SON DAKİKA

Samsun'daki faili meçhul cinayette flaş gelişme
<>
HaberlerPolis-subay Ve Astsubay AlımıLise Mezunu Polis-Subay ve Astsubay alımı açıklaması

Lise Mezunu Polis-Subay ve Astsubay alımı açıklaması - Polis-subay Ve Astsubay Alımı Haberleri

Polis Akademisi Başkanlığı ile Milli Savunma Üniversitesi 2020 yılı lise mezunu subay, astsubay ve polis alımı için süreç başladı.

+
-
Lise Mezunu Polis-Subay ve Astsubay alımı açıklaması
Lise Mezunu Polis-Subay ve Astsubay alımı açıklaması

MSB ve EGM  bünyesinde subay, astsubay ve polis olmak isteyen adaylar , hangi sınavlara gireceklerini , nasıl bu alımlara başvuru yapabileceklerini araştırıyor. 

Her yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı  ile MSÜ  ve EGM bünyesine en az lise mezunu adaylar arasından subay, astsubay ve polis alımı yapılmaktadır. YKS 'ye girecek adaylar , daha sonra subay, astsubay ve polis alımlarının seçim aşamalarına girerek polis ve asker olabilirler.

LİSE MEZUNU SUBAY VE ASTSUBAY ALIMI 

Lise mezunu adaylar arasından 10 bin civarında asker alımı yapılacak. 2020 yılında yapılacak MSÜ ve YKS sınavları ile aşağıdaki şartları taşıyan adaylar arasından subay astsubay alınacak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.
Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak.

Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak
Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak TYT 'ye, subay alımı için TYT ve AYT 'ye girmesi gerekmektedir.
Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin;
Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak
Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış, bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş ve askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak fiil ve hareketlerde bulunmamış olmak,
Toplumca tasvip edilmeyen ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmak
Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabii mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç olmak üzere kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birinden mahkûmiyeti bulunmamak
Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adlî sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,
Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde belirtilen askerî okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık kriterlerine sahip olmak,
Adaylar , 2020 Mart ayında yapılacak MSÜ sınavına girecek. Bu sınavda geçerli puan alan adaylar , YKS 'ye de girmesinin ardından seçim aşamalarına alınacak.

 LİSE MEZUNU POLİS ALIMI 

Lise mezunu adaylar arasından polis alımı yapılacak. Her yıl PMYO 'lara yapılan 2500 polis alımı TYT puanı ile yapılmaktadır. YKS 'nin ilk oturumu olan TYT 'ye giren adaylar , daha sonra PMYO mülakatlarıan girer.

PMYO lise mezunu polis alımı başvuru şartları şu şekilde;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Lise ve dengi okul mezunu olmak.
ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 250 ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.
18 yaşını tamamlamış ve 26 yaşından gün almamış olmak,
Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

 

 polis  astsubay subay  
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER