HaberlerTokatHayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı

Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı - Tokat Haberleri

Tokatlı ressam Mehmet Cırıl, hayalindeki Atatürk'ü bir buçuk aylık çalışma sonrasında tuvale döktü. Hiçbir örnekten kopyalanmadan yapılan özgün eser, Tokat'taki Atatürk Evi'nde bir günlüğüne görücüye çıktı.

+
-
Hayalindeki Atatürk'ü tuvale yansıttı

Türkiye'den sonra 2019 yılında Avrupa ve İran'da büyük ilgi gören ve 6 eserden oluşan 'Kelebeğin Etkisi' serisinin sahibi genç ressam Mehmet Cırıl, 10 Kasım için özel olarak hazırladığı ve hazırlık aşaması 1.5 ay süren eserini Tokat'ta bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Atatürk Evi'nde bir günlüğüne görücüye çıkardı. Emsalsiz bir Atatürk Portresi yapmanın okul dönemlerinden beri hayali olduğunu söyleyen 34 yaşındaki sanatçı Mehmet Cırıl, bilinen fotoğrafların aksine, kendi aklındaki portreyi yapma isteğiyle bu işe başladığını söyledi. Portreyi bir buçuk ayda hazırladığını söyleyen Cırıl, bundan önce de aylarca Atatürk fotoğraflarını inceledikten sonra tuvalin başına geçtiğini dile getirdi. Ressam Cırıl, 'Aylarca fotoğrafları inceledim. Eskiz çalışmalarını yaptım. Bunlar tamamlandıktan sonra tuvale aktarmaya başladım. Yaklaşık bir buçuk ay filan sürdü. Kuruma aşamalarıydı, yapım aşamalarıydı, son rötuşlardı. Bir buçuk ayda tamamlandı resim. Hatta bittiği de söylenemez. Hala devam ediyor. Yani üstünde çalışmalarımı yapıyorum. Atatürk'ün böyle hiçbir fotoğrafı yok. İlk defa dediğim gibi beynimde oluşturarak yaptım. Güçlü bir Atatürk olsun istedim. Tüm ülkelerin en iyi lideri bizimki olduğu için en iyi pozda olmasını istedim. O yüzden de biraz daha genç yaptım. Güçlü bakışlarının olmasını istedim. Biliyorsunuz Atatürk'ün karakteri oldukça güçlü ve karakteristik bir özelliğe sahip. Ben de işte elimden geleni yapıp sanatımı konuşturmaya çalıştım' şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Ordu'da evsizler için otel kiralandıGÜNDEM
Ordu'da evsizler için otel kiralandı
Yine siyanürle toplu intihar!GÜNDEM
Yine siyanürle toplu intihar!
Finlandiya eğitim sistemi Anadolu Üniversitesinde konuşulduGÜNDEM
Finlandiya eğitim sistemi Anadolu Üniversitesinde konuşuldu
21 yerinden bıçaklanan kadın, eski eşinin mahkemede 'Onu hala seviyorum' sözleriGÜNDEM
21 yerinden bıçaklanan kadın, eski eşinin mahkemede 'Onu hala seviyorum' sözleri

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Kasım Samsun fındık fiyatları ne kadar? 15 Kasım Samsun fındık fiyatları ne kadar?15 Kasım Cuma Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar? 15 Kasım Cuma Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar?15 Kasım Samsun ve ilçeleri hava durumu 15 Kasım Samsun ve ilçeleri hava durumuSamsun'da bu apartmanın altından sokak geçiyor Samsun'da bu apartmanın altından sokak geçiyorMuradiye Ergin'in kaleminden..HEPİMİZİN MİDESİNE DEVLETTEN BİR HORTUM Muradiye Ergin'in kaleminden..HEPİMİZİN MİDESİNE DEVLETTEN BİR HORTUMSamsun'da organları bağışlanan genç toprağa verildi Samsun'da organları bağışlanan genç toprağa verildi15 Kasım Samsun'da Namaz saatleri, Ezan kaçta okunuyor? 15 Kasım Samsun'da Namaz saatleri, Ezan kaçta okunuyor?Karadeniz'de PKK operasyonu! Karadeniz'de PKK operasyonu!15 Kasım Cuma Samsun nöbetçi eczaneler 15 Kasım Cuma Samsun nöbetçi eczanelerMilli Takım Avrupa Şampiyonası'nda Milli Takım Avrupa Şampiyonası'nda
SIRADAKİ HABER