HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da küçükbaş hayvanlarda görülen veba olayı ile ilgili açıklama

Samsun'da küçükbaş hayvanlarda görülen veba olayı ile ilgili açıklama - Samsun Haberleri

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Samsun'da küçükbaş hayvanlarda görülen veba hastalığıyla ilgili açıklama yaptı.

+
-
Samsun'da küçükbaş hayvanlarda görülen veba olayı ile ilgili açıklama

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü  Havza'da küçükbaş hayvan larda görülen veba  olayı ile ilgili açıklamada bulunurken vatandaşların gönül rahatlığıyla kurbanlarını kesebileceklerini ifade etti.

Samsun'un Havza ilçesi' nde, “Genç Çiftçi Projesi ” kapsamında 7 kırsal mahallede dağıtılan küçükbaş hayvanların bazılarının vebalı çıktığı bildirilmişti. “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında 29 Temmuz'da Havza'da 7 kırsal mahallede 11 çiftçiye 344 koyun ve keçi dağıtılmıştı. Dağıtıldıktan kısa bir süre sonra hastalanan hayvanlarda vebaya rastlanmıştı.

Olayın ardından yazılı bir açıklama yapan Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İlimizde vatandaşlarımızı tedirgin edecek bir durum söz konusu değildir. Samsun Havza ilçemizde bazı yetiştiricilerimizin küçükbaş hayvanlarında hastalık görüldüğü bildirimi alınarak, veteriner hekimlerimiz görevlendirilmiş, hastalığın teşhisi için Samsun Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğüne numune gönderilmiştir. Yapılan tetkikler sonrasında işletme sahipleri bilgilendirilmiş olup, idari ve fenni tedbirler alınmıştır. Bu çerçevede tedbir amacıyla il müdürlüğü olarak öncelikle bu işletmelerimiz koruma ve gözetim bölgesinde bulunan sağlıklı küçükbaş hayvanların tamamı aşılanmıştır.

Ayrıca ilçe genelinde yapılan kontrollerde diğer işletmelerimizde hastalığa rastlanılmamış olup, bu işletmelerde tedbir amaçlı sağlık taraması yapılmıştır. Söz konusu hastalık, hayvanlardan insanlara bulaşan değildir. Büyükbaş hayvanların kordon ve izolasyon bölgesinde ve bu bölge içinde bulunan canlı hayvan satış pazarına girmesi ile ilgili olarak herhangi bir engel yoktur. Küçükbaş hayvanlar için ise yaklaşan Kurban Bayramı dolayısı ile oluşacak hayvan hareketlerine azami dikkat gösterilerek saha çalışmalarımız devam etmektedir. Aynı zamanda gerek yetiştiricilerimizin, gerekse kurban kesecek vatandaşlarımızın süreçten rahatsız olmaması için Kurban Hizmetleri Komisyonunca belirlenen ‘Geçici Kurban Satış ve Kesim Yerlerine’ küçükbaş hayvanların resmi veteriner hekim kontrolü ile girişinin ve kesiminin sağlanması yönünde gerekli tedbirler alınmıştır. İlimiz genelinde kurban satış noktalarında sıkı denetimlerimiz devam etmekte olup, vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile kurbanlıklarını temin edebilirler. Ayrıca hayvanları ölen yetiştiricilere yeni hayvan temini yapılacaktır.”samsun haber terme  
Apple, Huawei ve Oppo'ya yenildiSAMSUN HABER
Apple, Huawei ve Oppo'ya yenildi
Samsun'da lunaparkta 2 kişiyi bıçaklayan çocuk serbestSAMSUN HABER
Samsun'da lunaparkta 2 kişiyi bıçaklayan çocuk serbest
Lunaparkta 2 kişiyi bıçaklayan çocuk serbestSAMSUN HABER
Lunaparkta 2 kişiyi bıçaklayan çocuk serbest
Samsun golf sahası kiralanıyor SAMSUN HABER
Samsun golf sahası kiralanıyor

EN ÇOK OKUNANLAR

Sigaraya zam geldi Sigaraya zam geldiSamsun'da görevli polis tartıştığı akrabasını vurdu Samsun'da görevli polis tartıştığı akrabasını vurdu19 Ağustos pazar fındık fiyatları 19 Ağustos pazar fındık fiyatlarıSamsun'daki kazada ölü sayısı arttı Samsun'daki kazada ölü sayısı arttıSamsun'da Lunaparkta dehşet saçan Irak uyruklu şahıs adliyede Samsun'da Lunaparkta dehşet saçan Irak uyruklu şahıs adliyedeSamsun'da balık tutarken hayatını kaybetti Samsun'da balık tutarken hayatını kaybettiSamsun'da sürücünün dikkatsizliği yayanın yaralanmasına sebep oldu Samsun'da sürücünün dikkatsizliği yayanın yaralanmasına sebep olduSamsun golf sahası kiralanıyor Samsun golf sahası kiralanıyorSamsun'da driftçilere dudak uçuklatan para cezası Samsun'da driftçilere dudak uçuklatan para cezasıTrafik yerine nostaljik tramvay olsa Trafik yerine nostaljik tramvay olsa
SIRADAKİ HABER
}