HaberlerSamsunPatoloji ameliyatın başarısını doğrudan etkiler

Patoloji ameliyatın başarısını doğrudan etkiler - Samsun Haberleri

Cerrahi operasyonların başarısında patolojinin önemli rol oynadığına dikkat çeken VM Medical Park Samsun Hastanesi Patoloji Kliniği'nden Prof. Dr. Bedri Kandemir, 'frozen section (dondurarak kesme)' işlemi hakkında bilgiler verdi.

+
-
Patoloji ameliyatın başarısını doğrudan etkiler

Patolojinin hastalıklara yol açan nedenleri, bunların doku ve organları etkileme biçimlerini, hastalıklı doku ve organların görüntüsel özelliklerini inceleyen bir bilim dalı olduğunu söyleyen VM Medical Park Samsun Hastanesi Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Bedri Kandemir, “ Patoloji çoğu kez klinik çalışmaların içinde yer alır. Elde ettiği verilerle hastaların tanı ve tedavilerine doğrudan katkılarda bulunur” dedi. 

  Dondurarak kesme operasyonun sınırını belirliyor 

  Cerrahi operasyonlarda özellikle de kanser cerrahisinde hastada ameliyatın gidişini değiştirebilecek bir durumla karşılaşıldığında, dakikalar içinde karar verilecek bir tanıya gereksinim duyulabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Bedri Kandemir, “Hastanın anestezi alma süresini uzatmamaya ve yeniden ameliyata alınmasına engel olmaya yönelik bir uygulama olarak ‘frozen section’a (dondurarak kesme), önemli merkezlerde başvurulan bir yöntemdir. Bu işlem ancak deneyimli patologlar tarafından yapılabilir. Patolog, bu kesitleri inceleyerek vardığı sonucu ameliyatı yapan cerraha bildirir. Bütün bu işlemler 10-15 dakika kadar sürer. Patolojinin sonucuna göre de cerrah operasyon sınırlarını çok daha kolay belirleyebilmektedir” şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Samsun'da yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındıSAMSUN HABER
Samsun'da yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındı
Yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındıSAMSUN HABER
Yaralı halde bulunan yeşil ağaçkakan koruma altına alındı
Uyuşturucu satan şahıs tutuklandıSAMSUN HABER
Uyuşturucu satan şahıs tutuklandı
Samsun'da Hastane BuluşmalarıSAMSUN HABER
Samsun'da Hastane Buluşmaları

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Gözler Bu İkilide Olacak Samsunspor'da Gözler Bu İkilide OlacakCezaevinden bir katil daha kaçtı inşallah 2. Ceren Özdemir olayı yaşanmaz Cezaevinden bir katil daha kaçtı inşallah 2. Ceren Özdemir olayı yaşanmazSamsunspor taraftarına yapılanı Çorumlu yapmaz Samsunspor taraftarına yapılanı Çorumlu yapmazMustafa Bilik'in kaleminden... Samsun'da Bereketli Cuma'dan Kara Cumartesi'ye Mustafa Bilik'in kaleminden... Samsun'da Bereketli Cuma'dan Kara Cumartesi'yeYeni Çorumspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Yeni Çorumspor-Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?Samsun'da trafik kazası: 1 yaralı Samsun'da trafik kazası: 1 yaralıCezaevinden kaçan katil Ceren Özdemir'in katili ile aynı koğuştaymış Cezaevinden kaçan katil Ceren Özdemir'in katili ile aynı koğuştaymışSamsun hava durumu 07. 12.2019 Cumartesi Samsun hava durumu 07. 12.2019 CumartesiSamsun'da mülteci çocuklar için gönüllü oyuncak üretiyorlar Samsun'da mülteci çocuklar için gönüllü oyuncak üretiyorlarSamsun'dan Gostivar'a Tarih Köprüsü Samsun'dan Gostivar'a Tarih Köprüsü
SIRADAKİ HABER