HaberlerSamsunsporHaftanın Kitabı - Hatıran Yeter ( Samsun 19 Mayıs Stadyumu)

Haftanın Kitabı - Hatıran Yeter ( Samsun 19 Mayıs Stadyumu) - Samsunspor Haberleri

Sitemiz köşe yazarlarından Yücel Alkan, Hatıran Yeter / Samsun 19 Mayıs Stadyumu adlı kitabı sizler için değerlendirdi.

+
-
Haftanın Kitabı - Hatıran Yeter ( Samsun 19 Mayıs Stadyumu)

Birbirini hiç tanımayan, ömründe aynı masada oturup hiç çay içmemiş insanlar aynı şeyleri hissediyorsa bunun adı kültür değil de, nedir? İster adına tribün kültürü deyin ister Samsunsporluluk kültürü. İşin daha da tuhafı bu kültür kendiliğinden oluşmuş ve nesilden nesile aktarılmış olsun.

Türkiye'de son yıllarda birçok şehirde eski stadyum yıkıldı, yerine modern stadyumlar yapıldı. Hiçbir şehirde o statta yaşanılan anılar, duygular kağıda aktarılmadı. Bunu ilk kez Samsunspor Taraftarı gerçekleştirdi. Hani yukarıda kültür olayından bahsettim ya belli de bu eser o kültürün bir ürünüydü.

Bu kitapta tribünlere ilk kez adım atan taraftarların çocukluklarındaki hayal dünyasını bulacaksınız. Samsunspor'un fırtına gibi estiği dönemlerde öğleden sonra oynanacak olan karşılaşma için sabahın erken saatlerinde tribünlerde yerini almalarını okuyacaksınız. Sevinçler, üzüntüler, tepkiler, göz yaşları bulacaksınız. En acısı da geçmişe özlem...

Birilerinin stadyumu yıkarak yukarıda yazdığım tüm güzel duyguları tarihe gömme girişimlerine karşı "istediğinizi yapın biz bu anıları nesilden nesile aktaracağız" haykırışıdır bu kitap. Bu şehirden Samsunspor'u silmeye çalışanlara tokattır. Gelecek nesilleri Samsunspor'dan koparmaya çalışanlara, şanlı armayı tarihe gömmeye çalışanlara, armasında belki de Atatürk'ün bulunmayacağı Yeni Samsunspor hayaliyle yaşayanlara en güzel cevaptır.

Kitabın son cümleleri ile son vermek istiyorum: Bu güzel şehir bizim, Samsunspor bizim! Biz kazanacağız siz kaybedeceksiniz. Elbet bir gün...

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER