HaberlerOrduOrdu'da ahır sistemi değişiyor

Ordu'da ahır sistemi değişiyor - Ordu Haberleri

Ordu'nun kırsal kesiminde bulunan ve geleneksel olarak hala geçerliliğini koruyan 'evlerin altında ahır' sistemi yavaş yavaş yerini modern ve hayvan refahına uygun şekilde inşa edilen ahırlarla değiştiriliyor. Bu kapsamda son 5 yılda 82 modern ahıl yapımı için çiftçilere 7 milyon lira destek sağlandı.

+
-
Ordu'da ahır sistemi değişiyor

Ordu Tarım Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bölgede hayvancılığın gelişmesini sağlamak ve modern hayvancılık işletmelerinin kurulmasını teşvik etmek amacıyla ahır-ağıl yapımına hibe desteği verildiğini hatırlattı. Bu kapsamda 2014 yılından bu yana yüzde 50 hibe desteği verildiğini belirten Yılmaz, '2019 yılında 69 yetiştiricimiz hibe desteğinden yararlanmak amacıyla başvuru yapmış ve bu başvurular Bakanlığımız Merkez Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda 26 ahır-ağıl yapımı projesi onaylanmış olup, yatırımlarını tamamlayan yetiştiricilerimize 3,3 milyon TL hibe ödemesi yapılacaktır' dedi.
Yeni onaylanan projeler ile birlikte yüzde 50 hibe desteği kapsamında toplam 108 ahır ve ağılın Ordu iline kazandırılmış olacağını belirten İl Müdürü Kemal Yılmaz, 'İlk olarak 2014 yılında uygulanan bu destek kapsamında bugüne kadar 77 ahır-ağıl yapımı tamamlanmış olup, 5 projenin yapımı ise devam etmektedir. Bu 82 projenin toplam hibe tutarı 7 milyon liradır. Yeni onaylanan 26 projemiz ile birlikte hayvancılığın daha modern şartlarda yapılmasına imkan sunan ve çağımızın şartlarına uygun toplam 108 adet ahır-ağıl ilimize kazandırılmış olacaktır. Bu modern ahır ve ağıllar ilimizde yetiştiricilerimize örnek olmakta ve bir değişime öncülük ederek bu tarz işletmelerin artmasına yardımcı olmaktadır' diye konuştu.
Ayrıca, bu hibe desteği kapsamında 2014 yılından bu yana damızlık erkek materyal alımına da yüzde 50 hibe desteği verildiğini söyleyen İl Müdürü Yılmaz, 2019 yılı hibe programına ilişkin 17 adet koçun daha alımının onaylandığını sözlerine ekledi.Ceviz büyüklüğündeki fındık şaşırtıyorEKONOMİ
Ceviz büyüklüğündeki fındık şaşırtıyor
Ceylan Karavil Park'ta 2 garaj indirim günleri başladıEKONOMİ
Ceylan Karavil Park'ta 2. garaj indirim günleri başladı
Fındık piyasaya indi! Altın hareketlendiEKONOMİ
Fındık piyasaya indi! Altın hareketlendi
Başkan Soyer: 'İzmir kırsal kalkınmanın başkenti olacak'EKONOMİ
Başkan Soyer: 'İzmir kırsal kalkınmanın başkenti olacak'

EN ÇOK OKUNANLAR

Pendik'te trafik kazası: 2 ölü 1 yaralı Pendik'te trafik kazası: 2 ölü 1 yaralıKırklareli'nde zincirleme kaza: 2'si ağır 3 yaralı Kırklareli'nde zincirleme kaza: 2'si ağır 3 yaralıAdana'da trafik kazası: 1 yaralı Adana'da trafik kazası: 1 yaralıTEM Otoyolunda trafik kazası: 4 yaralı TEM Otoyolunda trafik kazası: 4 yaralıFethiye'de trafik kazası: 2 yaralı Fethiye'de trafik kazası: 2 yaralıKuşadası Triatlonu sona erdi Kuşadası Triatlonu sona erdiHakkari'de 3 ayrı trafik kazası: 4 yaralı Hakkari'de 3 ayrı trafik kazası: 4 yaralı16 Eylül Pazartesi Samsun ve ilçeleri hava durumu 16 Eylül Pazartesi Samsun ve ilçeleri hava durumu
SIRADAKİ HABER