HaberlerSamsunAlerjik hastalıklar okul başarısını etkiliyor

Alerjik hastalıklar okul başarısını etkiliyor - Samsun Haberleri

Alerjisi olan çocukların okulda başarısızlık yaşayabileceğini belirten Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehtap Kılıç, 'Hareketle artan alerjik öksürükler, tedavi edilmediğinde beden eğitimi derslerinde zorlanmaya neden olabilir. Bunun sonucunda çocukta istediği sporda başarılı olamadığı endişesi ortaya çıkabilir' dedi.

+
-
Alerjik hastalıklar okul başarısını etkiliyor

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Kliniğinden Doç. Dr. Mehtap Kılıç, alerjik hastalıkların çocukların okul başarısını ekilebileceğini belirtti. Günümüzde her üç çocuktan birini etkileyecek kadar sık görülen alerjik hastalıkların, çocukların okul başarısını da negatif etkilediğini ifade eden Kılıç, 'Okul dönemindeki çocuklarda sık tekrarlayan enfeksiyonlar, geçmeyen nezle ve öksürük belirtileri görüldüğünde ailelerin arka planda bir alerjik hastalık olabileceğinden şüphelenerek vakit kaybetmeden hekime başvurmaları gerekiyor. Alerjisi saptanan çocuğun tanısının konulup gerekli koruyucu ortamın ve tedavilerin sağlanması, hem sağlıklı gün sayısını artıracak hem de okul devamsızlığını azaltacaktır. Böylece öğrencinin okul başarısı üzerinde de olumlu katkı sağlayacaktır' diye konuştu.

'Alerjik nezleye dikkat'
En sık karşılaşılan alerjik nezlenin (alerjik rinit) geçmeyen burun tıkanıklığına yol açan en önemli neden olduğunu vurgulayan Kılıç, 'Doğru burun solunumu olmadan sağlıklı bir nefes almak mümkün değildir. Aldığımız havanın temizliği, ısı ve neminin ayarlanması ancak açık bir burunla mümkündür. Gece yapılan yetersiz burun solunumu, vücudumuz için bir yorgunluk nedenidir. Özellikle huzursuz uyuma nedeniyle devamlı sağa sola dönen, uykusu bölünen bir çocuk sabah dinç kalkmakta zorlanacak, öğrenme ve dikkat süresinde azalma yaşayabilecektir. Bu tarz çocukların aşırı hareketliliği ve dikkatini toplamada zorlandığı ile ilgili pek çok çalışma vardır. Sağlıklı nefes almak, öğrenme ve dikkat süremizin uzaması için gereklidir' şeklinde konuştu.

'Gece öksürüğü astım işareti'
Nezle halinin uzamış öksürüklere dönüşmesinin ve gece öksürükleri görülmesinin astım açısından uyarıcı olması gerektiğine dikkat çeken Kılıç, 'Özellikle hareketle artan alerjik öksürükler tedavi edilmediğinde beden eğitimi derslerinde zorlanmaya neden olabilir. Bunun sonucunda çocukta istediği sporda başarılı olamadığı endişesi ortaya çıkabilir. Oysa tedavi edilmiş, kontrol altına alınmış astım varlığında efor kapasitesi etkilemeyeceğinden spor başarısı da artacaktır. Başarılı bir eğitim öğretim süreci için hem bedensel hem ruhsal dinginlik gerektiği ve bunun için sağlıklı nefesin ne kadar önemli olduğu akılda tutulmalıdır' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Gebeliğin ilk 3 ayında omega 3 tüketimi önemliSAMSUN HABER
Gebeliğin ilk 3 ayında omega 3 tüketimi önemli
Kalp krizi geçiren mahkum için ambulans helikopter havalandıSAMSUN HABER
Kalp krizi geçiren mahkum için ambulans helikopter havalandı
Samsun'da FETÖ operasyonu: 14 gözaltıSAMSUN HABER
Samsun'da FETÖ operasyonu: 14 gözaltı
Samsun Namaz saatleriSAMSUN HABER
Samsun Namaz saatleri

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ceviz toplamak isterken canından oldu Samsun'da ceviz toplamak isterken canından olduSamsun ve ilçeleri hava durumu Samsun ve ilçeleri hava durumu24 Eylül Salı güncel fındık fiyatları ne kadar? 24 Eylül Salı güncel fındık fiyatları ne kadar?Ahmet Demircan nerede Ahmet Demircan neredeSamsun'da öğrencilere bilgilendirme Samsun'da öğrencilere bilgilendirmeSamsun'da tır yola devrildi: 1 yaralı Samsun'da tır yola devrildi: 1 yaralıBir fikrim var başkanım Bir fikrim var başkanımKomiser yardımcılarına eş zamanlı operasyon! 5 gözaltı Komiser yardımcılarına eş zamanlı operasyon! 5 gözaltı24 Eylül Salı dolar ve euro fiyatları ne kadar? 24 Eylül Salı dolar ve euro fiyatları ne kadar?Samsun'da altın fiyatları ne kadar? 24 Eylül Salı güncel altın fiyatları Samsun'da altın fiyatları ne kadar? 24 Eylül Salı güncel altın fiyatları
SIRADAKİ HABER