SON DAKİKA

Müge Anlı:'Samsun'a emniyet müdürü olmak istiyorum'
<>
HaberlerSamsunSamsun'da sanata verilen önem bu mu?

Samsun'da sanata verilen önem bu mu? - Samsun Haberleri

Ünlü halk müziği sanatçısı Yıldıray Çınar'ın Samsun'da bulunan heykelinin kirli görüntüsü tepki çekti.

+
-
Samsun'da sanata verilen önem bu mu?

Samsun Haber : Türkiye'de büyük öneme ve ilgiye sahip özellikle de Samsun'da bilinen ve sevilen ayrıca Samsun doğumlu olan ünlü halk müziği sanatçısı Yıldıray Çınar 'ı temsil etme amaçlı yapılan heykel'in kirliliği görenleri ve hayranlarını üzdü.

2007 yılında aramızdan ayrılan, 1960-1980'li yılların ünlü Türk halk müziği sanatçısı olmakla birlikte Çarşamba'yı Sel Aldı türküsü ile tanınan ve başka bir sürü başarılara sahip sanatçımıza verilen önem vatandaşlar tarafından tepki topladı.

Bazı vatandaşlar '' Sanata ve sanatçıya verilen önem bu mu? '' şeklinde tepkisini dile getirdi.

Yıldıray Çınar Kimdir ? 

Yıldıray Çınar, 1940 yılında Samsun'da doğdu. Babası, halk tarzında güfte yazarı imiş, oğlunun da müzikle uğraşmasını istermiş, en büyük ideali de oğlunun, oturdukları Samsun 19 Mayıs Mahallesinin camiinden ezan okumasıymış.

İlkokul 2. sınıfta saz çalmaya başlar, ilk konserini ilkokul bitiminde verir. Daha sonra sanat enstitüsüne başlar. Okuldaki müsamerelerde konserler verir. Bu arada da saz yapmaya başlar okulun marangozhanesinde. İkinci sınıfta ilk sazını yapar. Samsunlu saz yapım ustası Ömer SİNOP'un yanında bir süre çalıştı.

Yaşını büyüterek askerliğini bahriye olarak Gölcük'te yaparken, Adnan Menderes'in İspanya seyahati sırasında kendisine Çarşamba'yı Sel Aldı türküsünü okur. Menderes türküyü beğenir ve Çınar'a radyoyu denemesini söyler. 1959 yılında askerliğini yaptıktan sonra tekrar Samsun'a döndü ve Çiftlik caddesinde bir dükkan açarak bağlamanın yanı sıra birçok enstrüman dersi verdi. 1962'de TRT Ankara Radyosu'nun açtığı sınavı kazandı. Yurt çapında tanınmasıyla birlikte radyo programları, yurtdışı turneleri, plak ve film çalışmalarını bir arada devam ettirdi. 1969'da Kıbrıs'a giderek Türk askerine, türküleriyle moral verdi. Çarşambayı Sel Aldı, Sarmaşık Bülbülleri, Aman Dünya Ne Dar İmiş ve Şen Ola Düğün en çok bilinen türküleri olan Çınar, 12 altın plak ödülü sahibi oldu.

Çınar, sinemaya 1965 yılında Aman Dünya Ne Dar İmiş filmiyle başladı. 1980'lerin sonuna kadar devam ettirdiği sinema kariyerinde 40'a yakın filmde rol aldı. Çınar hayatının son zamanlarında medyadan uzak kalmayı tercih etti. Yıldıray Çınar, 2003 yılında Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Çınar, 29 Mayıs 2007'de 01.40 sıralarında tedavi gördüğü OMÜ Tıp Fakültesi'nde 67 yaşındayken hayatını kaybetti. Cenazesi bir gün sonra Samsun Büyük Camii'de öğle namazının ardından kılındıktan sonra, vasiyeti üzerine Asri Mezarlığı'ndaki babasının yanına defnedildi.

Haber:Tarık ÖKSÜZ

samsun haber sanat  
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER