HaberlerMumbai HaberleriEkonominin kalbi 'muson yağmurları' her yıl ölümlere neden oluyor

Ekonominin kalbi 'muson yağmurları' her yıl ölümlere neden oluyor - Mumbai Haberleri

Asya ülkelerinde ekonominin kalbi olan muson yağmurlarının yol açtığı seller ve toprak kaymalarında bu yıl Hindistan'da 33 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

+
-
Ekonominin kalbi 'muson yağmurları' her yıl ölümlere neden oluyor

Muson yağmurları her yıl Asya ülkelerinde şiddetli yağışlarla ciddi can ve mal kayıplarına yol açıyor. Hindistan'ın güneyinde etkili olan sellerde 33 kişinin hayatını kaybettiği, 180 bin kişinin yerlerinden olduğu açıklandı. Yetkililer şiddetli yağışların yol açtığı sellerde Hindistan'ın Maharaştra eyaletinde 25 kişinin, Karnataka eyaletinde ise 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Karnataka eyalet başkanı B.S. Yediyurappa, 'Su baskınları nedeniyle mahsur kalabilecek insanları kurtarmak için hükümetten yardım istedik' ifadelerini kullandı.

Ekonominin kalbi 'muson yağmurları'
Bir yandan can kayıplarına yol açan muson yağmurları diğer yandan çok sayıda Asya ülkesinin ekonomisine güç veriyor. Ekonomik büyüme sağlayan muson yağmurları çiftçilik alanında ürün yetiştirmede gerekli olan yağışların yüzde 70'inden fazlasını karşılıyor. Her yıl güney ve doğu Asya'da etkili olan muson yağışları yeterli olduğu takdirde yıl boyunca tarım hasadının verimli geçmesini sağlıyor. Bunun akabinde ise temel gıda fiyatları düşüyor ve gıda enflasyonu önleniyor.

Uyarılar devam ediyor
Her yıl Haziran ayından Eylül ayına kadar etkili olan muson yağmurlarıyla ilgili uyarılar devam ediyor. Şiddetli yağışlar sonucu 180 bin kişinin yerlerinden olduğu Hindistan'da yetkililer barajların dolup taşması sonucu yaşanabilecek taşkınlara karşı uyarılarını sürdürüyor.Pakistan'da polis kontrol noktasına saldırıGÜNDEM
Pakistan'da polis kontrol noktasına saldırı
Ordu'da arazi tartışması kanlı bitti: 4 yaralıGÜNDEM
Ordu'da arazi tartışması kanlı bitti: 4 yaralı
İki ayrı motosiklet kazasında sürücüler yaralandıGÜNDEM
İki ayrı motosiklet kazasında sürücüler yaralandı
Diyarbakır'da terör yandaşları yolcu minibüsünü ateşe verdiGÜNDEM
Diyarbakır'da terör yandaşları yolcu minibüsünü ateşe verdi

EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık bu gün ne kadar? 21 Ağustos Çarşamba fındık fiyatları Fındık bu gün ne kadar? 21 Ağustos Çarşamba fındık fiyatlarıSamsun'da mekanları kurşunlayan bir kişi kayıplara karıştı Samsun'da mekanları kurşunlayan bir kişi kayıplara karıştıSamsun'da üretiliyor Türkiye'ye pazarlanıyor Samsun'da üretiliyor Türkiye'ye pazarlanıyorSamsunspor Pazarspor maçı canlı yayın Samsunspor Pazarspor maçı canlı yayınSamsun'da tüfekli gasp Samsun'da tüfekli gaspSamsunspor'da sponsor telaşı Samsunspor'da sponsor telaşıSamsun'da otomobil takla attı 4 kişi yaralandı Samsun'da otomobil takla attı 4 kişi yaralandıSamsunspor Pazarspor hazırlık karşılaşması canlı olarak Samsun son Haber'de Samsunspor Pazarspor hazırlık karşılaşması canlı olarak Samsun son Haber'deSamsun'da cezaevi firarisinden görüntülü şantaj Samsun'da cezaevi firarisinden görüntülü şantajKaradeniz'de feci kaza otomobil uçurumdan uçtu Karadeniz'de feci kaza otomobil uçurumdan uçtu
SIRADAKİ HABER
}