SON DAKİKA

Samsun'da tramvay yayaya çarptı
<>
HaberlerFındık FiyatlarıKara propaganda yaparak fındık fiyatıyla oynuyorlar

Kara propaganda yaparak fındık fiyatıyla oynuyorlar - Fındık Fiyatları Haberleri

Kilo başına 17 lira olarak açıklanan kabuklu fındık alım fiyatı, Avrupalı alıcıların TMO'nun ödeme yapmayacağı yönündeki aldatmaları ile 13-14 liraya kadar düştü.

+
-
Kara propaganda yaparak fındık fiyatıyla oynuyorlar

Başkan Recep Tayyip Erdoğan  tarafından 26 Temmuz'da kilo başına 17 lira olarak açıklanan kabuklu fındık alım  fiyatı, Avrupalı alıcıların TMO’nun ödeme yapmayacağı kara propagandasıyla 13-14 liraya kadar düştü.

Ancak uzmanlar bu düşüşte etkili olanın arz talep dengesi olduğunu kaydediyorlar. Pazara birden bire çok fazla fındık gelişinin fiyatları düşürdüğü görüşü daha ağır basıyor. Bu sene rekoltenin de yüksek oluşu fındık fiyatını düşürdü.

Üstelik bazı toptancılar vatandaşın ekonomik durumunun zayıflığından da faydalanarak fiyatları aşağıya çekti.

Çiftçinin borç ödemeleri fırsat bilinip düşük fiyatla yine emekler sömürülüyor. Üretici, TMO alım noktalarının, ekip sayılarının ve günlük alım tonajlarının arttırılmasını istiyor. Fındık üreticisi ayrıca TMO ödemelerinin olabildiğince öne çekilmesi ve çiftçinin ekim, kasım ayı borçlarının aralık sonuna ertelenmesi gibi tedbirlerin de alınmasını istiyor.

SALIPAZARI, TERME VE AYVACIK’A POZİTİF AYRIMCILIK 

Salıpazarı, Terme ve Ayvacık  ilçelerindeki üretici, afet sonucu mağduriyetlerinin giderilmesi için TMO'dan pozitif ayrımcılık bekliyor. Afetten etkilenen üreticiler fındıklarına, rutubet konusunda, buruşuk ve bozuk iç oranlarında bir miktar tolerans gösterilmesini istiyor.

 

findik terme  
YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER