Haberlergündem HaberleriYKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? - gündem Haberleri

15-16 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen ve son 2 yıldır YKS adıyla bilinen üniversite sınavının sonuçları için geri sayım devam ediyor, peki YKS sonuçları ne zaman açıklanacak ? tercihler ne zaman yapılacak? İşte, sınava dair tüm gerekli bilgiler.

+
-
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

15-16 Haziran tarihlerinde, Temel Yeterlilik Testi  (TYT ), Alan Yeterlilik Testi (AYT ) ve Yabancı Dil Testi'nin (YDT ) olmak üzere, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM ) tarafından düzenlenen YKS'de tercih dönemine kısa süre kalması, sonuçların açıklanacağı tarih için 2 milyonun üzerinde ki üniversite adaylarının heyecanını doruklara taşıdı.

ÖSYM , resmi internet sitesi üzerinden tercihlerin 23-29 Temmuz arası yapılacağı duyuruldu.ÖSYM'nin resmi takviminde yer alan bilgilere göre YKS  sonuçları, 18 Temmuz tarihinde açıklanacak. Sonuçları kurumun internet sitesi üzerinden duyurulacak.

YKS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK ? 

Üniversite tercihleri, 23 Temmuz’da başlayacak, 29 Temmuz’da sona erecek. Adaylar tercihlerini T.C kimlik numarası ve şifreleriyle Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Aday İşlemleri Sistemi’nden yapacak.

Adaylar tercihlerini, T.C. kimlik numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapıp ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlaması gerekmekte. Bunun dışında tercih bildiriminde (posta, fax, elektronik posta vb.). ÖSYM merkezine posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmayıp, cevaplandırılmayacak.

Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 150 ve üzeri puan alanlar önlisans, Alan Yeterlilik Testleri (AYT) veya Yabancı Dil Testi’nde (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla alanlar ise lisans programlarını seçebilecek.

Bu yıl açıköğretimle birlikte toplam 1 milyon 7 bin 191 kontenjan bulunuyor. Adayların, 24 tercih hakkı var. Kayıtlar, 19-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos’ta olacak. Kayıtlar bitince boş kalan kontenjanlara, ÖSYM ek yerleştirme yapacak.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULACAK? 

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir.

KAYITLAR NE ZAMAN YAPILACAK ? 

Bu yıl açıköğretimle birlikte toplam 1 milyon 7 bin 191 kontenjan bulunuyor. Adayların, 24 tercih hakkı var. Kayıtlar, 19-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos’ta olacak. Kayıtlar bitince boş kalan kontenjanlara, ÖSYM ek yerleştirme yapacak.Sinop'ta boğularak ölen Soner, Öner ve Güneş anıldıGÜNDEM
Sinop'ta boğularak ölen Soner, Öner ve Güneş anıldı
Erozyonla mücadele kapsamında yaklaşık 5 bin metreküp toprak ve çakıl tutulduGÜNDEM
Erozyonla mücadele kapsamında yaklaşık 5 bin metreküp toprak ve çakıl tutuldu
Kaçak mangal kömürü imalathaneleri çevreyi kirletiyorGÜNDEM
Kaçak mangal kömürü imalathaneleri çevreyi kirletiyor
Kazayla kırdığı su borusunun içinden arılar çıktıGÜNDEM
Kazayla kırdığı su borusunun içinden arılar çıktı

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da banyoda bulunan zabıta hayatını kaybetti Samsun'da banyoda bulunan zabıta hayatını kaybettiSamsun'da jiletli intihar, boynunu kesti! Samsun'da jiletli intihar, boynunu kesti!Mustafa Demir korumasını ve eşini müdür yaptı Mustafa Demir korumasını ve eşini müdür yaptıRumlardan molotof'lu saldırı Rumlardan molotof'lu saldırıFındık Fiyatları düşüşe geçti! Fındık fiyatları son durum! 20 Temmuz Cumartesi Fındık Fiyatları düşüşe geçti! Fındık fiyatları son durum! 20 Temmuz Cumartesi2 genç kıza silahlı saldırı 2 genç kıza silahlı saldırı21 Temmuz Pazar Samsun ve ilçeleri hava durumu 21 Temmuz Pazar Samsun ve ilçeleri hava durumuTraktör kazasında baba öldü oğlu yaralı kurtuldu Traktör kazasında baba öldü oğlu yaralı kurtulduServisle otomobilin çarpıştığı kazada iki kişi yaralandı Servisle otomobilin çarpıştığı kazada iki kişi yaralandıŞile yolunda trafik kazası: 2 ölü 5 yaralı Şile yolunda trafik kazası: 2 ölü 5 yaralı
SIRADAKİ HABER
}