SON DAKİKA

Müge Anlı:'Samsun'a emniyet müdürü olmak istiyorum'
<>
HaberlerSamsunSamsun Valisi Osman Kaymak '2 kişilik işe 800 kişi başvurdu'

Samsun Valisi Osman Kaymak '2 kişilik işe 800 kişi başvurdu' - Samsun Haberleri

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne alacakları 2 güvenlikçi için 800 kişinin müracaat ettiğine dikkat çekerek, 'Devlette kadroyu alıp artık buradan emekli olurum denmemeli. Bu anlamda üniversitelerimiz eğitimini gözden geçirmeli' dedi.

+
-
Samsun Valisi Osman Kaymak '2 kişilik işe 800 kişi başvurdu'

Geçtiğimiz günlerde Samsun'da işsizlik oranını yüzde 6 olarak açıklayan Samsun Valisi Osman Kaymak Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 2019-2020 akademik yılı açılış törenindeki konuşmasında 'En son Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü için 2 güvenlikçi alacaktık, 800 kişi müracaat etti" dedi.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen törendeki konuşmasında Vali Kaymak şunları söyledi; "Arkadaşlar bazen üniversiteden mezun ederken bazı şeyleri düşünmemiz lazım. Biz nasıl bir eğitim veriyoruz ki insanlar kolay ve hazır işe talip oluyorlar. Niye bunu söyledim? Devlete artık ben bir devlet memuruyum, yani benim işim garanti artık gözüyle bakılıyor. Devlette kadroyu alıp artık buradan emekli olurum denmemesi ve bu konunun da bence ciddi bir şekilde tartışılması lazım. Belli performansı sağlamayan, belli katkıyı yapmayan insanın da bana sorarsanız belli zaman sonra başka bir iş yapması lazım. O yönüyle özel sektör yapıyor biliyorsunuz, bir kişiden verim alamazsa hemen sözleşmeyi feshediyor. O anlamda üniversitemiz de ha keza yapacağımız eğitimlerin, yapacağımız işlerin gerçekten alana katkı yapması lazım. Bu güzel kentte yaşıyorsak, bu güzel üniversitenin bir parçasıysak bu güzel başarıları ileri götürmek durumundayız. Nasıl olsa buraya geldik anlamıyla bakmamalıyız. Bu anlamda hepimize çok çalışmak düşüyor. Her zaman söylüyorum, üniversite okuyan arkadaşım okul bitsin de hemen işi buluyum şeklinde değil, Türkiye'nin bir yarış içerisinde olduğunu özümsemeli. Sadece devlet işi olsun dememeli, kendi düşüncesini geliştirmeli, kendi işini yapabilmeli ve proje geliştirebilmeli. Bu anlamda da üniversitelerimizin eğitimini gözden geçirmemiz lazım' diye konuştu.

'Hedef Türkiye'de ilk 10, dünyada ilk 500'
OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise hedeflerinin dünyada ilk 500 ve Türkiye'de ilk 10'a girmek olduğunu belirterek şunları kaydetti:
'Üniversitemiz bugün itibari ile 19 fakülte, 6 enstitü, 1 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 12 meslek yüksekokulu, 22 araştırma ve uygulama merkezi, 54 bin öğrencisi 2 bin 500 kadarı akademisyen olmak üzere ve 6 bin 500 çalışanıyla eğitim öğretim ve toplumsal hizmet çalışmalarını sürdürmektedir. Bilgi ve teknolojiyle birlikte bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da toplumsal sorunlara çözümler üreten, dünyada yaşanan değişim ve dönüşümleri tespit ederek Türkiye'nin geleceğine katkı sağlayan bir kurum olmaya devam edecektir.'

Açılış törenine Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Güven, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Canik Kaymakamı Mahmut Halal, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretim görevlileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER