HaberlerSamsunHamileler grip aşısını ihmal etmemeli

Hamileler grip aşısını ihmal etmemeli - Samsun Haberleri

Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tolga Şişli önemli açıklamalarda bulundu.

+
-
Hamileler grip aşısını ihmal etmemeli

Hamilelikte grip aşısı hakkında bilgiler veren Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tolga Şişli,“Yapılan araştırmalarda gebelik sürecinde annesine grip aşısı yapılan bebeklerin aylar boyunca grip mikrobuna karşı bağışıklığa sahip olduğunun görülmüştür. Bu nedenle Sonbahar gibi salgının aktif olduğu dönemlerde grip aşısı gebelere mutlaka tavsiye edilmektedir” dedi. 

Gebelik döneminde grip aşısı olup olmama konusu, anne adaylarının her zaman için kafasında yer eden önemli soru işaretlerinden biri olarak öne çıkıyor. Gebelerdeki zor durumlardan biri olan akut solunum yolları enfeksiyonunun hamilelik sürecini problemli hale getirdiğini işaret eden Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Tolga Şişli,  grip aşısının gebeleri solunum yolu enfeksiyonundan direkt olarak koruyan en etkili yöntem olduğunu söyledi.

YÜKSEK ATEŞ BEBEĞİN OMURGA GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR 

Havaların soğumasıyla grip vakalarının yaygınlaştığını ve hamileleri olumsuz etkilediğini vurgulayan Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tolga Şişli, hamilelik sürecinde gribe karşı önlem almanın çok önemli olduğuna değinerek şu önerilerde bulundu:

“Gebelik sürecinde kalp ve dolaşım sistemi değiştiği için vücuttaki bağışıklığın azalması nedeniyle grip daha ağır seyretmektedir. Annedeki olumsuz sağlık süreci, bebeği de olumsuz etkilemektedir. Örneğin, grip dolayısıyla yaşanan yüksek ateş, bebeğin omurga gelişimini de etkiler. Yapılan araştırmalara göre,gebelik sürecinde grip aşısı yapılan bebeklerin aylar boyunca grip mikrobuna karşı bağışıklığa sahip olduğu görülmüştür. Gebeliğin herhangi bir döneminde yapılan aşının hiçbir şekilde problem yarattığı gözlemlenmemiştir. Özellikle sonbahar gibi salgının aktif olduğu bir dönemde grip aşısı gebelere mutlaka tavsiye edilmektedir ve kesinlikle hiçbir yan etkisi yoktur.”

38.5 DERECE VE ÜZERİ TEHLİKELİ! 

Grip şikayetiyle doktora ne zaman başvurulması gerektiği konusunda da bilgiler veren Dr. Öğr. Üyesi Tolga Şişli, “Bir gebe gripten şüphelendiği anda mutlaka doktoruna başvurulmalıdır. Özellikle yüksek ateş görüldüğünde geç kalınmamalıdır. 38.5 derece ve üzeri, yüksek ateş olarak kabul edilmektedir. Gebelik döneminde ilaç kullanımı sağlıklı olmadığı için hastalık öncesi önlemler alınmalı; belirti başladığında da hızlıca tedavi altına alınmalıdır. Enfeksiyon ağır seyrettiği durumlarda bebek tehlikeye gireceği için mutlaka hastalığa müdahale edilmelidir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Dr Muzaffer Al: 'Diyabette erken tanı önemli'SAMSUN HABER
Dr. Muzaffer Al: 'Diyabette erken tanı önemli'
Samsun'da kadın şoförler çarpıştıSAMSUN HABER
Samsun'da kadın şoförler çarpıştı
Samsun'da trafik kazası 1 yaralıSAMSUN HABER
Samsun'da trafik kazası 1 yaralı
Samsun son dakika! İsmail Çelebi hayatını kaybettiSAMSUN HABER
Samsun son dakika! İsmail Çelebi hayatını kaybetti

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Hekimoğlu Trabzon maçı ücretsiz canlı yayın Samsunspor Hekimoğlu Trabzon maçı ücretsiz canlı yayınSamsunspor Hekimoğlu Trabzon maçı canlı yayın nasıl izlerim? Samsunspor Hekimoğlu Trabzon maçı canlı yayın nasıl izlerim?Ertuğrul Sağlam'dan Samsunspor'a ilk hamle Ertuğrul Sağlam'dan Samsunspor'a ilk hamleSamsunspor Hekimoğlu Trabzon maçı canlı anlatım Samsunspor Hekimoğlu Trabzon maçı canlı anlatımErtuğrul Sağlam Samsunspor maçını izliyor Ertuğrul Sağlam Samsunspor maçını izliyorSamsunspor Hekimoğlu Trabzon ilk yarı sonucu Samsunspor Hekimoğlu Trabzon ilk yarı sonucuNeslihan Hancıoğlu'ndan Samsunspor'a destek Neslihan Hancıoğlu'ndan Samsunspor'a destekSamsunspor Hekimoğlu TFK maç bilgileri Samsunspor Hekimoğlu TFK maç bilgileriSamsunspor Hekimoğlu Trabzon maçı ilk 11'i Samsunspor Hekimoğlu Trabzon maçı ilk 11'iSamsunspor Hekimoğlu Trabzon FK maçı muhtemel ilk 11'i Samsunspor Hekimoğlu Trabzon FK maçı muhtemel ilk 11'i
SIRADAKİ HABER