HaberlerTrabzonFındıkta zirai mücadele uyarısı

Fındıkta zirai mücadele uyarısı - Trabzon Haberleri

2019 ürünü fındıkta olgunlaşma dönemi devam ederken, bu süreçte hastalık ve zararlılara karşı gereken mücadelenin mutlaka yapılması istendi.

+
-
Fındıkta zirai mücadele uyarısı


Ulusal Fındık Konseyi  (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, Fındık ta var olan zararlıların fındıkta yaptığı hasarın son yıllarda artmaya başladığına dikkat çekerek 2019 ürününde külleme hastalığı nın her geçen gün kendini daha fazla göstermeye başladığını belirtti.

'Fındığa olumsuz etkisi bulunan küllemeye karşı bilinçli ve etkili mücadelenin mutlaka yapılması gerekir. Bunun için gereken tüm ilaçlar piyasada bulunuyor. Ancak bu mücadelenin geciktirilmeden yapılması gerekiyor' dedi. Sebahattin Arslantürk, mücadele  yapılmaması halinde uğranılacak zararın maliyetinin 2 milyar lirayı bulabileceğini söyledi. 

Yeşil ve kahverengi kokarca ile fındık kurdu na karşı da ilaçlı mücadelenin yapılması gerektiğini belirten UFK Başkanı Arslantürk, 'Gereken mücadelenin yapılmaması nedeniyle geçmiş yıllarda yaşanan zararlar ortadadır. Bu yıl da aynısı yapılır ise, fındıkta meydana gelen zarar ile yaşanan maddi kaybın 2 milyar lirayı bulması muhtemeldir. Bu kaybın önüne geçmek için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir' diye konuştu.

 

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
SIRADAKİ HABER