HaberlerSamsunAv. Kürşat Orhan Şimşek; MİLLETE ADANMIŞ BİR ÖMÜR: ALİ FUAD BAŞGİL

Av. Kürşat Orhan Şimşek; MİLLETE ADANMIŞ BİR ÖMÜR: ALİ FUAD BAŞGİL - Samsun Haberleri

Av. Kürşat Orhan Şimşek'İN kaleminden MİLLETE ADANMIŞ BİR ÖMÜR: ALİ FUAD BAŞGİL

+
-
Av. Kürşat Orhan Şimşek; MİLLETE ADANMIŞ BİR ÖMÜR: ALİ FUAD BAŞGİL

Samsun, Atatürk ’ün kurtuluş meşalesini yaktığı yer olması açısından çok önemli bir şehir. Samsun, ayrıca yetiştirdiği önemli insanları ile de Türkiye Cumhuriyeti’ne değer katmış bir şehir. Bu haftaki yazımızın konusu bu değerlerin en önemlilerinden, Çarşamba ’nın Sarıcalı Mahallesi hane 257’de nüfusa kayıtlı olan İbrahim Hafız Efendi’nin torunu Mehmet Şükrü Efendi’nin oğlu merhum Ali Fuad Başgil’in hayat hikayesi.

Ord. Prof.Ali Fuad Başgil , 1893 yılında Çarşamba’da doğmuş, ilk tahsilini Çarşamba’da, orta tahsilinin bir kısmını İstanbul’da yapmıştır. Başgil, bu sırada başlayan Birinci Dünya Savaşı’na Kafkasya Cephesi’nde yedek subay olarak katılmış ve dört yıl cephede savaşmıştır. Savaş sonrası İstanbul’a dönmüş, akabinde Fransa’ya gitmiştir. Burada yarım kalan lise tahsili ve devamında Paris Hukuk Fakültesi, Paris Siyasi Bilimler Yüksek Okulu, Lahey Devletler Hukuku Akademisini bitirmiş ve “Boğazlar Meselesi” konulu doktora tezini bitirip çok sevdiği ülkesine hizmet için geri dönmüştür. Tüm bunları 1921-1929 yılları arasında 8 yıl gibi kısa bir zamana sığdırmıştır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ   

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Samsun'da feci kaza! Yaralılar var SAMSUN HABER
Samsun'da feci kaza! Yaralılar var
Başkan Kılıç: 'Genç Bafralıların yardımı yüz güldürecek'SAMSUN HABER
Başkan Kılıç: 'Genç Bafralıların yardımı yüz güldürecek'
Nevşehir Belediyespor Kadın voleybol takımı, Samsun Anakent'i ağırlayacakSAMSUN HABER
Nevşehir Belediyespor Kadın voleybol takımı, Samsun Anakent'i ağırlayacak
Samsun'da doktorları hayrete düşüren vaka!SAMSUN HABER
Samsun'da doktorları hayrete düşüren vaka!

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 1922 Konyaspor maçı canlı yayın nasıl izlerim? Samsunspor 1922 Konyaspor maçı canlı yayın nasıl izlerim?Samsunspor'un Muhtemel 11'i Samsunspor'un Muhtemel 11'i14 Aralık Cumartesi Samsun'da hava durumu 14 Aralık Cumartesi Samsun'da hava durumu Samsunspor tribünlerinden anlamlı pankart Samsunspor tribünlerinden anlamlı pankartYüksel Yıldırım Samsunspor Store 55 'i ziyaret etti Yüksel Yıldırım Samsunspor Store 55 'i ziyaret ettiSamsunspor 1922 Konyaspor maçı canlı anlatım Samsunspor 1922 Konyaspor maçı canlı anlatımSamsunspor Sahnede Samsunspor SahnedeMinikler ilk kez Samsunspor'u izleyecek Minikler ilk kez Samsunspor'u izleyecekSamsun'da doktorları hayrete düşüren vaka! Samsun'da doktorları hayrete düşüren vaka!14 Aralık Samsun Nöbetçi Eczaneler, İlkadım, Atakum nöbetçi eczane 14 Aralık Samsun Nöbetçi Eczaneler, İlkadım, Atakum nöbetçi eczane
SIRADAKİ HABER