamsun30 bin hasta organ bekliyor

30 bin hasta organ bekliyor - Samsun Haberleri

Doç. Dr. Ahmet Dilek, Türkiye'de yaklaşık 30 bin hastanın organ bekleme listesinde olduğunu ve organ bulunamadığı için bu hastalardan her yıl 2 bin 500'ünün vefat ettiğini belirterek organ bağışının önemine dikkat çekti.

+
-
30 bin hasta organ bekliyor

VM Medical Park Samsun Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Kliniğinden Genel Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Ahmet Dilek, YEPAŞ Genel Müdürlüğü'nde organ bağışı farkındalığı konusunda sunum yaptı. Türkiye'de 30 bine yakın organ yetmezliği ile hayatını sürdürüyor. Zor koşullarda hayatını sürdüren bu hastaların yaşama tutunmak için verdikleri mücadeleye dikkat çekerek organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak için anlamlı bir etkinliğe imza atıldı.
Doç. Dr. Ahmet Dilek'in sunum yaptığı etkinlikte organ bağışı, beyin ölümü ve organ nakli başlıkları ele alındı. Yaptığı konuşmada yaklaşık 30 bin hastanın organ bekleme listesinde olduğunu, organ bulunamadığı için bu hastalardan her yıl 2 bin 500'ünün vefat ettiğini hatırlatan Doç. Dr. Ahmet Dilek, organ bağışının önemine vurgu yaptı.
Beyin ölümü konusuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Dilek, 'Sadece organlarını bağışlamış olan ve beyin ölümü gerçekleşen hastaların organları, yakınlarının izni ile alınabilir' dedi. Doç. Dr. Dilek, son olarak Sağlık Bakanlığının Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi hakkında bilgiler aktararak konuşmasını sonlandırdı. Sunumun sonunda katılımcıların sorularına cevaplar verilerek organ bağışçısı olmak isteyenlere bilgilendirmeler yapılarak gerekli evraklar dolduruldu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Samsun'da zehir operasyonu! 5 tutuklamaSAMSUN HABER
Samsun'da zehir operasyonu! 5 tutuklama
İlkadım'da yol açma çalışmalarıSAMSUN HABER
İlkadım'da yol açma çalışmaları
Samsun'da kışa hazırlıkSAMSUN HABER
Samsun'da kışa hazırlık
STK'lardan Çin'e 'Doğu Türkistan' tepkisiSAMSUN HABER
STK'lardan Çin'e 'Doğu Türkistan' tepkisi

EN ÇOK OKUNANLAR

İsmail Uyanık basın toplantısı düzenliyor İsmail Uyanık basın toplantısı düzenliyorSamsun'da korkunç kaza! Feci şekilde can verdi Samsun'da korkunç kaza! Feci şekilde can verdiİsmail Uyanık Samsunspor Derneği'nden de İstifa Edecek İsmail Uyanık Samsunspor Derneği'nden de İstifa EdecekSamsunspor ilk devredeki son maçına çıkıyor Samsunspor ilk devredeki son maçına çıkıyorSamsun'da bugün hava nasıl olacak? Samsun'da hava durumu 13 Aralık 2019 Samsun'da bugün hava nasıl olacak? Samsun'da hava durumu 13 Aralık 2019Kongre süreci devam eden Samsun AK Parti İl Başkanlığı'na yeni aday Kongre süreci devam eden Samsun AK Parti İl Başkanlığı'na yeni adayÇocuğuyla Maça Gelene Samsunspor 1922 Konyaspor Maçını İzlemek Bedava Çocuğuyla Maça Gelene Samsunspor 1922 Konyaspor Maçını İzlemek BedavaKaradenizliler'in burnu küçülecek Karadenizliler'in burnu küçülecekSamsun'da silahlı saldırı! Samsun'da silahlı saldırı!Samsun'da torbacı operasyonu Samsun'da torbacı operasyonu
SIRADAKİ HABER