SON DAKİKA

Samsun'daki faili meçhul cinayette flaş gelişme
<>
HaberlerFindik'Üretici 62 liradan fındık sattı'

'Üretici 62 liradan fındık sattı' - Findik Haberleri

Giresun Tirebolu Ziraat Odası tarafından 2 yıl önce projesi hazırlanan ve bu yıl hayata geçirilen 'Fındık İktisadi Entegre Tesisi' üreticilerin kullanımına sunarken önemli açıklamalar yaptı.

+
-
'Üretici 62 liradan fındık sattı'
'Üretici 62 liradan fındık sattı'

 2 yıl önce projesi hazırlanan ve bu yıl hayata geçirilen ‘Fındık  İktisadi Entegre Tesisi’ üreticilerin kullanımına sunuldu. Erim Yaman burada yaptığı açıklamada; ''Üretici bize fındığını getirip kırdırdığında kilosunu 62 liradan İstanbul’da sattı'' dedi.

Giresun Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman  yaptığı açıklamada, tesisin Türkiye’de bir ilk olduğuna değindi.

Üreticiye ekstradan gelir kaynağı sağlandığını ifade eden Yaman, “Üretici bize fındığını getirip kırdırdığında kilosunu 62 liradan İstanbul’da sattı geldi buradan 600 kilo fındık aldı onu burada işletti ve yine götürerek İstanbul’da sattı.

Şu anda elimizde 12 ton daha talep var onlarında o şekilde pazarını bulup bize işletip alıp götürüyorlar. Biz onlardan sadece değirmencilik hakkı alıyoruz yani yüzde 10 gibi bir rakam alıyoruz” şeklinde konuştu.

“Şu ana kadar 26 üreticimiz bize fındık getirdi bu şekilde kırdırmayla daha karlı olduklarını söylediler” diyen Erim Yaman, şöyle devam etti:
“Şu an tesisimizin kapasitesi saatte 200 kilogram kırma, 60 kilogram kavurma kapasiteli ama kavurmayı yeni sipariş ettiğimiz makina ile 120 kilograma çıkardık. Bu sayede günlük bir ton fındık işleyebilecek bir tesis açmış olduk. Bu sadece ilçemizden değil Giresun’dan, Ordu’dan, Trabzon’dan ve Düzce’den aradılar getirip kırdırabilir miyiz diye bizde kabul ettik. Şu anda bu Türkiye’de bir model ilerleyen günlerde bu çoğalacaktır.”

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
reklam
reklam
SIRADAKİ HABER