HaberlerBursa HaberleriPilot proje 'Karaoğlan Manda Evi' açıldı

Pilot proje 'Karaoğlan Manda Evi' açıldı - Bursa Haberleri

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 'Manda Evi' açıldı.

+
-
Pilot proje 'Karaoğlan Manda Evi' açıldı

BEBKA, Milli Parklar ve Mustafakemalpaşa Belediyesi paydaşlığı ile yürütülen 'Bursa Kırsalında Eko-Agro Turizm Projesi' çerçevesinde Karaoğlan Manda Evi açıldı. Yaklaşık 458 bin TL destek yatırımı ile hayata geçirilen projede manda yetiştiriciliği, turizm ve pansiyonculuk eğitimi alan kursiyerler sertifikalarını aldı.
Vatandaşların ilgi gösterdiği açılış ve tanıtım programı Mustafakemalpaşa Belediyesi Mehteran Takımının konseri ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Kılıç Kalkan Ekibinin gösterisiyle başladı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Hakan Mumcuoğlu, '2002 yılından beri yapılan yönetim planları ile Uluabat gölünün gelecek kuşaklara korunarak aktarılmasını sağlamaktayız. Bu değeri yaşatmak için civar köylerimizde bulunan doğal ön değerleri ortaya çıkarıp bunları halkımızın istifadesine sunmak istiyoruz bunlardan biride Karaoğlan Manda Evi oluyor ortak paydaş olan kalkınma ajansımıza, belediyemize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum' dedi.
'Coşkulu bir kalabalık ile birlikte böyle bir projenin hayata geçiyor olması gelecek açısından bizleri çok ümitlendirdi' diyen BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gelim ise, 'Bugüne kadar bölgede 300 projeyi hayata geçirdik. Bursa genelinde 25 Milyon TL hibe desteği sağladık yeni nesil girişimcilerimizi aramızdan çıkararak öncelikle bulunduğu yörede daha sonra ülke geneli ve uluslararası düzeye çıkaracağız' şeklinde konuştu.
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, vatandaşların gösterdiği yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek projede kimin emeği varsa herkese teşekkür etti. Projenin yüzde 62'sinin BEBKA, yüzde 28'inin Milli Parklar ve yüzde 10'unun Mustafakemalpaşa Belediyesi'ne ait olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Kanar, 'İlçeye turist getirmesi bakımından da çok önemli bir proje. Mustafakemalpaşa'da katma değerli projelerin gelişerek artacağına inanıyorum. Proje kapsamında eğitim gören kursiyerlerimizi kutluyorum.' dedi.
Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, 'Buraya gelirken kapalı bir mekanda toplantı ile açılış yapacağımızı düşündüm, ama bu kalabalığı görünce heyecanlandım. İnanıyorum ki bu proje tüm Türkiye'de dalga etkisi oluşturacak. Turizm ve kültür bakımından ilçeye büyük katkı sağlayacak. Projede emeği olan herkesi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum' dedi.
Konuşmaların ardından 'Karaoğlan Manda Evi' tanıtım filmi izletildi. Uzman Biyolog Burçak Gönül sunumu ve slayt gösterisiyle projenin maksadı anlatıldı. 111 kursiyere sertifikalarının verilmesinin ardından Karaoğlan Manda Evi'nin açılışı gerçekleştirilerek Manda Evi Müzesi gezildi. Hazırlanan manda ile ilişkili ürünlerin yanı sıra mahallî tatlar ikram edildi. Karaoğlan Manda Evi'nde mandanın eti, sütü, yoğurdu, kaymağı, peyniri ve doğal olarak hazırlanan yöresel lezzetleri satışa sunulmaya başlandı.MÜSİAD Konya'dan Avrupa çıkarmasıEKONOMİ
MÜSİAD Konya'dan Avrupa çıkarması
Oto pazarı en durgun dönemini yaşıyorEKONOMİ
Oto pazarı en durgun dönemini yaşıyor
Japonya'dan Zonguldak'a katkı için kolları sıvadıEKONOMİ
Japonya'dan Zonguldak'a katkı için kolları sıvadı
İngiliz Kraliyet ailesinin gözdesi taze siyah incirin ihracatı başlıyorEKONOMİ
İngiliz Kraliyet ailesinin gözdesi taze siyah incirin ihracatı başlıyor

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da banyoda bulunan zabıta hayatını kaybetti Samsun'da banyoda bulunan zabıta hayatını kaybettiSamsun'da jiletli intihar, boynunu kesti! Samsun'da jiletli intihar, boynunu kesti!Mustafa Demir korumasını ve eşini müdür yaptı Mustafa Demir korumasını ve eşini müdür yaptıRumlardan molotof'lu saldırı Rumlardan molotof'lu saldırıFındık Fiyatları düşüşe geçti! Fındık fiyatları son durum! 20 Temmuz Cumartesi Fındık Fiyatları düşüşe geçti! Fındık fiyatları son durum! 20 Temmuz Cumartesi2 genç kıza silahlı saldırı 2 genç kıza silahlı saldırı21 Temmuz Pazar Samsun ve ilçeleri hava durumu 21 Temmuz Pazar Samsun ve ilçeleri hava durumuTraktör kazasında baba öldü oğlu yaralı kurtuldu Traktör kazasında baba öldü oğlu yaralı kurtulduServisle otomobilin çarpıştığı kazada iki kişi yaralandı Servisle otomobilin çarpıştığı kazada iki kişi yaralandıŞile yolunda trafik kazası: 2 ölü 5 yaralı Şile yolunda trafik kazası: 2 ölü 5 yaralı
SIRADAKİ HABER
}