HaberlerSamsunMakine imalatı değil El emeği

Makine imalatı değil El emeği - Samsun Haberleri

Samsun'lu ayakkabı tamircisi Mustafa Topçu 80 yıldır makine kullanmadan ayakkabı tamir ediyor.

+
-
Makine imalatı değil El emeği

Samsun haber-Samsun 'un Çarşamba  ilçesinde yaşayan ayakkabı tamircisi Mustafa Topçu  80 senedir makine kullanmadan ayakkabı tamir ediyor.

SAMSUN’LU USTA HAYATINI BU İŞE ADADI 

92 yaşındaki Mustafa Topçu, 80 yıllık meslek hayatını Çarşamba ayakkabısına adadı. 80 yıllık iş hayatında 50 yıl boyunca Çarşamba kundurası üreten Topçu, meslek hayatına makine kullanmadan yaptığı tamiratlarla devam ediyor.

ARKADAŞLARIM OYUN OYNARKEN BEN BU İŞİ YAPIYORDUM 

İlkokul 3. sınıfa kadar okuduğunu ve öğrenimini bir kenara bırakıp kardeşiyle birlikte küçük yaşta ayakkabıcılığa adım attığını belirten Topçu, “Yaşıtlarım oyun oynarken Çarşamba’nın yüksek topuklu, ince ve uzun burunlu delikanlılık simgesi olan meşhur ayakkabılarına kendimi adadım. Çocukluğum gibi askerliğimi de ayakkabılarla geçirip saraç eri olarak sürdürdüm. Yaptığım postal tamiratlarıyla 36 ay boyunca asker arkadaşlarının yere daha sağlam basmasını sağladım” dedi.

AYAKKABI İNSANIN KİŞİLİĞİNİ ELE VERİRİZ 

anaatındaki bu başarısını eline geçen tüm ayakkabıları, kendi kullanacak gibi onardığını söyleyen Topçu, “Ayakkabı insanın kişiliğini ele verir. Ayakkabısı temiz ve bakımlı olan insanların günlük hayatlarında da düzenli ve temiz olduğu kaçınılmazdır” diye konuştu.

EMEK VERİLEN AYAKKABININ HAYRI GÖRÜLÜR 

Çocuk yaşta çıktığı bu uzun yolculuğa günümüzde oğlu Lütfü Topçu ile devam eden emektar usta "Emek verilerek tamir edilen her ayakkabı, makineyle tamir edilen ayakkabıya göre çok daha sağlam olur" anlayışıyla teknolojinin getirdiği yenilikleri elinin tersiyle itti.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER