HaberlerTokatİmece usulü çalışarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar

İmece usulü çalışarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar - Tokat Haberleri

Tokat'ta imece usulü yufka ve makarna yapan ev hanımları hem ailelerin bütçesine katkı sağlıyor, hem de yöresel yemeklerin tüketilmesine öncülük ediyor.

+
-
İmece usulü çalışarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar

Tokat'ın Niksar ilçesinde tatlı kış telaşı için bir araya gelen kadınlar, imece usulü ile yufka açarak, makarna keserek kış ihtiyaçlarını birlikte karşılıyorlar. Günün ilk ışıklarıyla birlikte hazırlıklarına başlayan kadınlar her gün bir kişinin kışlık yufka ve makarnalarını pişiriyor. Akşam saatlerine kadar süren pişirme işleminin ardından yufkalar kurutulmaya bırakılıyor. Kurutulan yufkalar soğuk kış günlerinde börek olarak pişirilerek tüketiliyor. Hazırlanan el yapımı yufkalarla pişirilen börekler, kış sofralarına ayrı bir lezzet katıyor.
Akgüneyliler Derneği bahçesinde toplanarak yufka açan kadınlar, yardımlaşma ile kış öncesinde hazırlanan yiyecekleri kış geldiğinde yine hep birlikte tükettiklerini kaydetti. Mahalle sakinlerinden Elfide Yıldırım, kış hazırlıklarının baş ürünü yufkanın yapmasının kolay olmadığını, ayrıca yufkanın yanı sıra bin bir emekle, kuşburnu, mantı, salça hazırladıklarını ve kışa hazır olduklarını söyledi. Yıldırım, yufka açmanın meşakkatli bir iş olduğunu ama aynı zamanda neşe içinde kış hazırlığı yaptıklarını belirterek; 'Her yıl böyle sonbahar ayında konu komşu toplanıp hep beraber yapıyoruz. Bizim olmazsa olmazlarımızdan birisi yufka, makarna yapıyoruz beraber komşular geliyor bize yardımcı oluyor. Hep birlikte kesiyoruz açıyoruz yapıyoruz. Lezzetleri güzel olduğu için köy yumurtası ile doğal yapıp yiyoruz. Zor ve meşakkatli bir iş ama neşe ile yapıyoruz, bize bir eğlence gibi geliyor' dedi.
Sabah erken saatlerde kışlık yiyecekler için hazırlıklarına başladıklarını ifade eden bir diğer mahalle sakini Hüsne Yıldırım ise, 'Yufka, makarna, su böreği yapıyoruz bunun dışında mantı açıyoruz, kuşburnu, biber salçası, domates salçası yapıyoruz. İmece usulü arkadaşlara sıra ile açıyoruz. Bir gün bana, diğer gün başka arkadaşlara o şekilde açıyoruz. Kış hazırlığı zor iş, yufka açmak kolay değil. Bir kısım bayan sofralarda yufkaları hamurları açarken, bir iki kişide saç başında oturup pişiriyor. Tek kişiyle yapılacak işler değil' diye konuştu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Zabıta memurları ölümden döndüGÜNDEM
Zabıta memurları ölümden döndü
Üniversite öğrencilerinden Barış Pınarı Harekatı'na ışıklı destekGÜNDEM
Üniversite öğrencilerinden Barış Pınarı Harekatı'na ışıklı destek
Trafik kazasına karışan aracın mağazaya girme anları kameradaGÜNDEM
Trafik kazasına karışan aracın mağazaya girme anları kamerada
Giresun'daki fabrika yangını kontrol altına alındıGÜNDEM
Giresun'daki fabrika yangını kontrol altına alındı

EN ÇOK OKUNANLAR

Ankara'da trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı Ankara'da trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralıTrafik kazasına tespit tutanağı tutan sigortacıya otomobil çarptı Trafik kazasına tespit tutanağı tutan sigortacıya otomobil çarptıFreni patlayan tırdan atlayan sürücü ölümde kurtuldu Freni patlayan tırdan atlayan sürücü ölümde kurtulduCumhurbaşkanı Erdoğan Elif Güneri'yi tebrik etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Elif Güneri'yi tebrik etti14 Ekim Pazartesi Samsun ve ilçeleri hava durumu 14 Ekim Pazartesi Samsun ve ilçeleri hava durumuGiresun'da fındık fabrikasında yangın çıktı Giresun'da fındık fabrikasında yangın çıktıAnkara'da trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı Ankara'da trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralıTrafik kazasına karışan aracın mağazaya girme anları kamerada Trafik kazasına karışan aracın mağazaya girme anları kameradaGiresun'daki fabrika yangını kontrol altına alındı Giresun'daki fabrika yangını kontrol altına alındı'80ler Alman popu ve Kolonya '80ler Alman popu ve Kolonya
SIRADAKİ HABER