HaberlerSamsunAtakum'da arsa satışlarında 'şeffaflık' sözü

Atakum'da arsa satışlarında 'şeffaflık' sözü - Samsun Haberleri

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, belediyenin esnafa olan borçları ödeyebilmek amacıyla satışa çıkarma kararı aldığı arsalarla ilgili, 'Bu arsalar borç karşılığı birilerine de verilse usullerine göre verilecek ve meclisle de halkla da bu bilgiler paylaşılacak' dedi.

+
-
Atakum'da arsa satışlarında 'şeffaflık' sözü

Atakum Belediye Meclisi kasım ayı ikinci toplantısı Atakum Belediye Başkanı Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Mecliste, ilgili komisyonlara havale edilen 8 gündem maddesi oylandı. Gündem maddeleri, 6 oy birliği 2 de oy çokluğu ile karara bağlandı. Mecliste, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'nün 'taşınmaz mal satışı' ile ilgili oluşturulan Plan-Bütçe Komisyonu Raporu değerlendirildi. Başkan Deveci, Atakum Belediyesi'nin esnafa borcu olduğunu ve bu borcun kamu malının değerlendirilerek ödenmesinin bir seçenek olduğunu ifade etti.

Esnafın talebi var
'Şeffaf Belediyecilik' anlayışıyla satılacak ya da borç karşılığı verilecek arsaların hem Meclis üyelerinin hem de Atakum halkının takip edebileceği bir platform oluşturulacağını ifade eden Başkan Deveci, 'Şunun bilinmesini istiyorum: Bu arsalar borç karşılığı birilerine de verilse usullerine göre verilecek. Size bilgi sunulacak. 'Değeri ne kadar? Satış tutarı ne kadar? Nasıl satıldı? İhalelere kim girdi?' gibi sorulara cevap olacak şekilde internet sitemizde yayınlanacak. Oradan tüm Atakumluların bilgisine sunacağız. Belediyeler, düzenli bir ortaklık payından ya da başka bir yöntemle arsa üretip oradan gelir elde etmemeli. Ben siyasi bir maruzat yaratabilmek ya da amacım kendime bir haklılık payı çıkarmak değil, geçmişte yapılanlar sadece bir önceki değil öncesi de var. Bu şehirle ilgili benim en başından beri itirazlarım var bu şehrin kurulamamasına ilişkin. Belediye arsa üretip arsa satmaz ama geldiğimiz nokta ne yazık ki bana bunu yaptırıyor. Belediye geliri, devletin geliri gibi vergi ile ya da yasanın düzenlemiş olduğu yerlerden olmalı. Belediyenin geliri ve gideri sabit olmalı ayrıca izlenebilmeli, gözlenebilmeli ve denetlenebilmeli. Şu an içinde bulunduğumuz koşullara ilişkin yasa düzenlemesi çalışması da yapılıyor. Zaten tüm belediyeler diğer kurumlarla aynı durumda. Satmaya niyetimiz olsa da satacak bir şeyimiz kalmamış. Bu kararlar kentin 650 bin kişilik bir nüfus planlamasına göre alınmış. Bu şehrin 650 bin kişilik olarak planlanan yerlerinde arsalar üretilmiş. Bizim elimizdekiler ise kalanlar. Bunların çok fazla bir ekonomik değeri yok, zaten bir bölümünün satılabilirliği de yok. Fakat biz bir fırsat olduğunda değerlendirebileceğimiz alanı kastediyoruz. Atakum Belediyesi'nin diğer belediyelerin olduğu gibi esnafa borcu var. Ödeme yapamıyoruz ve bazı esnafların buna benzer talepleri var. Onlar bizden daha önce olayları izliyorlar bunları bir süre dâhilinde değerlendireceğiz, yapabiliyorsak borcumuzu ödeyeceğiz ve bu arada kamunun malını değerlendireceğiz' diye konuştu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
'2 Gıda ve Sağlıklı Beslenme Sempozyumu' Samsun'daSAMSUN HABER
'2. Gıda ve Sağlıklı Beslenme Sempozyumu' Samsun'da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun'a geliyor!SAMSUN HABER
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun'a geliyor!
Samsun, Türkiye'de 15 sırada!SAMSUN HABER
Samsun, Türkiye'de 15. sırada!
Hukukçular Çarşamba'da buluştuSAMSUN HABER
Hukukçular Çarşamba'da buluştu

EN ÇOK OKUNANLAR

19 Kasım fındık fiyatları, İl il fındık fiyatları listesi 19 Kasım fındık fiyatları, İl il fındık fiyatları listesi19 Kasım Samsun'da Namaz saatleri, Ezan kaçta okunuyor? 19 Kasım Samsun'da Namaz saatleri, Ezan kaçta okunuyor?19 Kasım Salı altın fiyatları son durum? Samsun'da altın ne kadar? 19 Kasım Salı altın fiyatları son durum? Samsun'da altın ne kadar?19 Kasım Salı Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar? 19 Kasım Salı Samsun'da Dolar ve Euro ne kadar?Samsunspor ve Ertuğrul Sağlam İçin Bir Fotoğrafın Hikâyesi Samsunspor ve Ertuğrul Sağlam İçin Bir Fotoğrafın Hikâyesi19 Kasım Samsun ve ilçeleri hava durumu 19 Kasım Samsun ve ilçeleri hava durumuErtuğrul Sağlam imzayı atıyor! Samsunsonhaber'den canlı yayınlanacak Ertuğrul Sağlam imzayı atıyor! Samsunsonhaber'den canlı yayınlanacak'Samsunspor Türkiye Şampiyonu olma yolunda' 'Samsunspor Türkiye Şampiyonu olma yolunda'Samsun Valiliği uyardı ceza geliyor! Son gün 1 Aralık Samsun Valiliği uyardı ceza geliyor! Son gün 1 AralıkSamsunspor'un kalesi deplasmana kapalı Samsunspor'un kalesi deplasmana kapalı
SIRADAKİ HABER