SON DAKİKA

Samsunlu polis memuru Atakan Arslan şehit oldu
<>
HaberlerGündemYKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? - Gündem Haberleri

15-16 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen ve son 2 yıldır YKS adıyla bilinen üniversite sınavının sonuçları için geri sayım devam ediyor, peki YKS sonuçları ne zaman açıklanacak ? tercihler ne zaman yapılacak? İşte, sınava dair tüm gerekli bilgiler.

+
-
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

15-16 Haziran tarihlerinde, Temel Yeterlilik Testi  (TYT ), Alan Yeterlilik Testi (AYT ) ve Yabancı Dil Testi'nin (YDT ) olmak üzere, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM ) tarafından düzenlenen YKS'de tercih dönemine kısa süre kalması, sonuçların açıklanacağı tarih için 2 milyonun üzerinde ki üniversite adaylarının heyecanını doruklara taşıdı.

ÖSYM , resmi internet sitesi üzerinden tercihlerin 23-29 Temmuz arası yapılacağı duyuruldu.ÖSYM'nin resmi takviminde yer alan bilgilere göre YKS  sonuçları, 18 Temmuz tarihinde açıklanacak. Sonuçları kurumun internet sitesi üzerinden duyurulacak.

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK ? 

Üniversite tercihleri, 23 Temmuz’da başlayacak, 29 Temmuz’da sona erecek. Adaylar tercihlerini T.C kimlik numarası ve şifreleriyle Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Aday İşlemleri Sistemi’nden yapacak.

Adaylar tercihlerini, T.C. kimlik numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapıp ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlaması gerekmekte. Bunun dışında tercih bildiriminde (posta, fax, elektronik posta vb.). ÖSYM merkezine posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmayıp, cevaplandırılmayacak.

Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 150 ve üzeri puan alanlar önlisans, Alan Yeterlilik Testleri (AYT) veya Yabancı Dil Testi’nde (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla alanlar ise lisans programlarını seçebilecek.

Bu yıl açıköğretimle birlikte toplam 1 milyon 7 bin 191 kontenjan bulunuyor. Adayların, 24 tercih hakkı var. Kayıtlar, 19-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos’ta olacak. Kayıtlar bitince boş kalan kontenjanlara, ÖSYM ek yerleştirme yapacak.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULACAK? 

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir.

KAYITLAR NE ZAMAN YAPILACAK ? 

Bu yıl açıköğretimle birlikte toplam 1 milyon 7 bin 191 kontenjan bulunuyor. Adayların, 24 tercih hakkı var. Kayıtlar, 19-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos’ta olacak. Kayıtlar bitince boş kalan kontenjanlara, ÖSYM ek yerleştirme yapacak.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER